رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

بر اساس گزارش آرگوس به نظر می رسد سیاست تعرفه ای بخش ۲۳۲ بر روی واردات فولاد با هدف حمایت از صنایع داخلی به عنوان یکی از سیاست های تجارت آمریکا در دوران دونالد ترامپ، در دوران جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا تعدیل شود اما قطعا رفع و حذف نخواهد شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کانال تلگرامی کیوان جعفری طهرانی، بر اساس گزارش آرگوس به نظر می رسد سیاست تعرفه ای بخش ۲۳۲ بر روی واردات فولاد با هدف حمایت از صنایع داخلی به عنوان یکی از سیاست های تجارت آمریکا در دوران دونالد ترامپ، در دوران جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا تعدیل شود اما قطعا رفع و حذف نخواهد شد.

این تعرفه ها که از مارس ۲۰۱۸ به اجرا در آمد و سپس برای تعداد معدودی از کشورها تعدیل شد، دسترسی جهانی به بازار آمریکا را مختل کرد زیرا تعرفه ۲۵ درصد، فولاد وارداتی را درمقایسه با فولاد داخلی غیر قابل رقابت کرده است.

به گفته تحلیلگران، این مسئله و موضع گیری ممکن است در دولت بایدن تغییر یابد. بایدن می تواند از تعرفه به عنوان ابزار چانه زنی استفاده کند به ویژه با اتحادیه اروپا که رابطه ناپایدار و سنگینی در طول ۴ سال ریاست جمهوری ترامپ با آن داشته اند.

تعدیل تعرفه های فولاد اروپا به سرعت می تواند متحدان بایدن را باز گرداند چرا که بایدن در جستجوی کاهش حضور تهاجمی چین در بازار اروپاست.

متحدان مرسوم و سنتی آمریکا مانند کانادا و مکزیک سرانجام راهی برای خروج از تعرفه های ۲۳۲ پیدا کرده و اقدام به مذاکره کردند اما تهدید به مجازات مجدد درمورد بازگرداندن تعرفه های واردات فولاد از هر دو کشور همچنان وجود دارد.

Phil Gibbs تحلیلگر تحقیقات سرمایه در KeyBanc Capital Markets گفت: من صادقانه فکر می کنم اروپا به همان روشی که ما در مورد چین فکر می کنیم، اقدام خواهد کرد اما آنها کار با ترامپ را سخت می دانند.

براساس اطلاعات وزارت بازرگانی آمریکا، قبل از اعمال تعرفه های ۲۳۲ توسط ترامپ، کل اروپا در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰٫۲ میلیون تن فولاد به آمریکا صادر کرد که ۳۰ درصد از کل واردات فولاد آن سال را به خود اختصاص داد. لازم به ذکر آیت نیمی از کل واردات فولاد آمریکا در سال ۲۰۱۷ از اتحادیه اروپا بوده است. (در این گزارش آمار کل اروپا را بصورت جداگانه از اتحادیه اروپا EU تحلیل و بررسی می کنیم).
.

در سال ۲۰۱۹، صادرات فولاد کل اروپا به آمریکا به ۵٫۷ میلیون تن سقوط کرد درحالی که صادرات فولاد اتحادیه اروپا EU با ۱۸ درصد کاهش به ۴٫۱ میلیون تن در این سال رسید.

کل صادرات فولاد جهان به آمریکا در سال ۲۰۱۹ با ۱۷ درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۲۵٫۳ میلیون تن رسیده بود.

دولت بایدن در مواجهه با اروپا با چالش های منحصر به فردی روبرو خواهد شد چراکه انگلیس در حال جدایی از اتحادیه اروپا است و ترامپ بدنبال اقدامات تلافی جویانه بر علیه سوبسیدها و یارانه های اعمالی اروپا به شرکت هواپیمایی ایرباس و همچنین تعرفه های وضع شده اروپا بر روی شرکت بوئینگ آمریکا است.

Lewis Leibowitz وکیل تجارت بین الملل گفت: شما نمی خواهید با اتحادیه اروپا که می خواهد همه چیز را با انگلیس به هم بزند، روابط نزدیک داشته باشید. من تردید دارم که هر گونه موفقیت فوری در این زمینه بدست آید اما تا آنجا که به بوئینگ و ایرباس مربوط می شود فکر می کنم ممکن است زمان آتش بس فرا رسیده باشد و به عقیده من این یکی از اولین گام هایی خواهد بود که خواهیم دید.

ظاهرا سیاست های بایدن بر اساس مناظرات انتخاباتی بر تولید هر چه بیشتر محصولات «ساخت آمریکا» استوار است. وی می خواهد پول مالیات دهندگان به خرید محصولات آمریکایی و ایجاد تولیدات جدید و شغل در کشور اختصاص یابد.

به گفته Tyler Kenyon تحلیلگر Cowen، انتخاب «جو بایدن» می تواند به این معنی باشد که وی و معاون رئیس جمهور منتخب یعنی «کامالا هریس» از سیاست های حمایت گرایانه که به فولادسازان آمریکا کمک خواهد کرد، حمایت می نمایند. وی گفت: به عقیده من بایدن و هریس مصمم به ارائه برخی حمایت ها برای صنایع فولاد و دیگر صنایع فلزی خواهند بود.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.