جستجو

عضو هیات مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی قیمت فولاد گفت: اگر کارخانه‌های فولاد می‌خواهند محصولات خود را با قیمت جهانی در داخل کشور عرضه کنندباید دستمزد کارگر و هزینه‌های انرژی را هم با قیمت جهانی بپردازند.


احمد کرمی راد اظهارداشت: معادن و سنگ آهن با کمترین قیمت در اختیار صنعت فولاد قرار می‌گیرد و دستمزد نیروی انسانی هم با ریال محاسبه می‌شود که از ابتدای سال هیچ تغییری نداشته است، هزینه حامل‌های انرژی هم براساس ریال محاسبه می‌شود و در طول سال قیمت تقریبا ثابت است، اما این صنعت با هر تغییری در نرخ ارز، قیمت مواد اولیه را برای صنایع پایین دست افزایش می‌دهد.
وی گفت: فولاد سازان قیمت مواد تولیدی را با نرخ فوب خلیج فارس محاسبه می‌کنند و به مردم و دولت می‌فروشند، این در حالی است که کارخانه‌های فولاد با یارانه‌های مختلف تولید می‌کنند باید براساس همان یارانه هم قیمت فروش تعیین شود تا یارانه به مردم برسد.
کرمی راد افزود: سیمان و فولاد ۴۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را شامل می‌شوند و اگر هر روز قیمت فولاد افزایش یابد و محصولی که در آن به خودکفایی رسیده ایم و با ریال تولید می‌کنیم، به قیمت دلار بفروشیم قطعا بار این افزایش قیمت بر دوش مردم و دولت می‌افتد، با این روش فروش فقط چند کارخانه فولاد سود هنگفتی بدست می‌آورند، اما این سود هزینه زیادی برای کشور دارد چرا که باعث می‌شود قیمت محصولات در صنایع پایین دست افزایش یابد.
عضو هیات مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران تاکید کرد: کارخانه‌هایی نظیر فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، اکسین و یا کاویان مدام قیمت‌ها را با تغییر نرخ ارز افزایش می‌دهند و قیمت فولاد در یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرده، این در حالی است که هزینه تمام شده برای کارخانه‌های تغییری نداشته است.

منبع: فولادبان

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.