رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون امور معادن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با ارائه ایده‌های فناورانه، نقش مهمی را در حل چالش‌ها و اصلاح فرآیندهای عملیاتی و گسترش مرزهای فناوری و دانش فنی برعهده داشته باشند.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از ایراسین، داود حبیبی کیا، معاون امور معادن طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد ضرورت توجه به صنایع معدنی گفت: توجه به صنایع معدنی مادر از جمله صنعت آهن و فولاد و تلاش برای توسعه کمی و کیفی این صنعت یکی از پیش نیازهای اساسی در نیل به توسعه پایدار کشور است. به طور قطع دستیابی به فناوری‌های جدید چه به صورت تولید و توسعه دانش فنی و چه به صورت انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های نوین جهانی، نیاز به صرف زمان و هزینه زیاد و بکارگیری محققین دانشگاهی و نخبگان و متخصصان صنعتی دارد.

وی در ادامه افزود: به شخصه اعتقاد دارم در حال حاضر با توجه به سرعت بالای رشد و توسعه فناوری‌ها در جهان، ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه یا همان R&Dها در بخش‌های تولیدی و صنعتی می‌تواند نقش ناچیزی را در این ارتباط ایفا نمایند. چرا که با توجه به بودجه های اندک تحقیقاتی، محدودیت تعداد افراد شاغل، دیدگاه‌ها و تخصص‌های محدود و سایر محدودیت‌های موجود در واحدهای R&D، سرعت کار و ثمربخشی آنها در رفع چالش‌های موجود و ایجاد فرصت‌های جدید در ارتقاء فرآیندها و کیفیت محصولات تولیدی قابل توجه نخواهد بود. از طرف دیگر بحث ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز به دلیل بوروکراسی‌های اداری پیچیده و زمان‌ بر و عدم استقبال واحدهای صنعتی و تولیدی چندان مثمر ثمر نبوده است.

حبیبی کیا با بیان این مطالب افزود: رویکردی که در حال حاضر در کشورهای پیشرو در امر فناوری وجود دارد استفاده از ظرفیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان است. زمانی که در هر حوزه از جمله حوزه معدن و صنایع معدنی برای رفع یک چالش در فرآیندهای موجود و یا بهینه سازی سیستم و افزایش بهره‌وری و یا تعریف یک فرآیند جدید از ظرفیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود، به علت استفاده از طیف وسیعی از دیدگاه‌های تخصصی مختلف، شاهد آن خواهیم بود که چندین راهکار تخصصی و فناورانه مختلف با مزایای خاص خود ارائه گردیده و بدین ترتیب در فضای بازتری می‌توان بهترین راهکار را از نظر میزان اثربخشی، هزینه، ایمنی، رعایت مسائل زیست محیطی و سایر استانداردهای ملی و جهانی انتخاب نمود.

معاون امور معادن طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خاتمه گفت: حوزه معدن و صنایع معدنی باید دانش زمین شناسی را باتوجه به اهمیت آن که در بخش اکتشاف و استخراج معادن در این حوزه مد نظر قرار دارد، مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال در زنجیره تولید فولاد، دست‌یابی به فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف مطالعات زمین‌شناسیِ ذخایر معدنی، عملیات اکتشافی ژئوفیزیک هوایی و زمینی، پردازش داده‌ها و طراحی معادن، استخراج معادن سنگ‌آهن، فرآوری سنگ‌های معدنی و تولید کنسانتره، گندله سازی، احیاء، ذوب و نورد آهن و فولاد، تأمین و بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی، مسائل زیست محیطی، مدیریت تامین ماشین آلات و تعمیر و نگهداری آنها، مدیریت عرضه و تقاضا محصولات تولیدی در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با ارائه ایده‌های فناورانه، نقش مهمی را در حل چالش‌ها و اصلاح فرآیندهای عملیاتی و گسترش مرزهای فناوری و دانش فنی برعهده داشته باشند. همچنین در زمینه خلق ارزش‌های نوین علمی، صنعتی و اقتصادی و تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، ساخت تجهیزات فناورانه در داخل کشور و بومی سازی فناوری‌های وارداتی نیز نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.