رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

نشست مطبوعاتی گروه زرین معدن آسیا به منظور اعلام برنامه های آینده این شرکت امروز- ۲۴ شهریورماه ۹۹- با حضور ابراهیم جمیلی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین، در محل خانه اقتصاد ایران برگزار شد.


به گزارش خبرنگار معدن مدیا، ابراهیم جمیلی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین و رئیس خانه اقتصاد ایران، خطاب به سهام داران حقیقی اظهار داشت: جو هیجانی مثبتی در اردیبهشت و خرداد ماه شروع شد؛ به طوری که در بازار سرمایه، سهمی برای خرید پیدا نمی شد اما اکنون جو هیجانی منفی شده است و این قطعاً به ضرر همه سهام داران واقعی خواهد بود. برخی به دنبال این هستند که در کوتاه مدت سود ببرند. مخاطب ما کسانی هستند که با دید منطقی وارد این بازار شده اند. این افراد باید ارزش ذاتی شرکت ها را بررسی کنند و پیشینه فعالیت های شرکت را مد نظر قرار دهند. آیا اساس فعالیت های شرکت بر مبنای سودآوری ست یا اینکه به دنبال سودسازی ست؟ من از سهام داران تقاضا دارم که به کارنامه شرکت ما رجوع کنند و سابقه فعالیت آن را بررسی کنند.

جمیلی ادامه داد: اولین بار نیست که بورس دچار ریزش شده است. این اصلاح قیمت ها طبیعی است و باید انجام می شد. در سال ۸۵ هم ما مشابه این اتفاق را داشتیم و وضع به مراتب بدتر بود و حتی ارزش سهام بعضی شرکت ها بالغ بر ۶۰ درصد افت کرد. کسانی که در آن زمان هیجانی رفتار کرده و سهام خود را فروختند، متضرر شدند.

وی افزود: ما در حال حاضر افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه شرکت کیمیا گستران زنجان را در برنامه داریم که به صورت جایزه برای سهام داران است و هیچ هزینه ای بابت آن پرداخت نمی کنند. سرمایه زرین معدن آسیا از ۶۵ میلیارد تومان به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و ۵۵ میلیارد تومان سهام جایزه به سهام داران زرین معدن داده خواهد شد. همچنین دو شرکت دیگر از مجموعه ما وارد بورس خواهد شد.

رئیس خانه اقتصاد ایران، همچنین عنوان کرد: ما در گروه سیستم پیغامگیر سهام دار را راه اندازی کرده ایم تا بتوانیم ارتباط موثرتری با سهام داران برقرار کنیم. سرمایه اصلی شرکت ما سهام دارانی است که همراه ما بوده اند.

جمیلی اظهار داشت: پیش بینی ما این است که تا پایان سال بهره برداری از یکی از معادن زغال سنگ را آغاز کنیم که این در سودآوری شرکت تاثیر مثبت خواهد داشت.

مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین ادامه داد: ما سهام داران عمده قطعاً از سهم حمایت خواهیم کرد اما ممکن است به علت این جو هیجانی تاثیر آن کاملاً مشخص نباشد.

وی افزود: در حال حاضر شرکت های دانش بنیان متعددی در گروه ما فعالیت می کنند و طرح های خوبی در شتابدهنده ماینتک داریم. در صورتی که این طرح ها به مرحله تبدیل شدن به استارت آپ برسند، گروه صنعتی و معدنی زرین از سهام داران این شرکت های نوپا خواهد بود. فعالیت این استارت آپ ها و استفاده از روش های نو و فناوری های نوین در صنعت سرب و روی موجب افزایش بهره وری شرکت های گروه زرین خواهد شد.

ابراهیم جمیلی عنوان کرد: ما در حال حاضر تفاهم نامه هایی با وزارت صمت و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران امضا کرده ایم، پیش بینی ما این است که بخش زیادی از مواد اولیه ما از معادن کوچک مقیاس تامین شود و علاوه بر این، فعالیت این معادن موجب رونق اقتصادی در مناطق محروم خواهد شد.

وی افزود: پذیره‌نویسی دو شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان و تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان انجام شده و تا دوماه آینده مقدمات ورود این دو شرکت به بورس فراهم خواهد شد و این شرکت ها در مرحله تبدیل سهامی خاص به سهامی عام هستند.

مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین تصریح کرد: ۵۴ درصد از سهام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان مربوط به شرکت زرین معدن آسیا و باقی آن برای سایر شرکت های گروه است.

