رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

فولاد که در درجه اول از سنگ آهن تشکیل شده است ، آلیاژی است که همچنین دارای کمتر از 2٪ کربن و 1٪ منگنز و سایر عناصر کمیاب است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، تولید فولاد دنیا طی 50 سال گذشته بیش از سه برابر شده است. با وجود اینکه کشورهایی مانند امریکا و روسیه تولید داخلی خود را کاهش داده و بیشتر به واردات روی آورده اند، چین و هند به طور مداوم تولیدات خود را افزایش داده و به دو کشور برتر تولید کننده فولاد دنیا تبدیل شده اند.

ظهور عصر فولاد

از عصر برنز تا عصر آهن ، فلزات دوره هایی از تاریخ بشر را تعریف کرده اند. اگر می بایست دوران فعلی ما به همین ترتیب تعریف می شد ، بدون شک این دوره عصر فولاد شناخته می شد.
فولاد پایه و اساس ساختمان ها ، وسایل نقلیه و صنایع می باشد و نرخ تولید و مصرف آن اغلب به عنوان شاخص های توسعه کشور شناخته می شوند. امروزه این فلز با 1864 میلیون تن تولید فولاد خام در سال 2020 پرمصرف ترین فلز شناخته شده دنیا و بازیافتی ترین ماده محسوب می شود.

تولیدکنندگان بزرگ فولاد دنیا در سال 2020- انجمن جهانی فولاد

کشور تولید- میلیون تن
چین               1053
هند                99.6
ژاپن               83.2
روسیه             73.4
امریکا             72.7
کره جنوبی       67.1
ترکیه              35.8
آلمان             35.7
برزیل               31
ایران                29

علی رغم تسلط فعلی ، چین می تواند برای کاهش تولید داخلی فولاد آماده شود تا خطرات تولید بیش از حد را مهار کند و اطمینان حاصل کند که می تواند تا سال 2060 به آلایندگی کربن صفر برسد. از آنجا که قیمت سنگ آهن و فولاد در سال گذشته سر به فلک کشیده است ، بسته به اقدامات دولت بایدن ، تقاضای امریکا به زودی کاهش می یابد. یک لایحه احتمالی، سرمایه گذاری بیشتر کارخانه های تولید فولاد آمریکا برای تأمین عرضه در آینده را به همراه خواهد داشت و هرگونه تغییر در تعرفه های سال 2018 دولت ترامپ برای واردات فولاد ، می تواند محدودیت های عرضه را بیش از پیش کاهش دهد.

راز صنعت فولاد: قابلیت بازیافت بینهایت

فولاد که در درجه اول از سنگ آهن تشکیل شده است ، آلیاژی است که همچنین دارای کمتر از 2٪ کربن و 1٪ منگنز و سایر عناصر کمیاب است. اگرچه ممکن است تفاوت در تعریف اولیه کم باشد ، اما فولاد می تواند 1000 برابر قوی تر از آهن باشد.
با این حال ، قدرت واقعی فولاد در قابلیت بازیافت بی نهایت و بدون افت کیفیت آن است. بدون توجه به کیفیت یا کاربرد ، فولاد همیشه قابل بازیافت است و به طور متوسط محصولات فولادی جدید حاوی 30٪ فولاد بازیافت شده اند.
خواص مغناطیسی این آلیاژ بازیافت و جداسازی آن از زباله ها را آسان می کند و تقریباً 100٪ محصولات جانبی صنعت فولاد می تواند در سایر بخش های تولیدی یا صنعت تولید برق استفاده شود.

فولاد بخش های اساسی فن آوری های مختلف انرژی های پایدار را تشکیل می دهد:

• توربین های بادی به طور متوسط از 80٪ فولاد ساخته شده اند (140 تن).
• از فولاد در پایه ها ، پمپ ها ، مخازن و مبدل های حرارتی تأسیسات انرژی خورشیدی استفاده می شود.
• فولاد الکتریکی در قلب ژنراتورها و موتورهای خودروهای الکتریکی و هیبریدی قرار دارد.

ثبات آینده صنعت فولاد

با توجه به نقش اساسی که فولاد در تقریباً هر صنعتی ایفا می کند ، جای تعجب نیست که قیمت آن افزایش یافته و به بالاترین سطح رسیده است. با این حال ، تولیدکنندگان فولاد به فکر ثبات طولانی مدت بازار آن هستند و در تلاشند تا با حذف کامل زغال سنگ از فرآیند متالورژی ، فولاد بدون سوخت فسیلی را به واقعیت تبدیل کنند.

در حالی که این صنعت از دهه 1960 به این طرف شدت متوسط وابستگی به انرژی را در هر تن تولید شده از 50 گیگاژول به 20 گیگاژول کاهش داده است ، غول های تولید کننده فولاد مانند آرسلورمیتال بیشتر پیش رفته اند و برنامه های خود را برای تولید فولاد بدون کربن تا سال 2050 بیان کرده اند.

مصرف و تقاضای فولاد فقط با بهبود تدریجی اقتصاد جهان تداوم خواهد داشت، به خصوص که پیشرفت جدید ریو تینتو در مورد پودر فولاد اتمی شده می تواند تکامل بعدی را در چاپ سه بعدی ایجاد کند.

همانطور که این صنعت به نوآوری در پایداری و قابلیت استفاده ادامه می دهد ، فولاد همچنان یک ماده حیاتی در صنایع است که می توانیم بی نهایت آن را بازیافت کرده و به آن اعتماد کنیم.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.