رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معدن مدیا رسانه اختصاصی نوآوری، فناوری های نوین و استارت آپ ها در حوزه معدن، فولاد و سایر صنایع معدنی است.


ظهور فناوری‌های نو در قالب انقلاب صنعتی چهارم، رقابت تنگاتنگی را میان بخش‌های مختلف صنعت و معدن برای بهره‌گیری از این فناوری‌ها در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید ایجاد کرده است. کشورهای پیشرو در صنایع فولاد نیز راهبردهای مشخصی برای استفاده از دستاوردهای فناورانه تدوین کرده و برنامه‌هایی را بدین منظور اجرایی کرده‌اند.

کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، روسیه، اتحادیه اروپا، ترکیه و ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان تولیدکنندگان بزرگ فولاد در جهان گام‌های مؤثری در راستای بهره‌گیری از دستاوردهای انقلاب صنعتی چهارم برداشته‌اند.

انقلاب صنعتی چهارم اطلاعات دیجیتال را از منابع مختلف دیجیتالی و فیزیکی گردآوردی می کند و انقلاب صنعتی مذکور فناوری های مربوط به اینترنت اشیاء، تحلیل داده، تولید افزاینده، چاپ سه بعدی، رباتیک، رایانش با عملکرد بالا، هوش مصنوعی، فناوری های شناختی، مواد پیشرفته، واقعیت های مجازی و افزوده را شامل می‌شود.

پذیرش مفهوم انقلاب صنعتی چهارم و بهره گیری از فناوری هایی که به آن اشاره شد، مشخصاً از دو بعد در سازمان ها و کسب و کارها شگفتی آفرین خواهد بود. نخست با کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش بهره وری در زنجیره ارزش تولید و دوم با خلق مدل های جدید کسب و کار.

از دیدگاه نخست، افزایش بهره وری از طریق اتوماسیون، خودکارسازی، ارتباط دیجیتالی بین ماشین های تولید، اشیای متصل به اینترنت و در نهایت انسان ها رخ خواهد داد. اینترنت اشیا، اینترنت اشیای صنعتی و اینترنت انسان ها از مفاهیم نوظهور این انقلاب به شمار می آیند که موجب تحقق فرصت های کاهش هزینه و افزایش بهره وری شده اند.

از منظر دوم، با توسعه فناوری ها، مدل های جدید کسب و کار خلق می شوند و مدل های قدیمی با فرایند دیجیتالی کردن بسیار دگرگون خواهند شد. به طور نمونه مفهوم اقتصاد اشتراکی و استفاده از ظرفیت های پنهان و بلااستفاده، صنعت حمل و نقل و مدل های کسب درآمد در آن را به کلی متحول کرده است. همچین امروزه صحبت از گسترش مفهوم ابری کردن در صنایع منبع محوری نظیر معدن ، صنایع معدنی و نفت و گاز است.

شرایط در انقلاب صنعتی چهارم به گونه ای است که مدیران اجرایی شرکت های تولیدی و خدماتی برای بقا در دنیای دیجیتال، چاره ای جز همراهی با این فناوری ها ندارند.

در این بخش اخبار و گزارش های مرتبط با حوزه نوآوری و فناوری های نوین معدن ، فولاد و سایر صنایع معدنی را می خوانید.

آخرین مطالب

برگزاری نخستین رویداد هوشمندسازی معادن

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین با اشاره به برگزاری اولین رویداد هوشمندسازی معدن توسط شتاب‌دهنده صدر فردا، گفت: تمامی شرکت‌های معدنی ملزم به تشکیل کمیته معدن تا اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰ هستند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل طرح توسعه نوآوریها و فناوریهای حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی
بهار در زمین شناسی و معدن

در این طرح تلاش کردیم آنچه در توان داریم را به کار بندیم تا با حمایت از طرح­های خلاقانه و نوآورانه جوانان و نخبگان این مرز و بوم، اندک سهمی

برای نخستین بار در ایران صورت گرفت:
بومی‌سازی صفحات مسی قالب ریخته‌گری شرکت فولاد مبارکه

بومی‌سازی صفحات مسی قالب ریخته‌گری از خروج سالیــــــانه 3.5میلیون یورو ارز از کشــــــور جلوگیری کرد. به گزارش معدن مدیا به نقل از فولاد مبارکه ، رضا یزدخواستی معاون خرید شرکت

رویش بذر نوآوری درون خاک زمین گردشگری

به گزارش معدن مدیا، محمدرضا اسپهبد مشاور طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی طی یادداشتی برای معدن مدیا مطرح نمود: «در فراز

بررسی عملکرد صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی؛
نبود استراتژی مدون و گفتمان مشترک بزرگ‌ترین چالش بخش معدن

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، ضمن تشریح مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته توسط این سازمان طی سال ۱۳۹۹ همچون افزایش ۵۰۰ میلیاردی سرمایه صندوق، حمایت از تولیدکنندگان داخلی، افزایش تعامل