جستجو

ساخت ۴ هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر به عنوان بزرگ‌ترین قرارداد ساخت نیروگاه تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در غرب آسیا با حضور رئیس جمهور آغاز شد.


ابراهیم رئیسی که امروز دوشنبه در ادامه نظارت ستادی بر دستگاه‌های اجرایی در وزارت نیرو حضور یافته است، ضمن بازدید از نمایشگاه اقدامات و دستاورد‌های وزارت نیرو، دستور آغاز اجرای طرح احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر را صادر کرد.

با بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر که در ابتدای آغاز به کار دولت مردمی حدود ۸۷۰ مگاوات بود و در حال حاضر حدود هزار و ۱۱۹ مگاوات است، به بیش از ۵ هزار و ۱۱۹ مگاوات افزایش خواهد یافت.

وزارت نیرو در دولت مردمی، برنامه افزایش ۱۰ هزار و ۹۰۰ مگاوات ظرفیت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر را دارد.

به موجب طرحی که امروز قرارداد اجرای آن به عنوان بزرگ‌ترین قرارداد ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در غرب آسیا در حضور آقای رئیسی امضا شد، سرمایه‌گذاران ۴ شرکت در قالب چهار سبد شامل ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۲ سبد ۵۰۰ مگاواتی برای احداث ۹۵ نیروگاه خوشیدی و بادی اقدام و در مجموع ظرفیتی بالغ بر ۴ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر را حداکثر تا زمان اوج مصرف برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل خواهند کرد.

با توجه به اهتمام دولت و شخص رئیس جمهور برای رفع ناترازی‌های موجود در کشور به‌ویژه در بخش انرژی، موانع و مشکلات شرکت‌های حاضر در این طرح، از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست‌محیطی به صورت ویژه بررسی و مرتفع شده است.

در حال حاضر ۳۸۱ محل برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت حدود ۱۱ هزار مگاوات با محوریت ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد.

شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در احداث ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

در مراسم امروز همچنین نیروگاه ۱۰ مگاواتی «ساغند» یزد به عنوان بخشی از ۲۶۰ مگاوات ظرفیت اضافه شده به مجموع تولید برق تجدیدپذیر کشور از ابتدای فعالیت دولت مردمی تاکنون، با دستور رئیس جمهور به شکل رسمی افتتاح شد.

رئیس جمهور، همچنین از نمایشگاهی که به منظور ارائه اقدامات و دستاورد‌های این وزارتخانه در سه بخش آب، برق و فاضلاب در دو سال و نیم گذشته برگزار شده بود، بازدید کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران این بخش‌ها از جزئیات عملکرد این وزارتخانه مطلع شد.

بر اساس گزارش ارائه شده در دوره اوج مصرف سال ۱۴۰۲ با اجرای برنامه‌های رفع ناترازی، برای اولین بار در تاریخ تولید برق کشور، میزان تامین انرژی صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت و ۸۵ درصد انرژی اضافه تولید شده نسبت به ۱۴۰۰، به بخش تولید اختصاص یافت. از ابتدای دولت مردمی تا کنون ۸ هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت وارد مدار شده است که نسبت به زمان طی شده از شهریور ۱۴۰۰ یک حد نصاب محسوب می‌شود.

همچنین بر اساس برنامه تامین آب شرب برای ۱۰ هزار روستا، تا این لحظه عملیات عمرانی آب‌رسانی به ۳ هزار و ۶۴۰ روستا به اتمام رسیده که دسترسی ۸۶ درصد روستا‌های کشور به آب شرب پایدار را تضمین کرده است.

طبق توضیحات ارائه شده در دولت مردمی، مدیریت هوشمند آب زیرزمینی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های پایداری منابع آب، با اتکا به ابزار‌های گوناگون نظیر تامین انرژی در دستور کار قرار گرفته است و اجازه برداشت غیر مجاز و از بین رفتن عدالت در زمینه استفاده از منابع آب زیرزمینی به هیچ مشترکی داده نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.