رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

اطلاعات مرکز تحقیقاتی پیو در مورد طبقه متوسط جهان نشان می‌دهد ۶۲ میلیون نفر از افراد پردرآمد دنیا که درآمدی بالاتر از ۵۰ دلار در روز دارند، به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا تا طبقه متوسط پایین آمده‌اند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از بلومبرگ، طبقه متوسط جهان برای اولین بار پس از چند دهه به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا کوچک شده است. طبق اطلاعات بانک جهانی، حدود دو سوم خانواده‌ها در اقتصادهای در حال توسعه کاهش درآمد خود را گزارش داده‌اند.

طبق مطالعات مرکز تحقیقاتی پیو در واشنگتن، جمعیت طبقه متوسط دنیا که درآمد «متوسط» بین 10 تا 20 دلار و «متوسط بالا» بین 20 تا 50 دلار در روز دارند، 90 میلیون نفر کم شده و به حدود 2.5 میلیارد نفر در سال گذشته میلادی رسیده است. به این ترتیب تعداد طبقه فقیر جامعه که درآمدی کمتر از 2 دلار در روز دارند، 131 میلیون نفر افزایش یافته است.

اطلاعات مرکز تحقیقاتی پیو در مورد طبقه متوسط جهان نشان می‌دهد 62 میلیون نفر از افراد پردرآمد دنیا که درآمدی بالاتر از 50 دلار در روز دارند، به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا تا طبقه متوسط پایین آمده‌اند.

این مطالعات نشان می‌دهد تعداد افراد طبقه متوسط جامعه که دچار بحران شده‌اند در سال گذشته میلادی به 150 میلیون نفر رسیده است، یعنی بیشتر از کل جمعیت فرانسه و آلمان.

تاثیرات بحران کرونا هنوز پایان نیافته است. نگرانی در مورد پیامدهای احتمالی روند کند بهبود اقتصادی در اقتصادهای نوظهور هنوز وجود دارد. طبقه متوسط دنیا از دهه 1990 تا حالا به خاطر رشد سریع اقتصادهای در حال توسعه مثل چین و هند رو به افزایش بود. جمعیت متوسط دنیا در آن زمان 13 درصد کل جمعیت دنیا را تشکیل می‌داد. این رقم تا 2019 به 18 درصد رسید. به طور متوسط سالانه 50 میلیون نفر طی یک دهه گذشته به جمعیت متوسط دنیا اضافه می‌شدند.

مطالعات در کشورهای مختلف از بورکینافاسو گرفته تا کلمبیا، اندونزی و ویتنام نشان می‌دهد، در این کشورها هم مانند بسیاری از کشورهای ثروتمند، بار ضربه اقتصادی بر دوش زنان، جوانان و افراد دارای مشاغل خصوصی در مراکز شهری بوده است.

منبع : تسنیم