رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

انتظار می رود واردات کومودیتی ها به چین رشد بالایی را در ژانویه اخیر ثبت کرده باشد که ناشی از عوامل کوتاه مدت تاثیر گذار بوده است ولی با این وجود ، این نشان از یک زیر بنای اقتصادی مستحکم است. برآورد شده آمار واردات نفت خام، سنگ آهن و زغال سنگ نسبت به ماه های قبل رشد خوبی داشته باشد و آمار واردات ال ان جی نزدیک آمار دسامبر خواهد بود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، واردات نفت خام به چین در ژانویه حدود 12 میلیون بشکه در روز برآورد شده در حالی که در دسامبر 9.06 میلیون بشکه در روز بود. در حالی که رشد 32.4 درصدی نسبت به ماه قبل خیلی عالیست ولی قابل ذکر است که این رشد برای ماه ژانویه به دلیل عملکرد ضعیف دسامبر بوده است. در دسامبر تانکرهای زیادی وارد بنادر چین شدند ولی محموله های خود را تخلیه نکردند چون مجوز برخی از پالایشگاه های مستقل به اتمام رسیده بود و باید منتظر سال جدید می ماندند. انتظار می رود پالایشگاه های مستقل چین بخش اعظم سهمیه خود را ماه های آتی وارد کنند چون ترجیح می دهند با موجودی بالای انبارها به تولید بپردازند. از این رو ماه های آتی نیز واردات نفت به چین در سطوح بالا می ماند حتی اگر روند رشد تقاضای سوخت به دلیل افزایش آمار شیوع کرونا در برخی نقاط چین و اعمال قرنطینه آرام شود.

همچنین انتظار می رود آمار واردات ال ان جی به چین در ژانویه 8.1 میلیون تن باشد که کمی از آمار 8.21 میلیونی دسامبر کمتر خواهد بود. رشد واردات گاز طبیعی از 6.43 میلیون تن نوامبر و 5.23 میلیون تن اکتبر نشانگر افزایش تقاضای زمستانی در چین است. چرا که چین سعی داشته به سمت سوخت های پاک تری چون گاز طبیعی برود.

واردات زغال سنگ هم سال گذشته بیشتر تابع تصمیمات سیاسی بوده و نیمه دوم سال با کاهش واردات کل آمار سال گذشته پاییین آمد. البته این به تولید کننده های داخلی کمک کرد سوددهی بهتری داشته باشند و واردات را آنقدر داشت که کمی قیمت رقابتی ایجاد کند.

سنگ آهن کومودیتی دیگری است که انتظار می رود آمار خوبی در ماه ژانویه ثبت کرده باشد. پیش بینی شده واردات ژانویه از 85.35 میلیون تن ماه قبل به 94.08 میلیون تن برسد. سال 2020 تولید فولاد چین به اوج تاریخی 1.05 میلیارد تن رسید که به لطف بسته های محرک اقتصادی بخش ساخت و ساز بود.

حال افزایش موجودی بنادر و اعلام رسمی برنامه کاهش تولید فولاد سال جاری سوالاتی مطرح کرده که آیا امسال واردات سنگ آهن به رکورد 1.17 میلیارد تنی سال 2020 می رسد. این بیشتر به مقامات چینی بستگی دارد که بتوانند رشد اقتصادی خوبی را بدون افزایش تولید فولاد ثبت کنند که اگر این طور نشود احتمال این است که نگرانی ها در مورد افزایش آلودگی و رشد مصرف انرژی ناشی از تولید بیشتر فولاد بالاتر برود.

به طور کلی واردات کومودیتیهای اصلی به چین در ژانویه چیزی بیشتر از انعکاسی از یک اقتصاد رو به رشد پس از پاندمی کرونا است. حتی اگر رشد واردات بنا به دلایلی با اثرات کوتاه مدت باشد، با توجه به این که چین در نظر دارد در سال 2021 نیز رشد اقتصادی مداومی داشته باشد در کل امیدواری ها تداوم دارند.

منبع: mining.com
ترجمه: م. تابان شمال

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.