رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رییس هیات عامل ایمیدرو در گفت و گو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: رویکردهایی که ایمیدرو طی سال های اخیر برای فعال سازی ظرفیت های معدن در اقتصاد، در پیش گرفته بنیادی است و اینگونه نیست که با تغییر دولت ها،‌ شرایط دگرگون شود.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که به مناسبت هفته دولت با این رسانه سخن می گفت، تصریح کرد: نگرشی که در توسعه اکتشافات، افزایش سرمایه بنگاه های بزرگ،‌ فعال سازی معادن کوچک،‌ تقویت صندوق بیمه معدن، روش های نوین تامین مالی و … داشته است سلیقه ای نیست که با تغییر دولت، از بین برود به این دلیل که مقام معظم رهبری در راس نظام، موضوع جایگزینی معدن با نفت و فعال سازی توانمندی این بخش را مطرح کرده اند که نگرشی اصولی است.

نقش ایمیدرو به نفع جایگاه فزاینده معدن

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت این نگرش برای اقتصاد کشور را امیدوارکننده خواند و گفت: با توجه به اینکه معدن سرلوحه توسعه کشور قرار گرفته، نقش ایمیدرو بهره گیری از جایگاه کاهنده نفت، به نفع نقش فزاینده معدن است.
وی در برابر سوالی درباره نظر وزیر اقتصاد مبنی بر کاهش وابستگی به نفت، اظهار داشت: سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی، ۲۴ میلیارد دلار است که فقط ۱۲ میلیارد دلار آن ارزش صادرات فولاد کشور است. از سوی دیگر رشد صادرات صنعت مس به یک میلیارد دلار، در کنار افزایش تولیدات فولاد، آلومینیوم، سرب و روی، سیمان و … نویدبخش این مهم است که کشور به درستی در مسیر کاهش وابستگی به نفت در حرکت است.
وی با بیان اینکه سخن وزیر اقتصاد نیز در عمل اجرایی شده، گفت: به رغم اینکه قرار بود ظرفیت تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن برسد اما سرعت بخشیدن به طرح های توسعه سبب شده پیش از آن تاریخ به برنامه دست یابیم. غریب پور پیش بینی کرد که میزان ظرفیت تولید فولاد تا پایان ۹۹ به ۴۲ میلیون و تولید واقعی به مرز ۳۲ میلیون تن افزایش یابد. وی یادآور شد که در سال قبل تولید فولاد به ۲۷ میلیون تن رسیده بود.

ساز و کار اجرایی توسعه گوهر سنگ ها

غریب پور همچنین به سخنان اخیر رهبری درباره توجه به سنگ های قیمتی و جلوگیری از خام فروشی اشاره کرد و اظهار داشت: ایمیدرو این مهم را مورد توجه قرار داده و حتی از ۹ ماه پیش استفاده از ظرفیت مغفول صنعت گوهرسنگ ها را در دستور کار قرار دادو پیرو تاکید رییس جمهور، سازوکار اجرایی آن را فراهم کرد.
وی افزود: همکاری با وزارت صنعت معدن و تجارت، گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و همچنین تشکل های بخش خصوصی و دانشگاه ها سبب شد سند نهایی صنعت گوهرسنگ ها، نهایی شود و طبق آن پیش بینی شده طی ۵ سال ۵۰۰هزار فرصت شغلی در این حوزه ایجاد شود.
غریب پور ادامه داد: دانش این صنعت با اندک سرمایه ای در اختیار صنعتگران قرار می گیرد و اکنون در اصفهان این مهم در حال انجام است. وی گفت: شهر مشهد هم مقصد بعدی ایجاد بازارچه گوهرسنگ ها و توسعه این صنعت است.

تقویت صنعت سنگ های تزیینی

رییس هیات عامل ایمیدرو به رویکرد این سازمان در تقویت صنعت سنگ های تزئینی اشاره کرد و گفت: با انجمن های تخصصی در حال همکاری هستیم تا راهکار مشترکی برای افزایش ظرفیت در برداشت و فرآوری از معادن این حوزه دست یابیم که یکی از آن ها، ایجاد تناسب در میزان ذخایر ۲ میلیارد تنی با برداشت سالانه است. وی یادآور شد: اکنون میزان برداشت از معادن سنگ تزئینی ۱۲ میلیون تن در سال است که باید رقم آن افزایش یابد.

