جستجو

توافقنامه همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی امضا شد.


در توافق‌نامه سه جانبه‌ای که میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) منعقد شد، «مشارکت در تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری»، «تعریف پروژه‌های کلان دانش‌بنیان»، «رفع نیازهای صنعتی به ویژه ارزبر، گلوگاهی و راهبردی کشور با محوریت نیازهای هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته با ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی دانش‌بنیان» مورد توجه قرار گرفته است.
مبلغ تعریف پروژه‌ها در طی دوره این توافق‌نامه به میزان هدف 40000 میلیارد ریال تعیین شده است که با انعقاد قراردادهای مجزا اختصاص می‌یابد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال اول اجرای توافقنامه پس از طی تشریفات قانونی و قراردادی با سرمایه ۲۰هزار میلیارد ریال و بهره‌مندی از بند ت ماده 11 قانون جهش تولید دانش‌بنیان پس از اخذ مجوزهای لازم تأسیس می‌شوند.

اتکای اقتصاد دانش‌بنیان بر دارایی‌های نامشهود

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در این مراسم که با حضور سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم بازیان مدیرعامل شستا و جمعی از فعالان شرکت‌های فناور و دانش بنیان زیرمجموعه این هلدینگ برگزار شد، نقش این مجموعه به عنوان یک شرکت پیشران در توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: اقتصاد دانش بنیان، مبتنی و متکی بر دارایی‌های نامشهود است. نگاه به شرکت های برجسته کنونی دنیا نشان می‌دهد بعضا ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد از ارزش این شرکت ها مبتنی بر دارایی های نامشهودشان استوار است.
دهقانی، با بیان مثالی، به تبیین اهمیت حلقه‌های پایین و شرکت‌های کوچک در زنجیره ارزش افزوده پرداخت و گفت: معدن بزرگ سنگ آهن شامل چند ده هکتار زمین، صدها تجهیز صنعتی، چند هزار نیروی کار و ابعاد گسترده است که چندین هزارتن کنسانتره آهن را استخراج و با قیمتی پایین عرضه می‌کند. در پایین دست زنجیره ارزش این صنعت، یک مجموعه دانش بنیان، در فضایی کم‌تر از چند هزار متر، ایمپلنت‌های دندانی را تولید می کند که ارزش افزوده چند هزار برابری را از همان منبع خام ایجاد می کند. این مثال نشان دهنده ضرورت وجود شرکت‌های دانش بنیان و نوآور در زنجیره ارزش صنایع برای خلق ارزش افزوده و اشتغال واقعی و تخصصی است.
رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که دنیا به این باور رسیده است که اقتصاد امروز مبتنی بر دانش، فناوری و نوآوری است، افزود: اگر کشوری می‌خواهد به توسعه و پیشرفت برسد، ناگزیر از ورود دانش و فناوری به اقتصاد است‌. اما چرا کشور ما نسبت به سایر کشورها در اقتصاد دانش بنیان مزیت دارد و می‌تواند در اقتصاد دانش‌بنیان فرصت آفرین باشد؟ باید بپذیریم که در زیرساخت و تجهیزات، نسبت به کشورهای پیشرفته توانمندتر نیستم، در حوزه سرمایه گذاری نیز حجم سرمایه گذاری کشورمان در اقتصاد دانش بنیان با کشورهای توسعه یافته قابل مقایسه نیست. اما در حوزه نیروی انسانی و مغزافزار دارای مزیت نسبی فوق‌العاده‌ای هستیم. نیروی انسانی ارزان تر، ضریب هوشی بالاتر و البته انگیزه مندی بالا تنها بخشی از ظرفیت مغزافزاری کشورما است. ضمن این‌که از تعداد بسیار بیش‌تری نیروی انسانی دانش آموخته در رشته‌های تحصیلی و تخصص‌های مختلف برخوردار هستیم.
وی ادامه داد: اگر این مزیت را به خوبی بشناسیم و از آن بهره بجوییم می‌توانیم پیشروان اقتصاددانش بنیان در دنیا باشیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به نقش شرکت‌های بزرگ در حمایت از ایجاد ارزش افزوده توسط شرکت‌های دانش بنیان گفت: حجم قابل توجهی از اقتصاد ما دولتی است و اگرچه بخش خصوصی، تا حد قابل توجهی به حوزه اقتصاد دانش‌بنیان ورود کرده، اما بخش دولتی که سهم عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های کلان را دارد، در شرایط کنونی در سرمایه گذاری‌های کلان توانمند نیست؛ پس برای شکل گیری اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری برای کمک به استقرار این اقتصاد، شرکت هایی مانند «شستا» را نیاز داریم که با سرمایه‌گذاری‌های عمده و گسترده، لوکوموتیو اقتصاد دانش بنیان را به پیش ببرند. با سرمایه‌گذاری‌های خرد و استارتاپی، اقتصاد دانش بنیان شکل نمی‌گیرد گرچه ممکن است اشتغال‌ ایجاد شود، اما تحقق این اقتصاد به وجود پیشران‌های قدرتمندی همچون شستا نیاز دارد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، بزرگ ترین حمایت از دانش‌بنیان‌ها را ایجاد بازار گسترده و واقعی برای محصولات و خدمات دانش‌بنیان دانست و گفت: شستا این قابلیت را دارد که در حلقه‌های پایین دستی زنجیره ارزش، سرمایه‌گذاری‌های پرتعداد و گسترده انجام دهد.
وی افزود: اگر یک درخت را به زنجیره ارزش تشبیه کنیم، شرکت‌های دانش بنیان به مثابه شکوفه‌های سر شاخه ها هستند که شیره و عصاره تنه درخت یعنی لایه بالایی زنجیره ارزش را به میوه‌های شیرین و آبدار ارزش افزوده تبدیل می‌کنند.
دهقانی ادامه داد: شستا، یکی از همین درختان ارزشمند است که در اتصال به شرکت‌های دانش بنیان، آن محصولات اولیه همچون سنگ آهن را به ثمره ارزشمند، اقتصاد و اشتغال آفرین محصول دانش بنیان تبدیل و ارزش افزوده خلق می کنند.

