رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

قیمت جهانی طلا روز به روز در حال افزایش است و سوالی که پیش می آید این است که آیا معادن امروز دنیا توانایی افزایش تولید دارند و آیا می توانند میزان تقاضای در حال رشد را پوشش دهند؟


به گزارش معدن مدیا به نقل از معدن نیوز ، قیمت جهانی طلا روز به روز در حال افزایش است و سوالی که پیش می آید این است که آیا معادن امروز دنیا توانایی افزایش تولید دارند و آیا می توانند میزان تقاضای در حال رشد را پوشش دهند؟
برای پاسخ به این سوال که آیا معادن امروزی طلا آماده پاسخگویی به حجم درخواست روزانه هستند یا خیر، تحقیقاتی انجام شده و یک رتبه بندی از 10 معدن بزرگ طلا در دنیا که هنوز به بهره برداری نرسیده اند منتشر گردیده است. هرکدام از این معدن ها در آینده می توانند به قطب های طلا در مناطق گوناگون از این کره خاکی تبدیل شوند.

در حالی که این پروژه ها بر اساس میزان منابع موجود و شناسایی شده، رتبه بندی شده اند، شرکت های معدنی بزرگ و متفاوتی در دنیا هستند که رزروهای تایید شده و در حال تاییدی دارند که می توانند در این لیست جای داشته باشند و روزی به بهره برداری نهایی برسند.

در صدر این فهرست و با اختلاف فراوان پروژه Pebble واقع در منطقه خلیج بریستول در جنوب غربی آلاسکا قرار دارد که تقریبا شامل 71 میلیون اونس طلا می شود که این عدد نزدیک به 23 میلیون اونس بیشتر از دیگر ذخایری است که در این لیست قرار دارند.

با این حال ، باید دید که آیا پروژه Pebble سرانجام تحقق می یابد یا خیر ، زیرا مجوز اصلی آب در این پروژه به طور رسمی توسط مهندسان ارتش ایالات متحده در نوامبر گذشته رد شد. البته مالک این پروژه تصمیم ارتش آمریکا را به چالش کشیده است و همچنان بر سر این موضوع به توافقی نرسیده اند.

بسیاری از این پروژه ها در مناطق غنی قرار گرفته اند و به همین دلیل عناصر دیگری نیز در میان آن ها یافت می شود که می توان مس را مثال زد. اگر بخواهیم طلای خالص را در نظر بگیریم، معدن سوخوی لوگ در روسیه بزرگترین معدن خالص طلا در آینده به حساب می آید. این معدن دارای ذخیره 45 میلیون اونس طلای خالص است که در این زمینه در جایگاه اول قرار می گیرد.

تمامی این 10 پروژه بر اساس استخراج 20 میلیون اونس طلا در نظر گرفته شده اند و در حال حاضر تمامی برنامه ها بر این اساس چیده شده است. 4 معدن KSM، سوخوی لوگ، لا کولسا، کاسکابل) در مرحله پیش از امکان سنجی هستند. 2 معدن ریکو دیگ و وافی-گولپو در مرحله امکان سنجی قرار دارند. 3 معدن Pebble، نورت ابیرتو، سیمبرا مینرا در مرحله ارزیابی اولیه اقتصادی و تنها معدن دانلین در مرحله اولیه اجرایی قرار گرفته است.

البته این نکته را باید در نظر داشت که تنها داشتن ذخایر زیاد نمی تواند اهمیت یک فعالیت معدنی را نشان دهد چرا که در این رتبه بندی پروژه ها در مرحله های مختلف بهره برداری قرار دارند و برخی از آن ها ممکن است به نتیجه دلخواه نزدیک هم نشوند اما با توجه به تحقیقات انجام شده این معادن می توانند در آینده به ذخایر تمام دنیا تبدیل شوند.

همچنین میزان گرید طلا در این معادن نیز نمی تواند حرکت معدن به سمت دلخواه را نشان دهد برای مثال در این رتبه بندی از گرید های 0.25 گرم در هر تن وجود دارد تا 2.24 گرم در هر تن که اختلاف بسیار زیادی از نظر اقتصادی هنگام بهره برداری خواهد داشت.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.