رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

قیمت سنگ آهن طی یک هفته گذشته با رشد همراه بود و بهای سنگ آهن با عیار ۶۵درصد از مرز ۲۰۰دلار عبور کرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، افزایش قیمت سنگ‌آهن طی هفته گذشته ادامه دار شده است، به این شکل که بهای سنگ‌آهن با عیار ۶۵ درصد که در ۱۹ فوریه ۱۹۸ دلار بود در ابتدای هفته جاری با رشد ۳ دلاری قیمت به ۲۰۱ دلار بر هرتن رسید. همچنین سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد نیز از ۱۷۱ دلار به ۱۷۴ دلار رسید و ۳دلار گرانتر شد و در نهایت سنگ آهن با عیار ۵۸ درصد نیز هفته جاری را با افزایش ۳ دلاری قیمت آغاز کرد و از ۱۶۱ دلار بر هرتن به ۱۶۴ دلار رسید.

لازم به یادآوری است نرخ سنگ آهن در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی با روند روبه افزایشی همراه بود، اما با ورود به سال جدید میلادی کم کم سیر صعودی قیمت سنگ آهن کاهش یافت. اما اکنون می بینیم که با فعال شدن کارخانه های فولادی در جهان به ویژه چین و نیاز صنایع فولادی به سنگ آهن مجددا شاهد افزایش قیمت سنگ آهن در بازار جهانی هستیم.

زغالسنگ نیز به عنوان یکی از مواد اولیه مهم در صنعت فولاد به شمار می آید. چرا که بخش عمده ای از تولیدکنندگان فولاد در سراسر جهان به روش کوره بلند، فولاد تولید میکنند و زغالسنگ به عنوان سوخت مورد استفاده قرار میگیرد.

اما در این میان می‌بینیم که زغالسنگ طی یک هفته اخیر با کاهش قیمت همراه شده است به گونه‌ای که قیمت زغال‌سنگ فوب استرالیا از ۱۴۲.۷۵ دلار به ۱۲۶.۵ دلار رسیده و با کاهش ۱۶.۲۵ دلاری قیمت مواجه شده است. این درحالیست که بهای زغال‌سنگ طی هفته های پیش روند روبه رشد خوبی را طی می‌کرد و یکی از دلایل آن نگرانی خریداران از تامین زغال‌سنگ توسط استرالیایی ها به خاطر تغییرات آب و هوایی بود.

البته به عقیده برخی از کارشناسان این صنعت، یکی دیگر از دلایل این موضوع نیز می‌تواند افزایش قیمت سنگ‌آهن و کک باشد که فشار زیادی را به تولیدکنندگان فولادی وارد کرده و در نهایت آنها تلاش کرده اند تا زغال‌سنگ را با بهای کمتری خریداری کنند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.