رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

طبق توافق تولیدکنندگان سیمان و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت سیمان خاکستری به‌طور رسمی حدود ۴۰درصد افزایش یافت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از دنیای اقتصاد، طبق توافق تولیدکنندگان سیمان و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت سیمان خاکستری به‌طور رسمی حدود ۴۰درصد افزایش یافت. با مصوبه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و هماهنگی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت سیمان فله و کیسه‌ای ۵۰ کیلویی افزایش یافت. بر این اساس، قیمت تحویل درب کارخانه برای هر تن سیمان فله تیپ یک ۳۰۰هزار تومان و هر تن سیمان کیسه‌ای ۴۲۰هزار تومان تعیین‌شده است. همچنین هر تن سیمان تیپ ۲ و پوزولانی فله ۳۰۸هزار تومان و نوع کیسه‌ای آن ۴۲۸هزار تومان تعیین ‌شده است. همچنین مالیات ارزش‌افزوده و هزینه حمل به نرخ سیمان اضافه خواهد شد. درعین‌حال، تولیدکنندگان متعهد شده‌اند کمبود سیمان در بازار وجود نداشته باشد.

محمدرضا احسان‌فر، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان سیمان در این ‌باره گفت: افزایش ۶۲درصدی قیمت سیمان مورد تایید سازمان‌های مربوطه قرار نگرفت و با کمال تاسف فقط با ۴۰درصد افزایش قیمت موافقت شد. مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل ادامه داد: از سازمان‌هایی که در این زمینه با ما همکاری کردند سپاسگزاریم و امیدواریم همکاری‌ها ادامه داشته باشد. این میزان افزایش قیمت برای صنعت کافی نیست. سال ۹۸ درخواست افزایش ۶۲درصدی را داده بودیم که موافقت نشد و در واقع امروز به قیمت سال ۹۸ رسیده‌ایم.

اگر مسئولان در این زمینه رسیدگی لازم را نداشته باشند بالاخره یک روز قیمت سیمان از کنترل خارج خواهد شد و اثرات منفی زیادی به بار خواهد آورد. اگر صادرات کلینکر را با سیمان در طول سال‌های قبل مقایسه کنید متوجه رشد صادرات کلینکر خواهید شد. این اتفاق به این دلیل افتاده است که تولیدکننده باید سیمان را با برند واقعی خود و به قیمت دولتی بفروشد، اما کلینکر بدون برند صادر و با فرآوری حداقلی با برند خارجی فروخته می‌شود. در واقع تولیدکننده، جورکش واسطه‌گران شده است. اگر نرخ سیمان همراه با تورم اعلامی بانک مرکزی هم رشد می‌کرد امروز بیش از ۳۴۴ درصد گران‌تر می‌بود. وی می‌افزاید: ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کننده نرخ جدید را تایید کردند هرچند این میزان جوابگوی هزینه‌های صنعت نیست و ما کماکان فاصله بین تورم و سیمان با فولاد و سیمان را داریم. ۱۰ سال قبل نسبت قیمت فولاد به سیمان یک ‌به ‌پنج بود و تا قبل از افزایش اخیر این فاصله به یک به ۵۴ رسیده بود. امیدواریم در قدم اول فاصله را تا یک ‌به ۳۰ کاهش دهیم و به‌مرور کمتر کنیم، چراکه با این قیمت‌ها صنعت سیمان نه برای سرمایه‌گذار خارجی جذابیت دارد و نه برای سرمایه‌گذار داخلی. وی در پاسخ به وضعیت عرضه سیمان در بورس کالا گفت: پیگیر عرضه سیمان در بورس کالا هستیم هرچند تا زمانی که با قیمت‌گذاری دولتی مواجهیم این روش تاثیر زیادی ندارد.

 

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.