رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

متقاضیان احداث کارخانجات فولاد و زنجیره وابسته (گندله، آهن اسفنجی، کنسانتره و …) از این پس می‌توانند بدون نیاز به هر گونه مجوز نسبت به ساخت کارخانه اقدام کنند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از معدن‌نامه؛ این مهم با توجه به مصوبه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، شکل عملیاتی و اجرایی به خود گرفته است.
در گذشته شاید تنها افراد خاصی آن هم با برخورداری از رانت و نفوذ در وزارتخانه و امضاهای طلایی می توانستند نسبت به احداث چنین کارخانجاتی وابسته به فولاد و زنجیره فولاد اقدام کنند، اما با مصوبه اخیر وزارت صمت، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان می‌توانند در این حوزه نقش و فعالیت بیشتری داشته باشند.

سال گذشته میزان تولید کنسانتره سنگ آهن در کشور معادل ۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و در بخش گندله نیز میزان تولید ۶۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تن بود، این در حالی است که میزان تولید آهن اسفنجی ۳۷ میلیون و ۱۸۰ هزار تن ثبت شد و میزان ظرفیت در فولادسازی نیز ۴۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده که از این میزان ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن شمش فولادی تولید شده است.

بر اساس طرح های توسعه ای واحد های صنعتی تا سال ۱۴۰۴ در تولید آهن اسفنجی و سنگ آهن با کمبود جدی مواجه خواهیم بود و در سایر بخش های زنجیره وضعیت بهتری را داریم و باید سیاست گذاری‌ها در این حوزه طوری باشد که سرمایه گذاران رغبت به سرمایه گذاری در عرصه معادن داشته باشند و این خلا پر شود و گرنه برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ که در آن تولید فولاد ۵۵ میلیون تنی ترسیم شده در حوزه تامین ماده اولیه سنگ آهن و آهن اسفنجی در زنجیره با مشکل مواجه خواهیم شد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.