رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه امروز اختلاف بین بورس و کف بازار عاملی شده تا بازار با بی ثباتی روبرو شود، گفت: اگر در مقطعی صادرات اسلب متوقف شود ما می توانیم نیاز بازار داخل را تامین و رانت موجود ۲۴ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی را از بین ببریم.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از تسنیم، رضا شهرستانی با اشاره به اینکه مشکل اساسی امروز کشور کاهش قیمت نفت و اعمال تحریم ها و نداشتن ارز است، اظهار داشت: در بخش پتروشیمی سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار صادرات انجام شده است اما امسال با وجود افزایش ۴۰ درصدی تولید صادرات ۸ میلیارد دلاری پیش بینی شده است.

وی با اعلام اینکه اما در صنایع معدنی که تابع عرضه و تقاضا بوده و کمتر متاثر از قیمت نفت است امسال پیش بینی صادرات ۱۱میلیارد دلاری شده است، افزود: این موضوع را باید در نظر گرفت که سال گذشته شمش قیمت ۳۸۰ دلاری داشت که به دلیل بیماری کرونا به ۳۵۰ رسید اما در حال حاضر قیمت ۴۰۰ دلاری را دارد که پیش بینی می شود در ماه های آینده این رقم روند صعودی هم پیدا کند.

این عضو انجمن فولاد تصریح کرد: این آمار نشان می دهد باید اولویت نخست ما صادرات صنایع معدنی باشد ما ۳۰ میلیون تن تولید فولاد داریم که ۱۱ میلیون تن آن به بخش تختال و ۱۹ میلیون تن به محصولات طویل برمی گردد. به نظر می رسد اگر ما صادرات اسلب را متوقف کنیم تامین نیاز داخل با سرعت زیادی همراه خواهد شد. حتی ما می توانیم به جای تولید هشت میلیون تن به ۱۰٫۵ میلیون تن تولید ورق دست پیدا کنیم.

شهرستانی با اعلام اینکه امروز اختلاف بین بورس و کف بازار عاملی شده تا بازار با بی ثباتی روبرو شود، تصریح کرد: اگر در مقطعی صادرات اسلب متوقف شود ما می توانیم نیاز بازار داخل را تامین و رانت موجود که رقمی حدود ۲۴ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است را از بین ببریم. حتی در آینده می توان به صادرات ورقهای فولادی نیز متمرکز شد.

وی در ادامه صحبتهای خود تاکید کرد: در بخش طویل محصولات فولادی ما ۱۹ میلیون تن تولید شمش داریم که از این میزان ۱۰ میلیون تن مصرف داخلی و صادرات انجام شده و ۹ میلیون تن مازاد تولید داریم. به نحوی که نمی توان با تصمیمات غیرکارشناسی مانع صادرات مازاد تولید فولاد شد.

این عضو انجمن فولاد افزود: به نظر می رسد باید در بخش فولاد تصمیمات کارشناسی اعمال و مانع بروز رانت شد. در همین ارتباط ما معتقدیم باید سازوکار مناسبی برای تامین نیاز داخل و صادرات محصولات فولادی اتخاذ شود تا رانت اختلاف قیمت بین بورس و کف بازار برطرف گردد.

 

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.