رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

گلنکور اولین شرکت معدنکار بزرگ بود که سود سهام خود را کنار گذاشت و اظهار داشت: چشم انداز اقتصادی به دلیل بیماری همه گیری کروناویروس بیش از حد نامشخص است و کاهش هزینه ها در اولویت قرار دارد.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از کانال تلگرامی کیوان جعفری طهرانی، این شرکت فعال در حوزه تجارت کامودیتی‌ها و معدنکاری گفته بدهی خالص این شرکت در ۶ ماهه اول سال ۱۲ درصد افزایش داشته و به ۱۹٫۷ میلیارد دلار رسیده است و ۳٫۲ میلیارد دلار هزینه دیگر را در نظر گرفته است، این امر عمدتا به دلیل تاثیر گسترده بیماری همه گیر کرونا بر اقتصاد می باشد.
درحالی که اختلاف تجاری ثبت شده ۲ میلیارد دلاری در نیمه اول سال به افزایش درآمد تنظیم شده کلی کمک کرد اما هزینه های سنگین به معنای این بود که گلنکور با زیان خالص ۲٫۶ میلیارد دلاری (همان مبلغی که به عنوان سود سهام پرداخت شده است) نیمه نخست سال مالی را به پایان رساند.
عملکرد معاملاتی ثبت شده عمدتا به لطف بازارهای نفت بوده که سبب شد شرکت با هزینه بدهی خالص بالاتری روبرو گردد زیرا گلنکور به یکباره در بحران ناشی از COVID-19 و با استفاده از سرمایه در گردش بیشتر خود، مقادیر زیادی نفت ارزان خریداری کرده و ذخیره سازی نمود.
این موضوعات سبب شد سهام گلنکور در لندن کاهش ۷ درصدی را شاهد باشد و علاوه بر کاهش سهام این شرکت، دیگر شرکت های معدنی نیز به واسطه این مسئله شاهد افت قیمت سهام خود بودند.
آقای Ivan Glasenberg مدیر ارشد اجرایی گلنکور گفت: هیئت مدیره این شرکت به این نتیجه رسیده است که توزیع سود میان سهامداران در سال جاری منطقی و مناسب نیست و اولویت اصلی باید شتاب در کاهش بدهی های خالص باشد.

وی گفت: این شرکت منتظر است تا ببینید روند این بیماری چگونه خواهد بود و سپس بررسی تقسیم سود در سال آینده را بررسی خواهد کرد.
رقبای این شرکت یعنی ریوتینتو و آنگلوامریکن پیش از این با پرداخت سود سهام خود پیش رفته اند و در مورد بی اچ پی نیز انتظار می رود همین روند را پیگیری و دنبال نماید.
تحلیلگران Jefferies مععتقدند گلنکور فرصت ارسال یک پیام قوی به بازار درمورد سیاست تقسیم سود را از دست داد.
میلیارد دلار از هزینه های گلنکور مربوط به میادین نفتی موجود در چاد بود که در طول همه گیری ویروس کرونا بسته شدند. همچنین توقف فعالیت های معدنی در معادن زغال سنگ کلمبیا، معدن مس Mopani در زامبیا و معادن روی پرو نیز به آن اضافه شد.
درآمد تعدیل شده گلنکور قبل از کسر مالیات و استهلاک در ۶ ماهه اول سال با ۱۳ درصد کاهش به ۴٫۸ میلیارد دلار رسید درحالی که پیش بینی ۱۴ تحلیلگر در نظرسنجی صورت گرفته توسط Vuma مبلغ ۴٫۳ میلیارد دلار را پیش بینی کرده بودند.
این شرکت با اعلام عملکرد معاملات در نیمه اول سال گفت: انتظار دارد که این تقسیم سود تا پایان سال از سود عملیاتی ۲٫۲ میلیارد دلاری به ۳٫۲ میلیارد دلاری برسد.
بخش های تجاری گلنکور آنرا از سایر شرکت های معدنی جدا کرده است و سبب شده این شرکت در طول رکود کامودیتی ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.
بازی تجاری شرکت های اصلی نفتی نظیر توتال، Royal Dutch Shell و Eni نیز همین سیاست گلنکور در ذخیره سازی نفت در هنگام سقوط قیمت ها در اوایل سال جاری و فروش در آینده با قیمت های بالاتر بوده است.
مدیر اجرایی گلنکور؛ Glasenberg می گوید: جریان نقدینگی به این شرکت کمک می کند تا پایان سال ۲۰۲۰ بدهی های خود را ۱۶ میلیارد دلار کاهش دهد.
تحلیلگر دانشگاه UBS گفت: سهام گلنکور در بازار مورد توجه است و ما انتظار داریم که این روند در پی تغییرات مدیریتی، تحقیقات نظارتی و بهبود مس آفریقا، بهبود یابد.
مدیر اجرایی گلنکور بار دیگر گفت: برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری روی تربیت مدیران جدید تحت تاثیر بحران کرونا قرار نگرفته است.
قرار است مدیر اجرایی و رئیس بازاریابی زغال سنگ Tor Peterson این شرکت که از مدیران با سابقه طولانی در این شرکت هستند، این شرکت را ترک کند. Daniel Mate یک مدیر اجرایی با سابقه دیگر در زمینه تجارت روی نیز ماه گذشته این شرکت را ترک کرد.
تغییر در مدیران ارشد طی دو سال گذشته اتفاق افتاده است و عامل این تغییرات تحقیقات گسترده در زمینه رشوه و فساد مالی مدیران بود که توسط دادگستری آمریکا پیگیری می‌شود.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.