رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون امور معادن شرکت فولاد مبارکه گفت: ایران یک کشور معدنی است و بیش از پیش باید برای مباحث اکتشاف وقت صرف شود و در این زمینه تبادل‌ نظر انجام گیرد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، محمدیاسر طیب‌نیا در ادامه با اشاره به جدی بودن بحران تامین مواد اولیه اظهار داشت: بخش خصوصی توان انجام اکتشاف را دارد، اما باید انگیزه برای آن‌ ایجاد شود. همچنین مساوات در ارائه فرصت‌های معدنی با عدالت در این زمینه جایگزین نشود.

به گفته وی، شرکت‌های معدنی بزرگ باید برای سرمایه‌گذاری در اکتشاف معادن ترغیب و حتی مکلف شوند.

معاون امور معادن شرکت فولاد مبارکه عمده ذخایر معدنی را در محدوده عمق ۵۰۰ تا یک هزار متری ارزیابی کرد و این موضوع را نشان از اهمیت اکتشافات عمقی دانست.

طیب‌نیا با اشاره به سرمایه‌گذاری هفت میلیارد دلاری کشور استرالیا در سال ۲۰۱۲ برای بیش از ۱۰ میلیون متر حفاری بیان کرد: در سال ۲۰۱۶ نیز در این کشور هشت میلیون متر حفاری باکیفیت انجام شده است. در سال ۲۰۱۷ در کشور چین نیز پنج میلیون متر حفاری انجام شده، اما متاسفانه اعداد مربوط به حفاری در ایران با این اعداد قابل ‌مقایسه نیست. برای مثال در سال ۹۶ حدود ۱۶۲ هزار متر حفاری انجام شده که فاصله زیادی با میزان حفاری در کشورهای پیشرو دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه سنگ‌آهن افق چشم‌انداز برنامه ۵۵ میلیون تن است، هرچند پروانه‌های صادرشده و پروژه‌های کلنگ زده‌شده بیشتر است. برای این ۵۵ میلیون تن به ۱۶۲ میلیون تن و در صورت افت عیار، به ۱۸۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز است؛ بنابراین با کسری نزدیک به ۳۰ میلیون تن سنگ‌آهن مواجه خواهیم بود.

معاون امور معادن شرکت فولاد مبارکه همچنین خاطرنشان کرد: برای توسعه پایدار باید ۱۸۰ میلیون تن ذخیره قطعی در کشور شناسایی شود.

طیب‌نیا با اشاره به وجود برخی فرضیه‌های اشتباه در زمینه اکتشاف تصریح کرد: منابع مالی و توان سرمایه‌گذاری جهت اکتشاف در بخش خصوصی وجود ندارد یا دارای توجیه اقتصادی نیست، اما بر اساس آمار سازمان زمین‌شناسی، کل بودجه تخصیص یافته به این سازمان ۲۸ میلیون دلار بوده، درحالی‌که ارزش گواهی کشف ذخایر معدنی کشف‌شده توسط این سازمان ۱۰۳ میلیارد دلار است.

وی افزود: یکی دیگر از معایب این است که تکنولوژی و دانش اکتشاف در کشور وجود ندارد یا در دسترس نیست و فقط شرکت‌های وابسته به دولت و شرکت‌های معدنی بزرگ در اکتشاف موفق بوده‌اند.

معاون امور معادن شرکت فولاد مبارکه ابراز کرد: اگر شرکت‌های معدنی در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری می‌کردند، شرایط بهتری نسبت ‌به وضعیت موجود حاکم بود. کمبود مواد معدنی نشان از اشتباه بودن سیاست‌های شرکت‌های معدنی در گذشته دارد.

طیب‌نیا تاکید کرد: سرمایه‌گذاری در سنگ‌آهن بیش از ۱۰۰ درصد سودآور است و بهتر و به‌صرفه‌تر است که معدنی‌ها به‌جای هزینه کردن در حوزه فولاد به توسعه اکتشافات روی آورند؛ چرا که تنها با ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری در بخش اکتشافات از ۱۰۰۰ درصد سودآوری برخوردار می‌شوند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.