رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

علی‌رغم اعلام سیاست‌های جدید فولادسازان چینی برای فروش زمستانی، تجار علاقه‌ا‌ی به خرید نشان نداده‌اند و بازار محصولات فولادی چین در رکود به سر می‌برد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالا خبر ، برخی فولادسازان در شمال چین، قیمت میلگرد برای فروش پیش از سال نو چینی را ۴۰۵۰ یوان اعلام کرده‌اند که در قیاس با قیمت میانگین بازار آزاد، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یوان افت را نشان می‌دهد، اما این سیاست نیز نتوانسته باعث تحریک مشتریان برای خرید شود.

انبارش زمستانی تجار، از دیرباز محرک مهمی برای جلوگیری از افت فروش فولادسازان چینی در فصل سرد سال بوده است و تاثیر مهمی بر شرایط بازار محصولات فولادی در فصل بهار دارد. در حال حاضر، تجار معتقد هستند با توجه به اوضاع بازار، قیمت‌های اعلامی کارخانه‌ها برای انبارش زمستانی کشش فروش با قیمت بالاتر در فصل بهار را ندارد. از سوی دیگر، شیوع مجدد پاندمی در چین، شرایط حمل‌ونقل محصولات را سخت‌تر کرده و هزینه حمل برای تجار افزایش یافته است که فشار بیشتری را بر فولادساز برای کاهش قیمت‌ها اعمال می‌کند.

فولادسازان به دلیل رشد قیمت مواد اولیه، هزینه‌های بیشتری را برای تولید متحمل می‌شوند. هزینه تولید فولاد در برخی شهرهای شمالی به چهار هزار و ۳۰۰ یوان رسیده است. این در حالی است که میانگین قیمت میلگرد چین در روز جمعه با افت ۲۱۸ یوان طی یک هفته، چهار هزار و ۳۰۳ یوان بوده است؛ یعنی تنها ۳ یوان سود فولادساز به ازای تولید میلگرد. اگرچه، این قیمت نسبت به سال گذشته ۵۰۹ یوان در هر تن بالاتر است و همین موضوع عامل کاهش رونق انبارش زمستانی توسط تجار شده است. از سوی دیگر، همین رشد قیمت مواد اولیه، یک کف حمایتی برای قیمت‌ها ایجاد کرده و به نظر نمی رسد فولادسازان حاضر به افت شارپ قیمت‌های خود شوند.

در بخش بیلت نیز، هزینه تولید فولادسازان در ۱۰ روز میانی ژانویه سه هزار و ۸۸۸ یوان برآورد شده که نسبت به ابتدای ژانویه ۲۴.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. طبق براوردها، تا روز ۱۵ ژانویه سود عملیاتی بیلت منفی ۲۱۵ یوان، میلگرد منفی ۶ یوان و ورق گرم زیر ۱۰۰ یوان بوده است و بسیاری از فولادسازان وارد محدوده ضرردهی شده‌اند. این مسئله می‌تواند فولادسازان را مجبور به توقف کوره بلندهای خود برای کاهش ضرر کرده و تقاضا برای سنگ‌آهن را کاهش دهد که در نهایت می‌تواند به کاهش قیمت سنگ‌آهن منجر شود.

در بخش موجودی انبارهای محصولات فولادی نیز طی چهار هفته گذشته به دلیل عدم تمایل تجار به خرید و کاهش ارسال محموله‌ها به دلیل محدودیت‌های ناشی از پاندمی، شاهد افزایش بوده و نرخ رشد در قیاس با هفته گذشته ۳.۳۹ درصد افزایش یافته است. این یعنی انبارها با سرعت بیشتری در حال پر شدن هستند. در این بین، بیشترین سهم در موجودی انبارها را محصولات طویل مانند میلگرد دارا هستند.

با توجه به فاکتورهایی که در بالا ذکر شد، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت محصولات فولادی در کوتاه مدت از حمایت قیمت مواد اولیه برخوردار است و تا زمان اصلاح قیمت در بازار سنگ‌آهن و کک، انتظار افت شارپ قیمت‌ها در بازار چین دور از تصور است.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.