رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون وزیر صمت گفت: دستیابی به سهم نیم درصد از ارزش بازار جهانی جواهرات در سال ۱۴۰۵به ارزش ۳.۸۳میلیارد دلار و سهم یک درصدی تا سال ۱۴۱۰به ارزش ۹.۷۷میلیارد دلار، چشم اندازی است که برای این صنعت در آینده متصور هستیم.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از خبرآنلاین، صنعت گوهر سنگ را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین صنایعی دانست که بشر از دیرباز به آن اشتغال داشته است. این صنعت با گذر زمان توسعه یافته و با توجه به ویژگی‌های خاص خود، در حال حاضر به منبع درآمد بالایی برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

در این راستا سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در نظر دارد ضمن هماهنگی با سایر سازمان‌های ذیربط دولتی و بخش خصوصی، با اجرای استراتژی‌های تعریف شده، اقدام به تهیه و اجرای برنامه‌های تدوین شده کرده و راه توسعه این صنعت را هموار کند. فصل جدید توسعه این صنعت که ایمیدرو از آن نام می‌برد، فرصتی شد تا در این رابطه گفت و گویی با خداداد غریب پور، معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو ترتیب دهیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

رهبر معظم انقلاب در جلسه با هیات دولت بر جلوگیری از خام فروشی سنگ‌های قیمتی تاکید داشتند و طرح این موضوع از سوی ایشان حاکی از اهمیت این حوزه در ایجاد ارزش افزوده برای کشور است. ایمیدرو مدتی است از برنامه‌های خود برای توسعه این صنعت در کشور خبر داده است. این سازمان در این زمینه تاکنون چه اقداماتی داشته است؟

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران درراستای تحقق منویات رهبری و ذیل اهداف توسعه‌ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی را با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ‌ها از دی ماه سال ۹۸ آغاز کرده است. در این راستا ستادی در ایمیدرو متشکل از کمیته‌های مختلف تشکیل شده تا برنامه‌ها را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش کند.

امروز هم رییس جمهوری به وزارت صمت در خصوص فرآوری سنگ‌های قیمتی تاکید و دستور ویژه دادند، آیا تاکنون از طرف رییس‌جمهور هم این موضوع پیگیری شده؟ بله، لازم است از حمایت‌های ویژه رییس جمهوری محترم در این خصوص تشکر کنم، ایمیدرو خردادماه گزارشی را خدمت آقای واعظی رییس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری ارسال کرد و رییس جمهوری به نامه پاسخ داد: “مساله مهمی است. هر حمایتی که بخواهد آقای مدرس خیابانی انجام دهد که مردم شاهد یک تحول ارزشمند باشند” و آقای واعظی نیز تاکید کرد برنامه عملیاتی ظرف یک ماه تهیه و ارسال شود که پس از آن ایمیدرو برنامه و گزارش خود را برای عملیاتی کردن توسعه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به استحضار رییس جمهوری رساند و ایشان پس از بررسی گزارش، عنوان کرد “برای فعال کردن این بخش اصلاحات مورد نظر را پیشنهاد نمایید”. باید تاکید کنم پشتیبانی قاطع آقای روحانی از توسعه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی موجب دلگرمی ما در این کار بود که امیدوارم با این حمایت‌ها به اهداف مدنظر رهبری و رییس جمهوری محترم برای استفاده از این ظرفیت عظیم در کشور برسیم.

ستاد فوق مشخصا از چه کمیته‌هایی تشکیل شده و اعضای آن به چه صورت تعیین شده‌اند؟

رویکرد ایمیدرو، توسعه امور با کمک بخش خصوصی است. این مهم در حالی اجرا شده که صاحبنظران اقتصادی و نمایندگان انجمن‌های تخصصی و دانشگاهی حوزه گوهرسنگ‌ها در این ستاد حضور دارند.

آموزش و پژوهش، استراتژی، تامین منابع مالی، بازار و تجارت، اصلاح قوانین، اکتشاف و استخراج و آزمایشگاه مرجع از جمله کمیته‌های تخصصی این ستاد است.

