رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

قیمت سنگ آهن اخیرا به سطوح شکننده و بی ثباتی رسیده است، قیمت ها در بازارهای فیوچرز فولاد بالا رفته و فولادسازان با افزایش قیمت فولاد در بازار نقدی بهره می برند. تولیدشان نیز نسبت به اوایل سال جاری بالاتر رفته است. ولی حتی با قیمت بالاتر فولاد، پتانسیل حاشیه سود آنها برای حمایت از قیمت سنگ آهن و گندله محدود است. گرچه این هفته قیمت سنگ آهن از حدود ۱۶۱ دلار به ۱۵۴٫۵ دلار هر تن خشک کاهش یافته ولی قیمت گندله در محدوده ۱۷۰ تا ۱۸۰ دلار هر تن فوب است و شاید با کلوخه یا خلوص های پایین تر سنگ آهن جایگزین شود چرا که خریداران سنگ آهن حال نگران دوام قیمت های بالای فولاد و سنگ آهن در بازارهای نقدی هستند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، برخی معتقدند چون تولید فولاد چین نسبت به سه ماهه دوم سال بالا رفته و چین واردات فولاد و فلزات را کاهش داده و بیشتر صادرکننده شده است ممکن است قیمت ها در بازار نقدی فولاد کاهش یابند. برخی از تحلیلگران نگرانند که قیمت سنگ آهن اخیرا به دلیل تقاضای غیر واقعی یا سیاست های اقتصادی حمایت کننده از تقاضای فولاد بالا رفته باشد. شرکت معدنی واله این ماه هدف تولید سال ۲۰۲۰ خود را کاهش داد در حالی که تحلیلگران تقاضای سنگ آهن را در چین بالا می بینند و عرضه گندله نیز محدود است و قیمت ها را در کوتاه مدت بالا نگه می دارد.

آنچه حال تحلیل گران نگران آن هستند این است که باید دید مصرف کننده های سنگ آهن در چین تا چه زمانی به راحتی افزایش قیمت ها را می پذیرند. در گذشته در واکنش به افزایش قیمت ها، چینی ها سنگ آهن خلوص های پایین تر داخلی خود را جایگزین می کردند و از قدرت بازار خود برای پایین آوردن قیمت بهره می بردند. اصولا بازار چین نمی تواند قیمت بالای سنگ آهن و گندله را به دلیل ارزش اقتصادی متغیر حاشیه سود فولادسازی و سایر جایگزین ها، در درازمدت بپذیرد.

منبع: platts
ترجمه: م. تابان شمال

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.