رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از روش نوین موفق به ساخت الماسه‌های تراشکاری برای کاربرد در براده‌برداری و برش‌کاری روی فلزات شدند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا، رضا رحیمی طاری، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه فعالیت رسمی این شرکت از سال ۷۵ در حوزه تولید انواع ابزارهای برشی کاربردی در صنایع مختلف شروع شد، گفت: تولیدات این کارخانه عبارت است از ابزارهای براده‌برداری از جنس تنگستن کارباید معروف به الماسه و هلدرهای کاربردی در زمینه تراشکاری، فرزکاری، سوراخ‌کاری و ابزار برشی ماشین‌های حفاری TBM و EPB ابزارهای حفاری نفت و معدن و قطعات سایشی و ابزار مخصوص.

وی درباره روند تولید الماسه‌ها گفت: این محصول با روش متالوژی پودر ساخته می‌شود که این روش در ایران، یک روش نو برای ساخت این گونه ابزارها محسوب می‌شود. ابتدا مواد خام پس از کنترل وارد کارگاه اسپری درایر شده و در آنجا طی یک سیکل برنامه‌ریزی شده به انواع گرانول تبدیل می‌شود.

رحیمی خاطر نشان کرد: برای آنکه بتوانیم در عملیات تراشکاری و برش درست عمل کنیم، لازم است که ابزار برشی مناسبی را انتخاب کنیم. یکی از عوامل مهم در عمر ابزارهای برشی، جنس خود ابزار است؛ چرا که الماس تراشکاری سخت‌ترین ماده شناخته شده در جهان است. این الماس‌ها ابزارهایی قابل تعویض هستند که برای براده‌برداری و برش‌کاری روی فلزات استفاده می‌شود. ویژگی‌های خاص و مفید الماس تضمین حصول اندازه‌های یکنواخت قطعات، برش دقیق و صافی سطح برش است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، به گفته مجری طرح سختی بالا، مقاومت به سایش، قابلیت هدایت حرارتی، استحکام فشاری بالا، انبساط حرارتی ناچیز، شباهت ابعادی در براده‌برداری و صافی سطح بالا از مزایای این محصول است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.