ضرورت استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با تاکید بر نقش معاونت علمی در استفاده از ظرفیت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان اظهار کرد: باید از ظرفیت جوانان دانش‌آموخته، نوآور و صاحب تخصص بهره‌مند شویم تا به اقتدار ملی دست یابیم، ضمن اینکه در بسیاری از حوزه‌ها به این عزت و اقتدار دست یافته‌ایم.
وی افزود: پیوند بین صنعت و دانش، به رونق اقتصاد دانش بنیان کمک خواهد کرد و شکوفایی اقتصاد را رقم می‌زند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اگر فناوری‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به کمک تولید بیایند در این صورت میزان برداشت و تیراژ تولید افزایش پیدا خواهد کرد هزینه‌ها کاهش یافته و رقابت پذیری در اقتصاد صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به امضای توافق‌نامه بین شرکت شستا و معاونت فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد: محوریت این رویداد ۲ موضوع بسیار مهم است، مبحث اول مبادله توافق‌نامه بین شرکت شستا و شرکت‌های دانش‌بنیان ریاست جمهوری با محوریت دانش بنیان‌ها و مبحث دوم رونمایی از محصولات دانش بنیان در حوزه بهداشت و درمان است.

حرکت در مسیر تولیدات دانش بنیان

در بخش دیگری از این مراسم ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از بازوهای محوری این مجموعه است، عنوان کرد: امروز تولید به عنوان محوری ترین حوزه اقتصاد، به اقتصاد دانش بنیان به عنوان ستون فقرات کشور توجه دارد. رهبر فرزانه انقلاب، اقتصاد دانش بنیان را جریان دایمی اقتصاد ایران برای مبارزه با استکبار جهانی مورد تاکید قرار داده و این اقتصاد را ستون فقرات اقتصاد مقاومتی دانسته‌اند.
وی افزود: اهمیت اقتصاد دانش بنیان بر اساس تاکیدات رهبری و اسناد بالادستی کشور، ما را بر آن داشت تا بیش از پیش به این حوزه توجه کنیم؛ شستا وظیفه خود را توسعه کسب و کارهای این حوزه می داند. این شرکت یکی از راهبردهای خود را در حوزه نوآوری مبتنی بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان قرار داده و این راهبرد، ناظر به چابکی مدیران، هوشمندسازی و تحول دیجیتال، نوآوری در تولید، افزایش کیفیت تولیدات و افزایش سهم کالاها و خدمات دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی قرار داده است.

رونمایی از محصولات دانش بنیان دارویی

منصور نکویی نیا مدیرعامل و رییس هیئت مدیره شرکت دارویی تیپیکو در مراسم رونمایی محصولات دانش بنیان دارویی، به تلاش این مجموعه در ارتقای سلامت و خودکفایی در تولید فرآورده‌های دارویی و مواد موثره راهبردی اشاره و عنوان کرد: در شرکت تیپیکو و در راستای تامین امنیت دارویی کشور، ۴۹ محصول ایرانی را برای بار نخست در کشور به تولید رساندیم که مجوزهای لازم تولید را دریافت کرده‌اند؛ از این میان، ۲۸ محصول تولیدشده جزو محصولات راهبردی به شمار می‌روند که از این تعداد، ۱۹ محصول تا کنون رونمایی شده‌اند. امروز نیز ۹ محصول کاملا راهبردی شامل ۴ فرآورده دارویی و ۵ ماده موثره دارویی معرفی و رونمایی شد.
نکویی ادامه داد: در راستای تامین مواد موثره و داروهایی که مورد نیاز کشور است، تلاش داریم نقاط کلیدی سلامت را هدف قرار داده و داروهای راهبردی را که ارزبری زیادی دارد و برای کشور حیاتی است، به تولید برسانیم و به بازارهای فراتر از مرزهای ایران عرصه کنیم.
به گفته مدیرعامل تیپیکو، کتامین یکی از داروهای مهم و حیاتی در بیهوشی بود که آبان ماه سال جاری وارد بازار شد و نیاز کشور را تامین کرد.

محصولات رونمایی شده

از داروهایی که تیپیکو تولید کرده و در این مراسم رونمایی شد می‌توان به «ویال اداراوون edaravone که در بیماری als کاربرد دارد»، اشاره کرد. «آمپول لابتالول که برای کنترل فشار خون بالا در شرایط اورژانس کاربرد دارد»، «آمپول کلسی تریول، که فرم فعال ویتامین ب است»، «آمپول روکورونیوم ۱۰۰ که در حفط و القای بیهوشی استفاده می شود» و همچنین «۵ ماده موثره دارویی» نیز در کشور توسط این مجموعه بومی سازی شده است، مورد بهره برداری قرار گرفت.
این مواد موثره شامل دولوکستین، آملودیپین، بیزوپرولول، پریلوکایین و کتورولاک، است که با هدف جلوگیری از خروج ارز و تامین نیاز حوزه سلامت در کشور و توسط شرکت تیپیکو تولید شده‌اند.

منبع: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.