رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

داریوش دریابار، مدیر خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد سبا گفت: در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار «جهش تولید» و همچنین به‌منظور دست‌یابی به اهداف کلان سازمان و رشد تولید در فولاد سبا، با حمایت مدیر مجتمع فولاد سبا و تلاش مجدانۀ کارکنان قسمت‌های مختلف، مجموعۀ خدمات فنی و پشتیبانی سبا فعالیت‌های چشمگیری را برنامه‌ریزی و اجرا نمود تا ظرفیت تولید در سه‌ماهۀ اول سال ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سـال گذشته افـزایش قـابل‌توجـهی داشته باشد.


به گزارش معدن مدیا، وی از تولید ۳۱ هزار مگاوات انرژی الکتریکی موردنیاز مجتمع فولاد سبا توسط نـیروگـاه گـازی این واحد خبر داد و گفت: علاوه بر این، موفقیت‌های زیاد دیگری به دست آمد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
– یکی از مولدهای نیروگاه به ظرفیت ۴٫۲ هزار مگاوات ساعت که از اوایل راه‌اندازی به دلیل مشکلات مختلف از مدار خارج شده بود رفـع نقـص و راه‌اندازی شد و توسط متخصصان واحد تولید و توزیع برق در سیکل قرار گرفت.
– ۶۰۰ هزار مترمکعب از پساب‌های صنعتی تصفیه و به چرخه بازگردانده شد که علاوه بر کاهش برداشت آب خام، در زمینۀ حفظ منابع طبیعی و حفاظت از محیط‌زیست گام مهمی به شمار می‌آید.
– کاهش خرابی‌ها و توان مصرفی پمپ‌های ارسال آب‌خنک‌کاری تجهیزات فولادسازی با همکاری کارشناسان و متخصصان واحد سیالات صورت پذیرفت که با تغییرات اساسی در پمپ‌های مذکور از هدررفت انرژی به شکل قابل‌توجهی جلوگیری می‌کند.
– ۱۲۷ میلیون مترمکعب سیالات گازی در سه ماه نخست سال ۱۳۹۹ توسط واحد اکسیژن سبا تولید و در چرخۀ توزیع قرار گرفت.
– در جهت تضمین تولید مستمر، سیستم تست آب دمین و شارژ آن به سیستم تبخیر گاز نصب و در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.
– به‌منظور تداوم تولید و افزایش آماده‌به‌کاری تجهیزات در سه ماه نخست امسال حدود ۱۵ هزار نفر ساعت در قالب ۷۹۰ درخواست کار توسط پیمانکاران تعمیرات مرکزی فولاد سبا، فعالیت‌های تعمیراتی و بازسازی انجام شد و در این مدت به‌منظور حفظ و ارتقای سلامت پیمانکاران زیرمجموعه، دو واحد ساختمان رختکن با ظرفیتی بالغ‌بر ۳۵۰ نفر در قسمت‌های راه‌آهن و تعمیرات مرکزی ساخته و تجهیز شد و به بهره‌برداری رسید.
– گواهینامۀ استاندارد و سلامت بهره‌برداری آسانسورهای تحت پوشش تعمیرات مرکزی در مدت‌زمان فوق دریافت شد.
– در بخش تعمیرات تجهیزات در تعمیرگاه مرکزی سبا در سه‌ماهۀ نخست سال بالغ‌بر ۸۸۰ درخواست باکیفیت مطلوب به اتمام رسید و تحویل شد.
وی در ادامه از انجام برخی فعالیت‌ها در این ناحیه برای اولین بار در فولاد سبا خبر داد و تصریح کرد: مهم‌ترین این فعالیت‌ها عبارت‌اند از: ساخت ۱۰ عدد قالب‌ کناری ماشین‌های ریخته‌گری سبا؛ سنگ‌زنی تیغه‌های قیچی واحد ریخته‌گری و سرویس روتور موتور قفسۀ نورد و ساخت والوهای بلایند واحد احیای سبا.
دریابار افزود: در زمینۀ بازرسی فنی و در بخش‌های مختلف شامل اعلام و اطفا، کالیبراسیون، آزمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر، مخابرات، خوردگی، ماشین‌های دوار و جرثقیل‌های سقفی، بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ نفر ساعت در قالب ۲ هزار و ۲۶۰ استاندارد تعمیراتی و ۳۵۰ درخواست کار در سه ماه نخست سال انجام شده است. اهم این فعالیت‌ها در این مدت شامل این موارد است: ساخت و بهره‌برداری تست بلوک کالیبره جهت دستگاه ضخامت سنج فلزات؛ مانیتور کردن پیشرفت عیوب سازه لدل تارت ریخته‌گری به کمک دستگاه پیشرفته و سه‌بُعدی (phase array)؛ انجام الایمنت لیزری وسافت فوت کمپرسور سیل گس واحد احیا مستقیم و غبارگیر شمارۀ ۲؛ انجام تست آنالیز جریان موتورهای مهم خطوط تولید؛ بهینه‌سازی لولۀ جعبه‌های F طبقات سرند و سیلوهای قدیم؛ بازسازی باسکول‌های محصول و درب غربی سبا؛ تعمیر سرو ولوهای معیوب سبا؛ کنترل پروسس پینچ رول با لود سل؛ تعمیر و راه‌اندازی تجهیز متال دتکتور سایت انباشت و برداشت و تعمیر HMI کاردامپر با توجه به نبود تجهیز یدکی و نیاز مبرم به آن.
مدیر خدمات فنی و پشتیبانی فولاد سبا ادامه داد: در بخش حمل‌ونقل ریلی در سه ماه نخست امسال مقدار قابل‌ملاحظه‌ای مواد اولیه از سبا تخلیه شده که حدود ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. همچنین حمل و ارسال ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن محصول از سبا، حمل بیش از ۱۲۰ هزار تن سربارۀ گرم جمع‌آوری‌شده، حدود ۳۰۰ هزار تن خدمات محصولات و ضایعات و همچنین در بخش مکانیسم نیز بیش از ۷۷ هزار ساعت خدمات از دیگر اقدامات انجام‌شده در این ناحیه در سه‌ماهۀ اول ۹۹ بوده است.
به گفتۀ دریابار، در گروه فنی خدمات فنی و پشتیبانی سبا در سه‌ماهه نخست بالغ‌بر یک هزار و ۲۰۰ استاندارد تعمیراتی تدوین و یا بازنگری شده و بیش از ۱۰۰ استاندارد و فعالیت تعمیراتی به‌صورت میدانی کنترل و پایش شده‌اند. همچنین در بخش برنامه‌ریزی نیز بالغ‌بر ۵ هزار و ۷۰۰ استاندارد تعمیراتی و درخواست کار در واحدهای مختلف برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
وی در پایان از حمایت‌های مدیریت ارشد سازمان و همکاری تمامی مدیریت‌ها و کارکنان مجموعه‌های عملیاتی و ستادی فولاد مبارکه و فولاد سبا و همچنین از تلاش‌های مجدانۀ کارکنان و پیمانکاران زیرمجموعۀ خدمات فنی و پشتیبانی تشکر و قدردانی کرد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.