رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس انجمن سرب و روی ایران با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل تولید، تصمیم‌گیری مسئولان دولتی برای بخش خصوصی بدون حضور تولیدکنندگان است، گفت: یک راه حل این است که در شرایط تحریمی اجازه ورود موقت مواد اولیه و صدور کالا را بدهند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از فارس ، یوسف مرادلو، در برابر این پرسش که به نظر شما مهم‌ترین مشکل تولید در حال حاضر چیست، اظهار داشت: بزرگ‌ترین مشکل تولید خود دولتی‌ها هستند. تصمیماتی که مقامات دولت پشت درهای بسته برای تولید می‌گیرند و این تصمیمات توسط کسانی گرفته می‌شود که آدم‌های خوبی هستند اما بدون اطلاع و سواد کافی در زمینه تولید تصمیم می‌گیرند و اکثر اوقات در غیاب صنعتگران و تولیدکنندگان اتخاذ می‌شود.

وی افزود: برخی از تصمیمات دولت برای تولیدکننده دولت و حاکمیت را زیر سوال می‌برد.

مرادلو در برابر این پرسش که آیا صنعت سرب و روی از تحریم‌ها اثر گرفته است عنوان کرد: صنعت سرب و روی به هیچ وجه با تحریم خارجی مشکلی ندارد گرچه تحریم، هزینه‌های ما را بالا برده است اما این افزایش هزینه را می‌پذیریم چون به هر حال در کشوری هستیم که ایدئولوژی خاصی دارد و در مقابل تحریم ایستادگی می‌کنیم، اما مهم‌ترین مشکل ما تحریم داخلی است.

رئیس انجمن سرب و روی ایران در مورد این که مراد از تحریم داخلی چیست، عنوان کرد: تحریم داخلی مثل مقررات و تصمیمات غیرکارشناسی و خلق‌الساعه است که به یک سری افراد با امضاهای طلایی امتیازات خاص می‌دهند و راه صادرات را یک‌باره می‌بندند. صادراتی که از تولید مازاد بر مصرف می‌خواهد انجام شود، اما مشکل ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

وی همچنین بیان کرد: گاهی مقامات دولتی دستورات غیرکارشناسی و غیرعلمی صادر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که نبض تولید را از حرکت می‌اندازد که به عنوان مثال الزام به عرضه اختصاصی کالا در بورس کالا، یکی از این دستورات است؛ سرب و روی مصرف عام ندارد و از دو سه سال گذشته به زور و اجبار دستور داده شد که باید محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنید که این کار باعث افزایش هزینه و روی دست ماندن محصول تولیدی ما شده است.

مرادلو در مورد اینکه آیا عرضه کالا در بورس کالا شفافیت ایجاد می‌کند یا خیر، گفت:‌ عرضه اجباری در بورس کالا کلی داستان دارد؛ زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است و از طرفی بسیاری از خریداران سرب و روی تمایلی ندارند از طریق بورس خریداری کنند زیرا نمی‌خواهند نامی از آن‌ها در جایی ثبت شود و دولت می‌خواهد ما را به زور به بورس کالا ببرد. اکثر خریداران از بورس کالا خرید نمی‌کنند و برندی که با هزار خون دل درست کرده‌ایم و در تابلو بورس کالا قرار می‌گیرد، به دلیل نداشتن مشتری سقوط می‌کند. یعنی ما محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنیم، اما خریدار ندارد.

رئیس انجمن سرب و روی ایران در مورد ارائه راهکار مناسب برای حل این معضل، تاکید کرد:‌ تنها راه عملیاتی برای دور زدن تحریم‌ها، ورود موقت مواد اولیه، سپس تبدیل به کالا و صادرات آن است که این کار گردش مالی ندارد، بنابراین آمریکا و تحریم‌کنندگان نمی‌توانند آن را رصد کنند و ما آن را پیشنهاد کرده‌ایم اما برخی مقامات دولتی از ورود موقت کالا جلوگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

وی در مورد این که ورود موقت مواد اولیه فقط به دلیل جذب ارزش افزوده کالا مدنظر است، خاطرنشان کرد: ورود موقت یعنی این که مواد خام را به داخل بیاوریم و روی آن فرآوری انجام شود و با ارزش افزوده آن را صادر کنیم.

مرادلو در مورد میزان موجودی مواد اولیه سرب و روی در داخل کشور، تصریح کرد: بین 12 تا 15 درصد از مواد اولیه تولید سرب و روی داخلی است و بقیه را مجبوریم برای کامل شدن ظرفیت تولید مواد اولیه از هر جای دنیا وارد کنیم. اگر ورود موقت مواد اولیه انجام شود، آن را تبدیل به سرب و روی کرده و محصول با ارزش افزوده صادر می‌کنیم.

رئیس انجمن سرب و روی ایران اضافه کرد: چون سوئیفت بسته است، نمی‌توانیم ارز جابه‌جا کنیم. از زمانی که تحریم‌ها وضع شده‌اند، نمی‌توانیم با بانک‌های خارجی کار کنیم و بهترین روش این است که اجازه دهند مواد خام به صورت ورود موقت وارد کشور شود و در داخل کشور فرآوری شده و کالای با ارزش افزوده را صادر شود که در آن صورت خط تولید ما هم تکمیل می‌شود و می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.