رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با نگاهی بر اقتصاد کلان و مصرف فولاد، می‌توان گفت میانگین سرمایه‌گذاری هفتگی بزرگترین شرکت‌های فولادی، رشد بیشتری به خود گرفته است که رشد 0.9درصدی اوکراین، 5.5درصدی چین، 2.7درصدی ترکیه از آن دسته است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین ، در مقابل رشد این کشورها می‌توان به افت سرمایه‌گذاری هفتگی در تولید فولاد کشورهایی همچون روسیه با رشد منفی 5.5درصدی، رشد منفی آسیا به میزان 3.3 درصد، ایالات متحده امریکا با رشد منفی 5.4درصد و رشد منفی اتحادیه اروپا به میزان 0.4درصد اشاره داشت.

بر اساس شاخص بازار جهانی، تغییرات هفتگی به وجود آمده در اوکراین 2درصد رشد مثبت و به صورت ماهانه 6درصد رشد مثبت داشته و از ابتدای سال جاری تا کنون نیز رشد 6.4درصدی را به ثبت رسانده است، همچنین در روسیه رشد منفی 5.4درصدی هفتگی و رشد مثبت 1.1 درصدی ماهیانه را تجربه کرده و از ابتدای سال تا به اکنون منفی 3درصد رشد داشته؛ آلمان نیز در این میان رشد منفی هفتگی2.4درصدی و رشد مثبت 0.2درصدی ماهانه و از ابتدای سال تا به اکنون منفی 2.5درصد شاخص رشد آن تغییر کرده است. امریکا به صورت هفتگی رشد منفی 1.1درصدی داشته و به صورت ماهیانه 2.2درصد و از ابتدای سال تا به اکنون تنها یک درصد رشد داشته است. ژاپن نیز رشد منفی 0.5درصدی هفتگی و رشد ماهانه 6.6درصدی و در نهایت رشد 3.3درصدی را از ابتدای سال جاری تا به امروز در شاخص های جهانی خود تجربه کرده است.

تاثیرات قیمت قراضه بر بازار جهانی

همانگونه که بارها در گزارش های مختلف به قیمت قراضه و اثرات آن اشاره کردیم، لازم است تا مجددا تاکید گردد که کاهش قیمت قراضه و وخیم شدن اوضاع در بازارهای اصلی فروش، همچنان حجم کاهشی صادرات و بنادر دریای سیاه را تحت فشار قرار داده است. تا جایی که قیمت محصولاتی همچون شمش، میلگرد و مفتول با رشد منفی همراه شدند. به این صورت که طی هفته گذشته و در اول فوریه قیمت شمش بین 555تا575دلار بود و تغییرات هفتگی منفی 25دلار را تجربه کرد. یا میلگرد و مفتول که به ترتیب قیمت‌های 595-625دلار و 680-710دلار را تجربه می‌کردند با رشد منفی 30 و 25دلاری مواجه شدند.

لازم به ذکر است که طی ماه فوریه کفه ترازوی عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمتها بر عوامل موثر بر افزایش قیمت‌ها سنگینی خواهد کرد. زیرا مواردی مانند کاهش فعالیت تجاری در چین و جنوب شرقی آسیا در طول تعطیلات کریسمس، کاهش قابل توجه قیمت قراضه در ترکیه،کاهش سفارشات بازرگانان و مصرف کنندگان نهایی به دلیل ورود کالاهای خریداری شده قبلی و رشد صادرات فولاد در چین که مجموعه عوامل کاهشی قیمت هستند در برابر تمایل تولیدکنندگان برای تقویت سهم بازار و جبران خسارت های مالی ناشی از تجارت‌های ضعیف در ماه‌های گذشته، انتظار افزایش قیمت در بازار زغال‌سنگ و محدودیت تولید متالورژی در چین طی زمستان به دلیل نیازهای زیست محیطی به عنوان عوامل موثر بر افزایش قیمت، قدرت بیشتری خواهند داشت.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.