رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

حجت‌الله فیروزی معتقد است که با عرضه مستمر و مطلوب محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، هیچ نیازی به دخالت مستقیم در بازار و اقداماتی مانند قیمت‌گذاری دستوری نیست که این رویداد مهم با تلاش‌های دولت و مجلس و البته حمایت صنایع عملیاتی می‌شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالاخبر، بازار محصولات فولادی باتوجه به ارتباط گسترده این محصولات با سایر صنایع کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و از این رو، اقدامات برای اصلاح برخی روندها در بازار ضمن حمایت از تولید و صادرات کشور در دستور کار دولت است. در این میان آنچه بیش از هر چیزی در این حوزه خودنمایی می‌کند، نیاز صنایع خودروسازی، مسکن و لوازم خانگی به فولاد است که در دو سال گذشته به دلیل نبود تعادل در سمت عرضه و تقاضا، مشکلاتی در این بخش ایجاد شد که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس مسیر اصلی و پایدار برای حمایت از تولید و صادرات کشور را ایجاد شفافیت حداکثری در مبادلات و احیای رقابت در این صنعت می‌داند.

حجت‌الله فیروزی در این رابطه اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم در مجلس، تلاش برای اصلاح سیاست‌ها و ساماندهی بازار فولاد کشور است که در همین راستا اقداماتی با هماهنگی دولت و سایر ذی‌نفعان این حوزه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه باید اقدامی صورت گیرد تا مطالبات کل زنجیره فعالان بازار فولاد به طور معقول و همزمان برآورده شود، گفت: اگر زنجیره تولید محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شود، هیچ نیازی به قیمت دستوری نیست و بازار تنظیم و متعادل خواهد شد؛ در همین زمینه مجلس از همان ابتدا با قیمت دستوری فولاد مخالف بود و خوشبختانه این نگاه نیز در حوزه سیاست‌گذاری تضعیف شده است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان گفت: درصدد هستیم میزان بیشتری از فولاد تولیدی کشور در بورس کالا عرضه شود و براساس آمار، امسال حدود ۳۰ درصد فولاد کشور در بورس کالا عرضه شد و به همین دلیل، بازار عرضه و تقاضا تعادل خود را از دست داد که با تحقق رشد عرضه‌ها به طور مستمر، علاوه بر تنظیم بهینه بازار، شفافیت نیز در این صنعت افزایش می‌یابد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.