رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مراسم رسمی واگذاری مدیریت و راهبری معادن زغال‌سنگ سوادکوه (البرز مرکزی) به ذوب آهن اصفهان با حضور جمعی از مسئولین این مجتمع عظیم صنعتی، شهرستان سوادکوه و شرکت پیشرو معادن سوادکوه ذوب‌آهن برگزار شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان، مرتضی یزدخواستی عضو هیئت‌مدیره ذوب‌آهن اصفهان اظهار داشت: این شرکت به عنوان مادر صنعت فولاد کشور، پیشگام اکتشاف معادن کشور است و معادن البرز مرکزی هم توسط این شرکت راه‌اندازی شد. مالکیت این معادن بر اساس سیاست‌های گذشته به بخش خصوصی واگذار شد اما پس از این که ذوب‌آهن اصفهان نیز وارد بورس شد. این شرکت به منظور تامین پایدار مواد اولیه، مجددا به امر اکتشاف و توسعه معادن ورود کرده و مدیریت و بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ سوادکوه در البرز مرکزی را از طریق تاسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه در اختیار گرفته است.

وی افزود: ذوب‌آهن اصفهان تجربه موفقی نیز در امر مدیریت و راهبری معادن زغال‌سنگ در البرز شرقی دارد که از آن تجربه می‌توان در معادن سوادکوه بهره برد و امیدوار هستم شاهد توسعه این معادن و بهره‌برداری از تمام ظرفیت تولیدی این معادن باشیم.

طالبی فرماندار شهرستان سوادکوه نیز در این مراسم گفت: ذوب‌آهن اصفهان از دهه ۵۰ در این معادن حضور داشته است و در آن زمان، رفاه و توسعه اقتصادی را برای منطقه به همراه آورد.

وی اضافه کرد: در دوره‌ای که بهره‌برداری از معادن زغال‌سنگ سوادکوه توسط ذوب‌آهن اصفهان انجام می‌شد، دوران طلایی این معادن بود که برای هفت هزار نفر اشتغال ایجاد کرد اما پس از آن متاسفانه با واگذاری این معادن به بخش خصوصی، شاهد رکود آن‌ها بودیم.

فرماندار شهرستان سوادکوه اذعان کرد: احیا و توسعه معادن، افزایش تولید، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی، توجه به صنایع تبدیلی، آموزش تخصصی و… ازجمله مواردی است که امیدوار هستم با بازگشت ذوب‌آهن اصفهان و مدیریت دوباره این معادن، مورد توجه قرار گیرد و دوباره شاهد دوران طلایی البرز مرکزی باشیم.

محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب‌آهن اصفهان نیز در نشست خبری پیش از این مراسم عنوان کرد: هم‌اکنون در کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن زغال‌سنگ تولید می‌شود. در حالی که نیاز کشور حدود سه میلیون تن و نیاز ذوب‌آهن حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ است و لذا باید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن زغال‌سنگ وارد کرد. البته زغال داخلی کیفیت لازم را ندارد و باید ۲۰ تا ۳۰ درصد زغال مصرفی از واردات تامین شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تولید معادن زغال‌سنگ سوادکوه در سال حدود ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ است در حالی که ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تنی دارد. بنابراین توسعه استخراج بسیار ضروری است.

معاون خرید ذوب‌آهن تصریح کرد: زغال این معادن از کیفیت خوبی برخوردار است و می‌تواند میزان واردات را کاهش دهد. البته هدف ما دستیابی به حداکثر استخراج در سریع‌ترین زمان ممکن است که اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی برای این منطقه به همراه دارد.

افشین مختاری مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سواد کوه نیز بیان کرد: مطالعات خرید این معادن از سال گذشته آغاز شد و در نهایت پنج معدن زغال‌سنگ و یک گواهی کشف به انضمام دارایی‌های این معادن خریداری شد.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون در این معادن حدود هزار نفر مشغول به کار هستند که امیدوار هستم با توسعه معادن، شاهد اشتغال‌زایی مناسب برای این منطقه باشیم.

مختاری عنوان کرد: برای توسعه فعالیت این معادن به زیرساخت‌هایی نیاز است که هم‌اکنون در حال مهیا کردن این ملزومات هستیم.

مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه با اشاره به این که این معادن در دهه ۵۰ توسط ذوب‌آهن اصفهان راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: از تجربه بیش از نیم قرنی ذوب‌آهن اصفهان جهت اصلاح ساختار سازمانی و تجهیزاتی این معادن بهره می‌گیریم و به طور حتم شاهد توسعه آن‌ها خواهیم بود.

وی اظهار کرد: ذوب‌آهن اصفهان تنها تولیدکننده ریل و آرک معدن نیز است و تجربه بسیار گران بهایی در مدیریت معادن دارد که این امر در معادن البرز شرقی نیز متبلور شده است.

مدیرعامل شرکت پیشرو معادن سوادکوه با اشاره به تاسیس شرکت پیشرو معادن سوادکوه توسط ذوب‌آهن، بیان کرد: با ایجاد این شرکت، عواید اقتصادی و اشتغال‌زایی حاصل از توسعه این معادن به این منطقه می‌رسد و ذوب‌آهن اصفهان، توسعه مالکیت معادن در استان‌ها را مدنظر ندارد بلکه تنها تامین پایدار مواد اولیه است.

روح‌اله فاضل‌پور، مدیر امور مجامع و شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان نیز گفت: این مجتمع عظیم صنعتی ۱۰ شرکت زیر مجموعه دارد که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و بر اساس سیاست‌های سهامدار عمده که ذوب‌آهن است، عمل می‌کنند.

وی افزود: هدف اصلی برای هر ۱۰ شرکت، پیوستن آن‌ها به بورس است که نیاز به زیرساخت، شفاف‌سازی و دیگر ملزومات دارد. خوشبختانه جهت ۶ شرکت، اقدامات لازم برای پیوستن به بورس انجام شده و برای شرکت پیشرو معادن سوادکوه نیز در نظر است بعد از گذشت دو تا سه سال مالی، اقدامات لازم انجام شود.