رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

در وال‌استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. در معاملات بورس‌های اروپا و آسیا نیز شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از بلومبرگ، داده‌های منتشر شده جدید نشان می‌دهد که بانک مرکزی اروپا به نحو قابل توجهی از شدت حضور خود در بازار اوراق و میزان خرید اوراق بدهی کاسته است. اگرچه احتمال توقف کامل سیاست‌های محرک بانک مرکزی در مقطع کنونی بعید به نظر می‌رسد اما با توجه به اوج‌گیری تورم در بسیاری از کشورهای اروپایی این احتمال مطرح است که به تدریج از ابعاد این برنامه کاسته شود. برخلاف بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی آمریکا به سیاست‌های حمایتی خود ادامه می‌دهد و رئیس این بانک نیز صراحتا گفته است شرایط فعلا تا بازگشت به قبل کرونا فاصله دارد.

مجلس سنای آمریکا پس از هفته‌ها بحث و جدل به بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی دولت بایدن برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصاد این کشور در برابر پیامدهای کرونا رای مثبت داد. این بسته که بزرگ‌ترین بسته حمایتی در تاریخ معاصر آمریکا نیز محسوب می‌شود شامل پرداخت یارانه نقدی ۱۴۰۰ دلاری به خانوارهای آمریکایی و هم چنین وام‌های کم‌بهره برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز می‌شود. به عنوان بخش دیگری از تلاش دموکرات‌ها برای تقویت وضعیت اقتصادی شهروندان آمریکایی، نمایندگان این حزب در تلاش هستند تا موافقت جمهوری‌خواهان را برای افزایش سطح حداقل دستمزد به ۱۵ دلار در هر ساعت جلب کنند.

با توقف روند کاهشی نرخ بیکاری در قاره سبز، تا پایان ژانویه ۲۰۲۱ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۸.۱ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل در سطح ۷.۳ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۲۹ هزار نفر و در سطح منطقه یورو هشت هزار نفر افزایش یافته است.

نگرانی از افزایش شدید تورم پس از انتظار آمار تورم در سطح اتحادیه اروپا و منطقه یورو بار دیگر احتیاط معامله‌گران را افزایش داده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۱.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۱.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر شده است. نرخ بهره در سطح منطقه یورو اکنون در محدوده منفی قرار دارد و کاهش بیشتر آن بعید به نظر می‌رسد.

انتظارات معامله‌گران برای افزایش نرخ تورم پس از صحبت‌های رئیس بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب‌وکارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه مدت خواهد شد. در اروپا هم نگرانی از وضعیت اقتصادی پس از انتظار آمار رشد بخش خرده‌فروشی بیشتر شده است. در ماه ژانویه متوسط رشد بخش خرده‌فروشی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۵.۹ درصد بوده که این رقم بزرگ‌ترین رشد منفی از ماه آوریل سال قبل تاکنون بوده است. فعالان بازار انتظار داشتند که این رشد حداکثر منفی ۱.۱ درصد اعلام شود.

چین در حال مطالعه روی راهکارهایی است تا جلوی بروز نوسانات شدید در بازارهای مالی خود را بگیرد. مقامات این کشور نگران هستند ترکیدن حباب بازارهای سهام و تلاطم در بازار مسکن به اقتصاد لطمات جدی وارد کند. یکی از اقدامات احتمالی مقامات چینی در این زمینه اتخاذ رویکرد انقباضی بیشتر خواهد بود که این مسئله نیازمند ایجاد تغییرات جدید در نرخ بهره و سیاست‌های پولی بانک مرکزی خواهد بود. با توجه به گستردگی روابط چین با جهان، رویکرد انقباضی خبر خوبی برای طرف‌های خارجی همکار چین نخواهد بود.

آرتور هوگان، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن اظهار داشت: اکنون زمان آن رسیده است که توجه معامله‌گران و فعالان بازار به شاخص‌های بنیادی جلب شود. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده‌تر از قبل هستند اگرچه هنوز تا خلاصی از آن فاصله زیادی داریم اما می‌توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش‌های مختلف را مشاهده کنیم. با توجه به حضور خوب و نیرومند سیاست‌گذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست‌های پولی و مالی برای حمایت از رشد اقتصادی نگران هستند.

بورس آمریکا

در وال‌استریت همه شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۹۶۷.۵۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۰۶ درصد جهش تا سطح سه هزار و ۸۹۶.۸۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۴.۲۱ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۱۴۰.۱۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۱۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶ هزار و ۷۳۰.۳۴ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۴۳۷.۹۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۷ درصدی در سطح پنج هزار و ۹۲۴.۹۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۶۲ درصد بالا رفت و به هشت هزار و ۴۹۶.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۹۹ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۲۷.۰۴ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۰.۸۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۷۷۳.۲۳ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» افت ۲.۱۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح چهار هزار و ۹۷۱ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۴۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶ هزار و ۷۷۱.۱۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۲.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح یک هزار و ۷۱۷.۹۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۲.۳۱ درصدی به ازای ۲۶.۱۱ دلار مبادله شد.

منبع : ایسنا

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.