رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام کرد که این شرکت در سال ۱۴۰۰ افتتاح و راه‌اندازی سه کارخانه جدید را در برنامه دارد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا. اردشیر سعدمحمدی در نخستین نشست خبری خود در سال ١۴٠٠ که امروز (یکشنبه) در شرکت ملی صنایع مس ایران برگزار شد، گزارشی از عملکرد این شرکت در سال ۱۳۹۹ ارائه داد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه طی سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی برای شناخت پتانسیل‌های جدید انجام شد که در نتیجه این اکتشافات، یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار ٠.۵ درصد کشف شد، گفت: بنابراین ذخیره شرکت ملی صنایع مس در سال گذشته از هشت میلیارد تن عبور کرده که افتخاری بزرگ است. در سال ۱۳۹۸، ما موفق شده بودیم ۵٢٣ میلیون تن ذخیره جدید در مس به ثبت برسانیم. نکته مهم این است که به لحاظ ریالی، این یک میلیارد تن ذخیره جدید این است که تنها «ارزش برجای» این ذخیره اکتشافی به لحاظ ریالی بیش از ٣۵ هزار میلیارد تومان به دارایی‌های شرکت ملی مس اضافه شده است.

وی افزود: ذخایر ما در دنیا پیش از اکتشافات جدید به ٣۶.۵ میلیون تن می‌رسید که با مجموع اکتشافات صورت گرفته طی دو سال ۱۳٩٨ و ۱۳٩٩، حدود ٧.۵ میلیون تن به ذخیره کشور اضافه‌ شده است؛ بنابراین در حال حاضر ذخایر ما بیش از ۴٠ میلیون تن مس خالص است. امید است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال ١۴٠٠، رتبه هفتم فعلی به لحاظ ذخایر دنیا که متعلق به شرکت ملی صنایع مس است، ارتقا یافته و به رتبه ششم جهان برسیم.

رکود تولید کاتد و آند شرکت ملی مس در سال ۱۳۹۹ شکسته شد

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: به لحاظ تولید نیز شرکت ملی صنایع مس در سال گذشته موفق شد از تولید ٢٨٠ هزار و ٣٠٠ تن کاتد مس عبور کند که برای اولین بار در تاریخ این شرکت اتفاق افتاده است و رشد ١٢ درصدی تولید نسبت به رکورد قبلی که متعلق به سال ۱۳٩٨ بوده، رقم زده است. در بحث تولید آند نیز با رشد ١۶.٨ درصدی نسبت به سال ۱۳٩٨، رکورد جدیدی در سال ۱۳٩٩ به جا گذاشتیم که طبق آن، ٣۵۵ هزار و ۶١١ تن آند تولید شده است که این نیز دستاورد مهمی برای شرکت ملی صنایع مس بوده است. همچنین قریب به ١٨۵ میلیون تن عملیات معدنی در شرکت مس در سال گذشته صورت گرفته است. در تولید کنستانتره نیز رکورد تولید در سال گذشته شکسته شد و با تولید یک میلیون و ٢٠٠ هزار تن کنسانتره مس از تولید یک میلیون و ٨٠٠ هزار تن تولید شده در سال ۱۳٩٨ فراتر رفت. تولید لجن آندی که حاوی فلزات گرانبهاست، نیز در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن، پنج درصد افزایش یافت و به ٧٧٩ تن رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه داد: باتوجه به اینکه در روز گذشته، فروش ٧٢٧٠ میلیارد تومانی مس را در اسفند ماه به ثبت رساندیم، این موضوع بیانگر فروش ۴١ هزار و ٩۴٠ میلیارد تومان در سال ۱۳٩٩ است که نسبت به سال ۱۳٩٨ بیش از ٩٠ درصد رشد داشته است. در این رابطه که آیا این ٩٠ درصد رشد فروش مختص نرخ تسهیل ارز بوده یا شامل موارد دیگر نیز می‌شود، باید گفت که در سال گذشته موفق به فروش ٢٧٢ هزار و ۴٠٠ تن کاتد شدیم که رکوردی در طول تاریخ مس است. در رکورد قبلی مربوط به سال ۱۳٩٨ حدود ٢۴٨ هزار تن فروش داشته‌ایم؛ بنابراین قابل بررسی است که قسمتی از این افرایش فروش مربوط به عملکرد است و بخشی هم مرتبط با نرخ تسهیل ارز بوده است. این آمار فروش در حالی رقم خورده است که هیچگونه تنشی هم در بازار ایجاد نشده است. برای متقاضیان ما در بورس طی سال گذشته ٢٠٢ هزار تن مس ارائه شد و فروشی که در تابلو اتفاق افتاد ١۵٠ هزار تن بود؛ بنابراین آنقدر عرضه داشتیم که هیچگونه رقابتی برای مشتریان ایجاد نکنیم و افزایش قیمت تنها ناشی از نرخ بین‌المللی مس بود.

