رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

به گزارش معدن مدیا و به نقل از ایفنا ، در ماه جولای سال جاری میلادی چین برای دومین ماه متوالی واردات کننده خالص فولاد شد. این در حالی بود که تولید فولاد خام آن ۹ درصد رشد سالانه داشته و تقاضای فولاد ساختمانی و پروژه های زیرساختی مطلوب بود.

محرک های تقاضا

عوامل زیادی تقاضا را بهبود دادند. از یک طرف تقاضای جهانی فولاد در بهار راکد بود که تحت تاثیر تعطیلی ها و قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا رخ داد. تولید کننده های فولاد نیز مجبور به انبار نمودن مازاد تولید شدند. از این رو چین توانست به فولاد ارزان قیمت تر در سراسر دنیا دسترسی داشته باشد کشورهایی بودند که می خواستند از دست مازاد تولید ناخواسته خود خلاص شوند. ازاین رو موقتا چین تبدیل به پناهگاهی برای مازاد تولید ناخواسته جهانی شد.
از طرف دیگر تقاضای محصولات فولادی به ویژه ورق گرم در رونق بود. تجار موقتا به محموله های وراداتی ارزان قیمت روی آوردند و خود چین هم از ماه می به تدریج از قرنطینه خارج شد.
بخش اعظم افزایش واردات فولاد در بخش محصولات نیمه تمام از جمله بیلت و اسلب و سنگ آهن بود. بزرگترین بازار عرضه محصولات نیمه تمام هند بود که در جولای ۶۶۰۸۵۱ تن به چین فروخت که معادل ۲۷ درصد کل خرید چین بود و روسیه با ۴۷۹۰۴۴ تن ۲۰ درصد این بازار را در دست داشت. سنگ آهن هم به سطح قیمت های سال ۲۰۱۴ رسیده است.
مبدل شدن یک صادرکننده خالص به وارد کننده خالص
بنا بر گزارش موسه پلاتس با اضافه شدن واردات بیلت و اسلب به کل واردات محصولات فولادی به چین در ماه جولای ۵٫۰۶ میلیون تن فولاد خریداری شد که این مجموع از میزان صادرات جولای که ۴٫۱۸ میلیون تن بود فراتر رفت و چین را تبدیل به وارد کننده خالص فولاد نمود. اگرچه این تغییر احتمالا موقتی است. از ماه جولای سفارشات واردات فولاد کمتر شده و صادرات بهبود یافته است.
بارش شدید باران ساخت و ساز را دچار اختلال کرده و در برخی نقاط این کشور طوفان و سیل نیز مشاهده شده است.
موجودی فولاد بازار چین در سطح باثباتی باقی مانده است. قیمت ها نشانگر وجود تقاضا در بخش های وابسته اند و قیمت میلگرد ساختمانی در دو ماه گذشته تا ۹ دلار رشد داشته و ورق گرم رشد بالای ۴۵ دلاری را ثبت نموده است.
بازار های داخلی فولاد منطقه به تغییر الگوی عرضه و تقاضای چین واکنش نشان داده اند و عرضه محصولات فولادی را کمی بالا برده اند ولی با این حال باید آگاهانه تر عمل کنند چرا که می دانند این افزایش تمایل به واردات فولاد در چین می تواند موقتی و کوتاه مدت باشد.

منبع: metal miner

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.