رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تاکید کرد: توسعه صادرات محصولات فولادی، استراتژی مدون می خواهد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ذوب آهن اصفهان، سخنرانی و میزگرد تخصصی (نقد و بررسی تحلیلی طرح جامع فولاد کشور) در دومین روز یازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار با حضور منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، مصطفی مؤذن زاده بنیانگذار ایمیدرو، مهدی کرباسیان رئیس پیشین هیأت عامل ایمیدرو، محمد ابکا رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک و محمد آقاجانلو معاون طرح‌های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در هتل المپیک تهران برگزار شد.

منصور یزدی زاده در این میزگرد به مشکل تأمین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن پرداخت و گفت: واحدهای فولادی کشور از جمله ذوب آهن اصفهان به دلیل نداشتن مواد اولیه نمی تو انند با ظرفیت کامل تولید کنند.

وی اظهار داشت: ذوب اهن اصفهان متأسفانه سهمیه مواد اولیه ندارد که این موضوع باید مورد توجه مسئولین باشد. اگر قرار است سهمیه مواد اولیه به واحدهای فولادی اختصاص نیابد، باید در خصوص همه این واحدها این سیاست اتخاذ شود، اما در حال حاضر تنها ذوب آهن اصفهان است که سهمیه مواد اولیه ندارد.

وی با اشاره به این که در زنجیره فولاد کشور همچنان مباحث مختلفی و حل نشده ای همچون داخلی یا جهانی بودن معیار قیمت گذاری وجود دارد، افزود: یکی از دغدغه‌های مهم در صنعت فولاد کشور، که در طرح جامع فولاد اهمیت بسیاری دارد، بحث قیمت گذاری است که از وزارت صمت آغاز شد و این موضوع در مجلس مطرح است و هنوز به طور کامل حل نشده است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان مشکل عدم سرمایه گذاری خارجی در صنعت کشور را بسیار محسوس دانست و گفت: تکلیف سرمایه گذاران خارجی برای حضور در این صنعت مشخص نیست در حالی که جذب سرمایه‌های خارجی نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت فولاد کشور دارد.

یزدی زاده به مبحث صادرات اشاره کرد و گفت: در افق ۱۴۰۴ باید به تولید ۵۵ میلیون تن سالانه محصولات فولادی برسیم که با توجه به نیاز داخل، حداقل ۲۰ میلیون تن آن باید صادر شود اما متأسفانه استراتژی مدونی برای صادرات نداریم در حالی که از توانایی‌های لازم برای دست یابی به این صادرات برخوردار هستیم.

وی افزود: یکی از چالش‌های اصلی که مانع توسعه صادرات شده است این است که صادرات موکول به عرضه داخلی و قیمت گذاری گردیده که امر نادرستی است.

یزدی زاده عدم توسعه مناسب زیرساخت‌ها به ویژه حمل و نقل را یکی دیگر از چالش‌های مهم صنعت فولاد کشور دانست و گفت: متأسفانه زیرساخت‌ها پا به پای ظرفیت سازی در صنعت فولاد پیش نرفته اند که این مورد باعث بی رغبتی سرمایه گذاری خارجی نیز شده است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.