رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

۱۲۰۰ کارگر معدن کرومیت آسمینون در جنوبی ترین منطقه استان کرمان این روزها به دلیل تعطیلی معدن بیکار شده‌اند و خواستار رفع موانع تولید و بازگشایی معدن هستند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری مهر ، معدن کرومیت آسمینون در شهرستان منوجان در جنوبی ترین منطقه در استان کرمان قرار گرفته است.

معدنی بزرگ و جزو محدود معادن سنگ کرومیت کشور که از مهمترین ذخایر استراتژیک این فلز در خاورمیانه محسوب می‌شود و نقش مهمی در صنایع کشور به خصوص تولید فولاد ضد زنگ دارد این روزها وضعیت مناسبی ندارد.

حالا در سال رفع موانع تولید کارگران این معدن که مدتهاست با مشکل تأخیر در پرداخت حقوق و بیمه مواجه هستند با خبری عجیب مواجه شدند و درب‌های معدن را بر روی خود بسته دیدند.

حقوق کارگران با تعویق مواجه شده است

این در حالیست که برخی از کارگران این معدن ماه هاست حقوق خود را دریافت نکرده‌اند، و هر چند وعده داده شده بود مشکلات آنها رفع می‌شود اما نه تنها موانع تولید در این معدن برداشته نشد بلکه تولید در آن کاملاً متوقف شده است.

محمدی یکی از کارگران این معدن است می‌گوید: طی سال گذشته مشکلات کارگران افزایش یافت و پرداخت حقوق با تأخیر مواجه شد و این امر چندین بار به اعتراض کارگران ختم شد که هر بار با وساطت مسئولان مختلف و پرداخت بخشی از معوقات کارگران مجدد به کار بازگشتند.

هر چند وعده داده شده بود مشکلات رفع می‌شود اما نه تنها موانع تولید در این معدن برداشته نشد بلکه تولید در آن کاملاً متوقف شده است

وی افزود: ماه‌های انتهایی سال گذشته نیز همین مساله موجب بروز مشکلاتی در معدن شد و با وجود بروز مشکلات معیشتی، کارگران برای حفظ خط تولید به کار ادامه دادند اما در ابتدای سال جاری به یکباره اعلام شد معدن بسته شده است.

ابراهیمی یکی دیگر از کارگران معدن است گفت: در این وضعیت نامناسب اقتصادی که تورم هر روز بیشتر می‌شود برای تأمین ابتدایی‌ترین نیازهای خانواده با مشکل مواجه هستیم با این وجود یک روز هم کار تعطیل نشد با این وجود مسئولان معدن به جای رفع مشکلات موجود و افزایش تولید به یکباره معدن را تعطیل کردند و بهانه آنها هم کمبود سیمان است این در حالیست که بخش قابل توجهی از کارگران در معدن رو باز کار می‌کنند و نیازی به سیمان ندارند.

کارگران با مشکلات معیشتی مواجه شده‌اند

وی می‌گوید: در سال رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید کنندگان چرا بدون هیچ مقدمه‌ای پس از مدت‌ها کار در معدن به یکباره هزار و ۲۰۰ کارگر بیکار می‌شوند؟

وی گفت: سال گذشته هم قراردادهای یک ماهه با کارگران بسته شد و انگیزه کارگران را کاهش داد.

این کارگر اضافه کرد: به نظر می‌رسد با توجه به افزایش دستمزد کارگران در سال جاری مسئولان معدن برای رهایی از مشکلات پرداخت حقوق کل معدن را تعطیل کرده‌اند، مگر در کشور چند معدن کرومیت وجود دارد که به سادگی معدن آسمینون تعطیل می‌شود، جنوب استان کرمان منطقه‌ای محروم است و تعطیل شدن این معدن به این معدنی است که هزار و ۲۰۰ خانوار با مشکل اقتصادی مواجه خواهند شد.

چرا باید بعد از سال‌ها سابقه کار قراردادهای کارگران یک ماه باشد و حقوق و بیمه هم پرداخت نشود، نکته جالب اینکه در این شرایط هم حاضر به ادامه فعالیت معدن نیستند

وی گفت: چرا باید بعد از سال‌ها سابقه کار قراردادهای کارگران یک ماه باشد و حقوق و بیمه هم پرداخت نشود، نکته جالب اینکه در این شرایط هم حاضر به ادامه فعالیت معدن نیستند و کارگران را بیکار کرده‌اند چه کسی در این زمینه پاسخگوست؟

وی با اشاره به درجه هوای ۵۰ درجه در فصول گرم سال در این منطقه گفت: در بدترین شرایط آب و هوایی کار را تعطیل نکردیم و کار را ادامه دادیم تا چرخ صنعت کشور در شرایط تحریم بچرخد اما چرا مسئولان معدن در این شرایط اقتصادی چرخ اقتصاد خانوارها را متوقف کرده‌اند؟ از مسئولان رده بالای استان و کشور انتظار داریم یک بار برای همیشه مشکلات را احصا و رفع کنند.

کمبود سیمان ربطی به تعطیلی معدن ندارد / ‏‬ به جای بهانه تراشی مشکلات را رفع کنید

با این وجود مسئولان معدن آسمینون کمبود سیمان را عامل اصلی تعطیلی معدن عنوان می‌کنند و این در حالیست که کارگران معدن  می‌گویند بیش از ۷۰ درصد از فعالیت معدن در پهنه فضای باز انجام می‌شود و هیچ ارتباطی به وجود سیمان ندارد و اگر هم اینچنین است چرا مسئولان فقط بخش معدن سرپوشیده را تعطیل نکرده‌اند؟

این در حالیست که فرماندار منوجان در جمع کارگران این معدن از حل مشکل معدن طی روزهای آتی و آغاز به کار مجدد این معدن مطابق با قول استاندار کرمان خبر داده است.

مشکلات معدن به زودی رفع و بازگشایی می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از پیگیری برای رفع مشکلات موجود خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که این معدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجدداً فعال شود.

مسلم مروجی افزود: در سال رفع موانع تولید مسلماً سیاست همه مسئولان حمایت از تولید در بخش‌های مختلف است و به خصوص در بخش معدن که از مهمترین زمینه‌های تولید و اشتغال در منطقه محروم جنوب کرمان است حمایت لازم انجام می‌شود.

مسائل فنی این معدن شامل کمبود سیمان است و همین مساله موجب مشکلاتی برای فعالیت معدن شده اما دلیل تعطیلی معدن باید هر چه زودتر مرتفع و کارگران به محل کار خود بازگردند

وی ادامه داد: دلایلی از سوی هیئت مدیره معدن عنوان شده که برای رفع آنها در حال تلاش هستیم و رایزنی‌ها در حال انجام است.

مروجی عنوان کرد: مسائل فنی این معدن شامل کمبود سیمان است و همین مساله موجب مشکلاتی برای فعالیت معدن شده است اما دلیل تعطیلی معدن هر چه باشد باید هر چه زودتر مرتفع و کارگران به محل کار خود بازگردند.

وی گفت: سیمان مورد نیاز این معدن با توجه به نزدیکی به هرمزگان از این استان تأمین می شده است که با ممنوع شدن خروج سیمان از هرمزگان کمبودهایی در این زمینه مشاهده می‌شود که البته این کمبودها رفع شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

تعطیلی این معدن در سالی که باید مسئولان برای رفع موانع تولید تلاش کنند در منطقه‌ای مثل جنوب کرمان که دارای فرصت‌های شغلی محدود می‌باشد سوال برانگیز است و انتظار می‌رود مسئولان استان کرمان برای بازگشایی فوری معدن اقدام کنند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.