او با تشریح برنامه‌ریزی صورت گرفته برای سال ١۴٠٠ و استراتژی‌های در نظر گرفته شده، محور کار شرکت ملی صنایع مس را بر روی محور توسعه اعلام کرد و گفت: سه طرح بسیار مهم در سال ١۴٠٠ افتتاح خواهد شد که شامل معدن و کارخانه کنسانتره دره‌آلو، معدن و کارخانه کنسانتره دره‌زال و کارخانه فلوتاسیون سرچشمه خواهد بود و با این کار بیش از ۴۰۰ هزار تن به تولید کنسانتره و حداقل ۸۰۰ میلیون دلار به درآمد شرکت ملی مس اضافه خواهد شد. قطعا اتفاقی مهم در این شرکت رخ خواهد داد و تاثیر به‌سزایی در کسب درآمد و تامین سود و در حقیقت تامین سرمایه لازم برای سایر توسعه‌ها با یک هزینه پایین شکل خواهد گرفت.

وی ضمن اشاره به اینکه در قالب ۲۹ پروژه، ۲.۴ میلیارد یورو به علاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح تعریف شده است گفت: ظرفیت فعلی کارخانه‌های کنسانتره این شرکت یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته، طی چهار سال آینده ظرفیت تولید کنسانتره ما به بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید که از جمله این طرح‌ها برای افزایش ظرفیت کنسانتره می‌توان به طرح فاز ۳ سنگون، فاز ۳ کارخانه ۳۰۰ هزار تنی سرچشمه، فاز ۲ میدوک در شهر بابک با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن، فاز جدید کارخانه کنسانتره ۱۰۰ هزار تنی حاصل از خاک‌های کم عیار در میدوک و… اشاره کرد.

سعدمحمدی ضمن ابراز امیدواری از اینکه با افتتاح این طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای، ایران جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس قرار گیرد، اظهار کرد: شرکت ملی مس در پایان سال ۱۳۹۸ سومین شرکت بورسی کشور بوده و در پایان سال گذشته به رتبه دوم ارتقا یافت که امیدواریم تا پایان امسال و با راه‌اندازی کارخانه‌های مورد نظر به جایگاه اول شرکت‌های بورسی برسیم. میزان بازدهی سهام شرکت مس در سال گذشته ۲۸۲ درصد بود که بیانگر این است که رتبه اول بازدهی را در شرکت‌های هم‌گروه به خود اختصاص داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که با سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن و خرید تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید، خرید دستگاه‌های حفار جدید (۱۵ دستگاه)، استفاده از نرم افزارهای روز اکتشافات معدنی و همچنین استفاده از سیستم ابر الکترونیکی (برای ارزیابی ذخایر و پتانسیل‌های جدید) استان‌های جدیدی همچون آذربایجان غربی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اردبیل در جرگه معدنی تولیدات معدنی مس قرار گیرند.

مس عنصری استراتژیک برای سرمایه‌گذاری در دنیا

وی در ادامه ضمن تاکید بر افزایش میزان مصرف مس در دنیا، گفت: در حال حاضر در دنیا حدود ۳۹ درصد از نفت و ۱۹ درصد از الکتریسیته برای تامین انرژی استفاده می‌شود. برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌ها این است که طی ۳۰ سال آینده ( در سال ۲۰۵۰) برای تامین انرژی مصرفی دنیا، ۱۳ درصد از نفت و ۴۹ درصد از الکتریسیته استفاده شود و باقی هم از سایر منابع؛ بنابراین مهمترین عنصر در ایجاد این زمینه که بتواند میزان مصرف انرژی الکتریسته را از ۱۹ به ۴۹ درصد برساند، عنصر مس به سبب خاصیت هدایت الکتریکی و قیمت بی‌نظیر آن خواهد بود. همچنین طی ۱۰ سال آینده ۳۵ درصد خودروها برقی خواهد شد و باتوجه به اینکه خودروهای فعلی تقریبا چهار کیلوگرم مصرف مس دارند و هر خودرو برقی به ۸۹ کیلوگرم مس احتیاج خواهد داشت، بازار مناسبی را می‌توان تعریف کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه مس به عنوان عنصر استراتژیک سرمایه‌گذاری در دنیا مطرح است، اظهار کرد: میزان سرانه مس ۳.۲ کیلوگرم است. با توجه به افزایش جمعیت طی ۲۰ سال آینده ما به پنج میلیارد تن مس احتیاج خواهیم داشت؛ بنابراین با توجه به کیفیت بسیار خوب مس ایران، باید بتوانیم شرایط ایجاد یک بنگاه بزرگ را به لحاظ اقتصادی برای کشور ایجاد کنیم.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.