رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معدن مدیا رسانه اختصاصی نوآوری، فناوری های نوین و استارت آپ ها در حوزه معدن، فولاد و سایر صنایع معدنی است.


ظهور فناوری‌های نو در قالب انقلاب صنعتی چهارم، رقابت تنگاتنگی را میان بخش‌های مختلف صنعت و معدن برای بهره‌گیری از این فناوری‌ها در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید ایجاد کرده است. کشورهای پیشرو در صنایع فولاد نیز راهبردهای مشخصی برای استفاده از دستاوردهای فناورانه تدوین کرده و برنامه‌هایی را بدین منظور اجرایی کرده‌اند.

کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، روسیه، اتحادیه اروپا، ترکیه و ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان تولیدکنندگان بزرگ فولاد در جهان گام‌های مؤثری در راستای بهره‌گیری از دستاوردهای انقلاب صنعتی چهارم برداشته‌اند.

انقلاب صنعتی چهارم اطلاعات دیجیتال را از منابع مختلف دیجیتالی و فیزیکی گردآوردی می کند و انقلاب صنعتی مذکور فناوری های مربوط به اینترنت اشیاء، تحلیل داده، تولید افزاینده، چاپ سه بعدی، رباتیک، رایانش با عملکرد بالا، هوش مصنوعی، فناوری های شناختی، مواد پیشرفته، واقعیت های مجازی و افزوده را شامل می‌شود.

پذیرش مفهوم انقلاب صنعتی چهارم و بهره گیری از فناوری هایی که به آن اشاره شد، مشخصاً از دو بعد در سازمان ها و کسب و کارها شگفتی آفرین خواهد بود. نخست با کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش بهره وری در زنجیره ارزش تولید و دوم با خلق مدل های جدید کسب و کار.

از دیدگاه نخست، افزایش بهره وری از طریق اتوماسیون، خودکارسازی، ارتباط دیجیتالی بین ماشین های تولید، اشیای متصل به اینترنت و در نهایت انسان ها رخ خواهد داد. اینترنت اشیا، اینترنت اشیای صنعتی و اینترنت انسان ها از مفاهیم نوظهور این انقلاب به شمار می آیند که موجب تحقق فرصت های کاهش هزینه و افزایش بهره وری شده اند.

از منظر دوم، با توسعه فناوری ها، مدل های جدید کسب و کار خلق می شوند و مدل های قدیمی با فرایند دیجیتالی کردن بسیار دگرگون خواهند شد. به طور نمونه مفهوم اقتصاد اشتراکی و استفاده از ظرفیت های پنهان و بلااستفاده، صنعت حمل و نقل و مدل های کسب درآمد در آن را به کلی متحول کرده است. همچین امروزه صحبت از گسترش مفهوم ابری کردن در صنایع منبع محوری نظیر معدن ، صنایع معدنی و نفت و گاز است.

شرایط در انقلاب صنعتی چهارم به گونه ای است که مدیران اجرایی شرکت های تولیدی و خدماتی برای بقا در دنیای دیجیتال، چاره ای جز همراهی با این فناوری ها ندارند.

در این بخش اخبار و گزارش های مرتبط با حوزه نوآوری و فناوری های نوین معدن ، فولاد و سایر صنایع معدنی را می خوانید.

آخرین مطالب

درخشش فولاد مبارکه با وجود تحریم‌های تکراری/ مبارکه با هر تحریم، یک محصول دانش‌بنیان تولید کرد

در سال‌های گذشته کشور ما یکی از واردکنندگان بزرگ محصولات فولادی در دنیا به شمار می‌رفت و ازجمله محصولات وارداتی، انواع ورق‌های فولادی بود. حال با اینکه شرکت فولاد مبارکه