رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

در تازه ترین گزارش موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز، هیدروژن سبز به عنوان کلید کربن زدایی در معدنکاری عنوان شد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایمیدرو ، از آنجا که اهداف کربن زدایی در وضع مقررات انتشار گازهای گلخانه ای اثرگذار است، هیدروژن سبز پتانسیل قابل توجهی دارد تا از بازیگران اصلی کربن زدایی در معدنکاری طی سال های آینده باشد.
در تازه ترین گزارش موسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز Fitch Solutions پیش بینی می شود حمل و نقل و کاهش مصرف انرژی از کاربردهای اصلی هیدروژن سبزدر بخش معدن باشد، به ویژه در شرکت هایی که خود در حال تولید هیدروژن سبز با سرمایه گذاری در زیرساخت های مربوطه هستند.
فیچ خاطر نشان کرد که هیدروژن سبز به منبع هیدروژن از منابع انرژی تجدید پذیر از طریق الکترولیز به منظور تقسیم آب گفته می شود. در حال حاضر، هیدروژن سبز تنها 0.1 درصد از بازار جهانی هیدروژن را به خود اختصاص داده است. دلیل این امر نیاز فراوان به برق در تولید هیدروژن سبز و در نتیجه افزایش هزینه های تولید است.
بخش نیرو و انرژی های تجدیدپذیر موسسه تحقیقاتی فیچ نیز عنوان کرد: قیمت برق 50 تا 75 درصد از هزینه نهایی تولید هیدروژن سبز را تشکیل می دهد. اگرچه به نظر این موسسه روند رو به کاهش قیمت برق از انرژی های تجدیدپذیر به سود رشد آینده صنعت خواهد بود.
بنا بر ارزیابی های انجام شده، استفاده از هیدروژن سبز یکی از عوامل کلیدی برای کمک به کربن زدایی در بخش فلزات و معدنکاری از طریق برنامه های حمل و نقل و تولید صنعتی است. افزایش مجوزهای اجتماعی فعالان مرتبط با این حوزه به منظور فعالیت در جوامع خود و نیز روند رو به رشد تامین مالی برای دستیابی به ارتقای استانداردهای زیست محیطی، اجتماعی و دولتی رشد روزافزون استفاده از هیدروژن سبز برای بخش معدن و فلزات به نفع این بخش خواهد بود.
اولین پیشرو استفاده از هیدروژن سبز در بخش معدن، شرکت آنگلو امریکن Anglo American است که به طور فزاینده ای برای سازگاری ناوگان حمل و نقل در بخش معدن هیدروژن سبز را مورد استفاده قرار خواهد داد.
همکاری برای استفاده از سوخت هیدروژن سبز
در اکتبر 2019 میلادی این شرکت همکاری خود را با شرکت ENGIE به منظور ساخت مشترک اولین تراک معدنی با سوخت هیدروژن سبز اعلام کرد. اکتبر 2020 میلادی الکترولیزر آماده و تحویل شد و انتظار می رود تا نیمه نخست 2021 میلادی این ماشین معدنی برای کار در معدن موگالاکونا Mogalakwena شرکت آنگلو امریکن در آفریقای جنوبی به بهره برداری برسد.
این موسسه تحقیقاتی یادآور شد: شرکت گلنکور Glencore نیز از سال 2015 میلادی برای تامین نیروی(برق) معدن رگلان Raglan کانادا از یک واحد ذخیره هیدروژن و توربین بادی بهره می گیرد.
همچنین فیچ از شروع همکاری فورتسکیو Fortescue و فولادساز کره ای پوسکو POSCO در دسامبر 2020 میلادی با هدف تولید هیدروژن سبز خبر داد.

منبع : وب سایت mining

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.