ایمیدرو برای رونق این حوزه تاکنون چه اقداماتی در میدان عمل داشته است؟

ایمیدرو در نخستین گام، با همکاری استانداری و شهرداری اصفهان، در خرداد ماه امسال بازارچه تخصصی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را راه اندازی کرد. بازارچه فوق در ساختمان جهان نما شهر اصفهان راه اندازی شده و از سوی دیگر در “سرای خیار” واقع در میدان امام علی(ع) شهر اصفهان، بازارچه دیگری در حال احداث است.

از سوی دیگر تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای “ایجاد بازارچه گوهر سنگ‌ها در شهر مشهد” امضا شد.

قرار است طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه، اقدام به بهینه سازی و توسعه بازار گوهرسنگ‌ها مبتنی بر اصول علمی و تجاری کنند. موضوع اصلی تفاهمنامه فوق افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهر سنگ‌ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان به منظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها در مشهد در راستای افزایش اشتغال و ارزش افزوده اعلام شده است.

با توجه به موقعیت استان خراسان رضوی، برنامه‌ای برای راه اندازی بازارچه‌های مرزی دارید؟

بله. از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ‌ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.

در این تفاهم نامه ایمیدرو متعهد به اجرای چه برنامه‌هایی است؟

ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه‌های اجرای و دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر سنگ‌ها را برعهده دارد. استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.

علاوه بر اقداماتی که نام بردید، چه برنامه‌هایی در این حوزه برای سال ۹۹ هدف گذاری کرده‌اید؟

ارتقای مرکز ملی ارزیابب و اعتبارسنجی، راه اندازی ۵ بازارچه خرید/فروش سنگ‌های قیمتی، تراش خورده و جواهرات در اصفهان، مشهد، دوغارون، کرمان، همدان، راه اندازی ترمینال گوهرسنگ‌ها در مرز تایباد، غربالگری اطلاعات اکتشافی ۱۶ استان کشور و تدوین فرآیندهای واگذاری محدوده‌های مورد نظر به فعالان بخش خصوصی، آموزش ارزیابان گمرک، فعالان بخش خصوصی و تدوین فرآیندهای آموزشی و همچنین مطلعه و تامین زیرساخت‌های کشت مروارید از مهمترین برنامه‌های ما در سال جاری است.

برآورد اعتبار مورد نیاز طرح برای اجرای برنامه‌های توسعه ای ایمیدرو در سال ۹۹ چه میزان است؟

از الزامات توسعه صنعت فوق می‌توان به تعریف و اجرایی کردن طرح گوهرسنگ‌ها، اکتشاف، آموزش، ارزیابان گمرک، فعالان بخش خصوصی انتخاب مشاور جهت تدوین طرح جامع گوهرسنگ ایران نام برد. اختصاص اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال برای اجرای برنامه‌ها در سال جاری مورد توجه است.

به نظر شما اجرای این راهبردها توسط ایمیدرو، چه میزان اشتغالزایی به همراه خواهد داشت؟

میزان اشتغال فعلی حوزه گوهرسنگ‌ها هم اکنون ۱۵۰ هزار نفر است. اما با اجرای این برنامه‌ها تا سال ۱۴۰۵، برای ۵۰۰ هزار نفر در این حوزه شغل ایجاد می شود که ایجاد زمینه‌های شغلی جدید آن تا ۲۸۰ مورد خواهد بود. بخش زیادی از این اشتغالزایی از طریق اجرای برنامه‌های ما در رونق مشاغل خانگی، ایجاد کارگاه‌های کوچک، بازارچه‌های خرید و فروش تراش در استان‌ها محقق می‌شود.

چشم انداز این صنعت را چطور می‌بینید. ایران چه سهمی از این صنعت در تجارت جهانی خواهد داشت؟

دستیابی به سهم نیم درصد از ارزش بازار جهانی جواهرات در سال ۱۴۰۵ به ارزش ۳.۸۳ میلیارد دلار و سهم یک درصدی تا سال ۱۴۱۰ به ارزش ۹.۷۷ میلیارد دلار، چشم اندازی است که برای این صنعت در آینده متصور هستیم.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.