رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

ارتباط معدن و صنایع معدنی با دانشگاه یکی از ضرورت های ایران امروز است. همه ما کاملاً آگاهیم که غالباً دانشگاه و صنعت باهم بیگانه بوده اند و خروجی‌های دانشگاه چندان راهی به وادی صنعت نبرده اند. شاید اعمال تحریم ها تلنگر خوبی بوده تا به خودمان بیاییم که از این همه اتلاف انرژی و هزینه جلوگیری کنیم و با هدفمند سازی پروژه های دانشگاهی، نیازهای صنعت به تکنولوژی روز را برطرف کنیم و با بومی سازی و مهندسی معکوس نیازمان را به ماشین آلات، محصولات و خدمات خارجی کمتر کنیم. ایمیدرو چندی است که جدی تر در این مسیر قدم برداشته.


معدن مدیا در ادامه به گفت و گوی خبرنگار اقتصادآنلاین در این راستا، با مسعود عسکری، استاد دانشگاه شریف اشاره می کند:

همکاری ایمیدرو و دانشگاه تهران

دانشگاه تهران و سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران ایده تأسیس یک مؤسسه مشترک پژوهشی و آموزشی را در سال ۱۳۹۴ در دستور کار قرار دادند. مذاکرات فیمابین به تنظیم تفاهم‌نامه‌ای بین دو طرف انجامید که مبانی و محورهای مؤسسه مشترک را روشن ساخت. انگیزه اصلی تأسیس یونیدرو، تلاش برای طراحی و سازماندهی حرفه‌ای رابطه بین صنعت و دانشگاه جهت استفاده از ظرفیت گسترده دانشگاه تهران و ذینفعان صنعت معدن و صنایع معدنی بوده است.

تعریف پروژه های مشترک ایمیدرو و دانشگاه صنعتی شریف

مسعود عسکری، استاد دانشگاه شریف به تفاهم نامه فیمابین ایمیدرو و دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: در یکی از بندهای این تفاهم نامه یک مرکز هوشمندسازی تاسیس شد. در سال‌جاری  دو پروژه از سوی ایمیدرو به این شرکت واگذار شد و سومین پروژه هم تا پایان سال در اختیار دانشگاه شریف قرار می‌گیرد. یکی دیگر از بندهای تفاهم نامه ایمیدرو، شروع  پروژه های مشترک در قالب آزمایشگاهی و پایلوت بود و منجر به تشکیل کمیته ای گردید که فعالیت خود را آغاز کرد. وی افزود: سلسله  نشست هایی را با شرکت‌های آلومینیوم، فولادی و مس داشتیم که بتوانیم از داخل این نشست ها پروژه‌های بیشتری تعریف کنیم.

شناسایی استارت آپ های معدنی

این استاد دانشگاه پروژه اول ایمیدرو به دانشگاه شریف را استارت آپ های معدنی برشمرد و گفت: مرکز هوشمندسازی،  برای بخش  معدن و صنایع معدنی مطالعات آینده پژوهی انجام می دهد و یکی از فعالیت ها این است که ایمیدرو چگونه می تواند استارت آپ های معدنی را شناسایی کرده و کار به آنها واگذار کند. همچنین چگونه می  تواند محصول گرایانه از آن ها سرویس بگیرد. در همین راستا قرار بر این شد رویه های این فرایند را ما تهیه کنیم تا بتوانند جهت انجام پروژه های معدنی از آن استفاده کنند.

تکنولوژی های برافکن

وی افزود: پروژه دوم، تکنولوژی های برافکن است که شتاب و کاربرد بسیاری در حوزه معدن و صنایع معدنی دارد که می توان به اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و پرینت سه بعدی اشاره کرد. به همین دلیل، وظیفه بررسی اینکه در دنیا در حوزه این تکولوژی پیشرفته  چه اتفاقاتی افتاده و تا چه میزان  پیشرفت کرده‌اند بر عهده دانشگاه است  و چه راهکارهایی برای ایمیدرو وجود دارد که بتواند در آینده به عنوان سیاستگذار با آگاهی از این  تکنولوژی آن را در بخش معدن و صنایع معدنی استفاده کند.

عسکری پروژه سوم را  درخواست شرکت ملی فولاد دانست و گفت: کلیات آن مورد تایید قرار گرفته اما هنوز به قطعیت نرسیده است و در آینده نزدیک روند پروژه را اعلام خواهیم کرد.

تحریم ها

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف  شرایط و مشکلاتی که این روزها کشور با آن مواجه است را سخت دانست و اظهار کرد: با تشدید تحریم ها، تعاملات با دنیای بیرون سخت شده، از همین رو نگاه رو به داخل وزارت صمت و ایمیدرو طبیعتاً بیشتر خواهد شد و با سرعت بیشتری باید ادامه پیدا کند و به سرعت مطلوب برسد. فاصله زمانی از نقطه شروع یک ایده تا رسیدن آن به یک پروژه کلان، بسیار است و باید این زمان کمتر شود. با تشکیل سریع تر جلسات و جمع بندی مطالب، بازدیدهای میدانی از پروژه های مرتبط توسط اساتید دانشگاه این فاصله کمتر می‌شود.

وی در پایان تلاش مدیران ارشد ایمیدرو و اساتید دانشگاه را ستودنی دانست و گفت: وظیفه ارتباط ایمیدرو با شرکتها بر عهده دانشگاه است و امیدورایم با توجه ویژه مسولان وزارت صمت و ایمیدرو بتوانیم بیشتر از پیش در این موضوع موفق و راهگشا باشیم . برای  ۱۰ الی ۱۵ پروژه دیگر در شرکت های مختلف فولادی، مس، آلومینیوم و … در ایمیدرو اعلام آمادگی کرده‌ایم و منتظر بررسی و تایید از سوی ایمیدرو  هستیم که در قالب پروژه به دانشگاه معرفی شود.

منبع: اقتصادآنلاین

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.