رویکرد حمایتی

غریب پور در ادامه گفت: فعال سازی معادن کوچک مقیاس که از سال گذشته آغاز شده، سبب احیای ۱۴۶ معدن شد و امسال نیز برنامه احیای ۲۰۰ معدن پیش رو قرار دارد. وی از افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، برای پشتیبانی از معادن کوچک و متوسط یاد کرد و اظهار داشت: سرمایه صندوق بیمه معدن در ابتدا از ۱۴۵ میلیارد به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید و اکنون در حال تدارک افزایش سرمایه این نهاد پشتیبان به ۵۰۰ میلیارد تومان هستیم تا ظرفیت و توان مالی آن برای حمایت از بخش معدن ارتقا یابد.

رویکرد اکتشاف

وی همچنین توسعه اکتشافات را دیگر رویکرد جدید ایمیدرو اعلام کرد و افزود: از سال ۹۳ تا نیمه ۹۷ در وسعت ۲۵۰هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط ایمیدرو انجام شد اما طی دو سال گذشته این عملیات در سطح ۶۵۰هزار کیلومتر مربع افزایش یافت.
به گفته غریب پور، برنامه اکتشاف در سطوح مختلف شناسایی، پی جویی،‌ تکمیلی و نیز دریافت گواهی و پروانه کشف در حال اجرا است. وی ادامه داد: پیش بینی افزایش توان حفاری کشور از حدود ۱۱۰ هزار تا ۱۲۰هزار متر به یک میلیون متر از جمله برنامه های جدید حوزه اکتشاف است که ایمیدرو پیگیر اجرایی کردن آن است.

رویکرد توسعه ای با بازوی شرکت های بزرگ

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، افزایش سرمایه بنگاه های بزرگ را یکی دیگر از رویکردهای توسعه ای ایمیدرو ذکر کرد و گفت: فولاد مبارکه۱۹هزار میلیارد، ملی مس ۱۲هزار میلیارد، گل گهر ۶هزار میلیارد، فولاد خوزستان بیش از ۸هزار میلیارد و چادرملو افزون بر ۱۰هزار میلیارد تومان پروژه توسعه ای تعریف کرده اند که منافع آن نصیب اقتصاد کشور و افزایش سهم معدن می شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو به همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: توسعه بومی سازی و کاستن از نیاز ارزبری شرکت ها از جمله رویکردهای جدید این سازمان است. وی افزود: امسال پیش بینی شده ۱۰۰۰ تجهیز مورد نیاز بومی شود.
وی نوع همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی را “برطرف ساختن نیاز” اعلام کرد و افزود: در کنار برنامه های آموزشی و پژوهشی، مقرر شده طرح های مشترک با این مراکز، نیازمحور باشند تا مسائل موجود برطرف شوند.
رییس هیات عامل ایمیدرو در برابر سوالی درباره فرایند شفاف سازی در سازمان گفت: کمیته سلامت اداری،‌ تمام جزئیات فعالیت ها را مورد بررسی و بازبینی قرار می دهد و در کنار آن در همکاری با انجمن مدیریت پروژه، تلاش کرده ایم هزینه های پیمانی به صورت تخصصی مورد رصد، تجزیه و تحلیل و نظارت قرار گیرد به این دلیل که به طور معمول، بسیاری از مشکلات در حوزه پیمانکاری ایجاد می شوند.

شرایط فعال سازی ظرفیت بخش معدن

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: استفاده و تمرکز بر درآمدهای نفتی،‌ همواره مانعی برای نشان دادن توان حوزه ای همچون معدن و صنایع معدنی شده بود اما امروزه شرایط تحریم سبب شده،‌ موقعیت مناسبی برای فعال سازی این ظرفیت عظیم فراهم آید

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.