 

حسین سلیمی، رییس هیات مدیره زرین معدن آسیا اظهار داشت:

طی یک ماه اخیر، ما در بازار سرمایه شاهد اصلاح قیمت ها بوده ایم که می توان عمده آن را ناشی از شرایط خاص حاکم بر بازار و تغییرات عرضه و تقاضا در سهم و رفتار سهام داران حقیقی دانست. گروه صنعتی و معدنی زرین از آن جهت که دو مجموعه زرین معدن آسیا و کیمیای زنجان گستران را در بازار سرمایه مدیریت می کند، از این تغییرات مستثناء نبوده است. بخشی از این نوسانات غیر منطقی مربوط به رفتار هیجانی سهام دارانی است که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند و با اصول حرفه ای آن آشنا نیستند.

وی افزود: ما در خرداد و تیرماه شاهد هیجانات نرمالی بودیم که موجب رشد این بازار شد اما در حال حاضر این هیجان منفی که به دنبال آن ایجاد شده، تناسبی با وضعیت بازار ندارد، خصوصاً اینکه در بخش معدن و صنایع معدنی شاهد رشد بوده ایم و به وضعیت قبل از کرونا نزدیک شده ایم.

رییس هیات مدیره زرین معدن آسیا ادامه داد: در راستای صیانت از سرمایه سهام داران خرد، شرکت اقدام به تاسیس صندوق بازارگردانی برای چهار شرکتی که در بازار سرمایه حضور دارند، کرده است.

وی ادامه داد: همچنین درخواست مجوز خرید سهام خزانه را به مدیریت بورس ارسال کرده ایم که پس از اخذ مجوز لازم، خرید سهام زرین معدن در قالب سهام خزانه در دستور کار هیئت مدیره شرکت قرار خواهد گرفت.

 

ایرج تاج الدین، عضو هیات مدیره شرکت کیمیا گستران زنجان با اشاره به افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی این شرکت، اعلام کرد: در حال حاضر در حال تهیه طرح توجیهی آن هستیم و امیدواریم که تا اواخر آذر و اوایل دی ماه مراحل آن انجام شده و این افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی که عمدتاً از محل سود انباشته شرکت است، صورت پذیرد.

وی افزود: با توجه به تاثیر زیاد حمل و نقل بر هزینه تمام شده، بخش عمده ای از این افزایش سرمایه صرف تأمین نیازهای حوزه حمل و نقل و خرید کامیون ها خواهد شد تا بتوانیم قیمت تمام شده در تامین مواد اولیه را کاهش دهیم.

تاج الدین ادامه داد: یکی از گلوگاه های اصلی در حوزه فراوری معدن، تامین مواد اولیه است. سیاستی که ما در این راستا اتخاذ کرده ایم، ایجاد شرکت هایی در استان های معدن خیز است تا بتوانیم نیازمان را به مواد اولیه پوشش دهیم. به عنوان مثال در استان زنجان ما شرکت سیمین معدن را تاسیس کرده ایم که ۲۲ درصد آن متعلق به شرکت کیمیاست. این شرکت در حال حاضر دو معدن فعال را در اختیار دارد و چند معدن دیگر نیز در حال اکتشاف است. پیش بینی ما این است که این معادن نیز تا پایان سال پروانه بهره برداری بگیرند. معدن قزل جا یکی از معادنی است که شرکت سیمین معدن در حال بهره برداری از آن است؛ ذخیره این معدن ۱۰۰ هزار تن بود که با فعالیت های اکتشافی میزان آن افزایش پیدا کرده است.

عضو هیات مدیره شرکت کیمیا گستران زنجان اظهار داشت: فاز ۱ شرکت توسعه معادن مهدی آباد با تولید ۵۰ هزار تن کنسانتره راه اندازی شده بود و در حال حاضر فاز ۲ آن با تولید ۱۰۰ هزار تنی آماده بهره برداری است. با راه اندازی فاز ۳، ۱۵۰ هزار تن به ظرفیت آن افزوده خواهد شد که مجموعاً ظرفیت آن به ۳۰۰ هزار تن می رسد.

وی افزود: پیش بینی ما این است که فروش این شرکت در پایان سال ۹۹ رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال  ۹۸ داشته باشد. همچنین درآمدهای عملیاتی سه ماهه اول سال ۹۹ نسبت به سه ماهه اول سال ۹۸ حدوداً ۲۳ درصد رشد خواهد داشت.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.