رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

بانک مرکزی مجارستان دارایی‌های طلای خود را در ماه گذشته میلادی از ۳۱.۵ تن تا ۹۴.۵ تن افزایش داده و در حال حاضر بزرگترین دارنده طلا در اروپای شرقی و مرکزی است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از خبرگزاری تسنیم ، مجارستان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر است که ذخایر شمش طلای خود را سه برابر کرده و در حال حاضر یکی از سه دارنده برتر ذخایر طلا در جهان و اروپای شرقی و مرکزی است.

بانک مرکزی مجارستان دارایی‌های طلای خود را در ماه گذشته میلادی از 31.5 تن تا 94.5 تن افزایش داده است. این بالاترین رقم دارایی‌های طلای این کشور طی چند دهه گذشته است.

به خاطر خرید بالای طلا توسط بانک مرکزی مجارستان، ذخایر سرانه این کشور هم سه برابر شده و از 0.1 اونس تا 0.31 اونس افزایش یافته است. به این ترتیب، مجارستان بالاترین ذخایر سرانه طلا را در میان همتایان خود در اروپای مرکزی و شرقی دارد.

بانک مرکزی مجارستان اعلام کرد افزایش ذخایر طلای آن همگام با استراتژی بلندمدت این بانک در 2018 بوده است یعنی زمانیکه ذخایر خود را ده برابر کرد و از 3.1 تن به 31.5 تن رساند. البته این ذخایر به مدت 2 سال هیچ افزایشی نداشت.

این بانک همچنین اشاره کرد افزایش ذخایر طلای آن با مخاطراتی که همه‌گیری ویروس کرونا به وجود آورده هم در ارتباط بوده است. افزایش بدهی‌های دولتی و نگرانی در مورد تورم، اهمیت طلا را به عنوان یک سرمایه ایمن بالا برده است.

قبل از آغاز بحران کرونا هم تقاضای بانک‌های مرکزی برای طلا به بالاترین رقم رسیده بود ولی بسیاری در بحبوحه افزایش قیمت طلا به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا ترجیح دادند ذخایر طلای خود را نقد کنند. طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی در ماه فوریه دوباره به خرید خالص طلا روی آوردند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.