رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز کارشناسان وال‌استریت پیش‌بینی کردند ریزش قیمت طلا بعید است به سرعت احیا شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا، تحلیلگران به کیتکونیوز اظهار داشتند: طلا در پایان هفته در نتیجه ریزش بازارهای سهام که باعث وحشت بازارهای فلزات در معاملات روز جمعه داشت، فشار کاهشی شدیدی را تجربه کرد. به علاوه رشد شاخص دلار آمریکا اوضاع را برای طلا در کوتاه مدت دشوارتر کرد.

آدام بوتون، رئیس استراتژیست فارکس لایو ابراز کرد: بازار در حال وفق یافتن با پیامدهای تدابیر محرک مالی، نگرانی‌های تورمی و بهبود ارزش دلار آمریکا است. مدتی طول خواهد کشید تا روند صعودی طلا دوباره آغاز شود.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز بیان کرد: با نزولی شدن بازارهای سهام، سرمایه‌گذاران به وحشت افتاده و دست به فروش زده‌اند. اگر روند رشد شاخص دلار و بازده اوراق خزانه ادامه پیدا کند، اونس طلا ممکن است به پایین یک هزار و ۸۰۰ دلار سقوط کرده و تا سطح یک هزار و ۷۹۵ دلار عقب‌نشینی کند.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان بازار، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۳۷.۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده و ۳۷.۵ درصد نظر خنثی داشتند و تنها ۲۵ درصد به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش‌بین بودند.

تحلیلگران همچنین به الگوی فنی اشاره کردند که نشانه احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها در روزهای آتی است.

بر خلاف تحلیلگران، اکثریت سرمایه‌گذاران خرد که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند، صعود قیمت طلا به سطح بالاتر را پیش‌بینی کردند. از یک هزار و ۷۰۱ نفری که در نظرسنجی سرمایه‌گذاران رای داند، ۵۴.۴ درصد افزایش قیمت و ۲۳.۷ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند و ۲۱.۹ درصد نظری نداشتند.

طلا روز جمعه تحت تاثیر آمارهای اقتصاد کلان آمریکا و رشد ارزش دلار کاهش چشمگیری پیدا کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۲۱ دلار و ۵۰ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش یافت و در یک هزار و ۸۲۹ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۳ درصد کاهش ثبت کرد.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس به کیتکونیوز اعلام کرد: طلا تحت تاثیر دلار قوی‌تر و عوامل فنی ضعیف‌تر نزولی شده و با متوقف شدن روند صعودی نیمه اول هفته، به پایین میانگین قیمت ۲۰۰ روزه رسیده است. اگر اونس طلا به پایین یک هزار و ۸۰۰ دلار سقوط کند، ممکن است حمایت در نزدیکی یک هزار و ۷۶۵ دلار را امتحان کند و اگر این سطح حمایتی شکسته شود، محدوده قیمت یک هزار و ۶۹۰ تا یک هزار و ۷۰۰ دلار مورد توجه قرار می‌گیرد.

مایکل مور، موسسه وب‌سایت مور آنالیتیکس توصیه کرد سرمایه‌گذاران در معاملات هفته جاری به سطوح تکنیکال توجه کنند.

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکو متالز تصریح کرد: اگر هفته جاری سطح یک هزار و ۸۲۵ دلار شکسته شود، بازار به سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار و سپس یک هزار و ۷۷۵ دلار متمرکز می‌شود.

وی در ادامه افزود: با این حال اگرچه نزول طلا به پایین سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار در معاملات هفته جاری بعید است اما برای طلا سازنده خواهد بود. چشم‌انداز اقتصادی کوتاه مدت همچنان نگران کننده به نظر می رسد و باعث می شود سرمایه گذاران به دنبال نقدینگی باشند. بازار آسیب پذیر است اما من انتظار دارم طلا سطح ۱۸۲۵ دلار را حفظ کند. زمانی که بایدن قدرت را تحویل بگیرد و تزریق پول آغاز شود، نسبت به بازارهای فلزات ارزشمند بسیار خوش‌بین هستم.

بسیاری از کسانی که درباره روند قیمت طلا در هفته جاری نظر خنثی داشتند، انتظار دارند طلا بین محدوده یک هزار و ۸۰۰ تا یک هزار و ۹۰۰ دلار بماند.

کسانی که نسبت به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش‌بین هستند، کاهش قیمت روز جمعه را موقتی دانسته و بازده بالاتر اوراق خزانه را مشکل بزرگی برای این فلز ارزشمند نمی‌دانند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.