رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

عضو هیات مدیره انجمن فولاد گفت: پروژه انتقال آب با محوریت فولادی ها، هم اکنون با سرمایه هزاران میلیارد تومانی در حال انجام است و به طور قطع اجرای آن می تواند چالش آب استان اصفهان را برطرف کند، اما در کنار این موضوع تامین مواد اولیه و انرژی، دو گام اساسی برای صنعت فولاد است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، احمد دنیانور عضو هیئت مدیره انجمن فولاد با اشاره به اینکه صنعت فولاد در سال ۹۹ روزهای خاصی را پشت سر گذشته است، گفت: متاسفانه به دلیل عدم وجود انرژی با ثبات و ضعف در تامین مواد اولیه، فشار زیادی به تمام حلقه های زنجیره فولاد آورد شد و تولیدکنندگان گندله با کمبود کنسانتره و سنگ آهن روبرو بودند و همچنین تولیدکنندگان آهن اسفنجی هم به دلیل کمبود گندله زیر فشار بودند و واحدهای ذوب به ویژه بخش القایی با مشکل تامین آهن اسفنجی روبرو بودند و بخشی از نیاز خود را از طریق بازار سرمایه تامین می کردند.

مشکلات فولاد به سیاست های وزارت صنعت بر می گردد

احمد دنیانور با بیان اینکه این مشکلات به سیاست های وزارت صنعت بر می گردد، افزود: متاسفانه آمایش صنعتی در صنعت فولاد دیر انجام شد و توازن در توسعه صنعت فولاد به درستی انجام نشده، به طوری که می بینیم که در برخی روزها آهن اسفنجی، برخی روزها شمش و … در بازار کمبود داشت. از طرف دیگر در سال گذشته واحدهای فولادی به دلیل مشکل شیوع کرونا و ضرورت حفظ پایداری تولید در کارخانه ها با چالش حفظ تولید و سلامتی جانی کارگران مواجه بودند و این شرایط سخت بود.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد با تاکید بر اینکه در یک مقطعی تامین انرژی واحدهای فولای به سختی انجام می شد و در نیمه دوم سال نبود گاز منجر به تعطیلی برخی واحدها شد، گفت: این چالش ها نشان داد که ما نتوانستیم در سال های گذشته انرژی پایداری را برای صنعت فولاد به وجود بیاوریم، در حالی که این صنعت در ده‌های گذشته بسیار موفق بوده است.

تولید فولاد به ۴۰ میلیون تن رسیده است

دنیانور با تاکید بر اینکه در سال ۸۲ در کشور ۷.۵ میلیون تن فولاد تولید داشتیم و حالا به ۴۰ میلیون تن رسیده است، گفت: در حال حاضر از پیشرفته ترین کشورها در صنعت فولاد هستیم که می طلبید دولت سیاست مناسبی را برای تامین مواد اولیه فولاد اجرا می کرد و سال ۱۴۰۰ را هم در شرایطی شروع کرده ایم که نقطه روشنی در زمین تامین مواد اولیه و انرژی وجود ندارد و به نوعی ضعف تامین انرژی زخم جدیدی در این صنعت است.

او با بیان اینکه ایجاد بستری برای تامین پایدار مواد اولیه و مدیریت منسجم برای تامین انرژی ضروری است، اظهار کرد: مساله قیمت گذاری هم یکی از دغدغه های صنعت فولاد است که دولت برای قیمت گذاری روی این محصول با بحران مواجه است، در حالی که قیمت دستوری علاجی برای مصرف کننده و تولیدکننده نیست و دولت باید از این سیاست برای جلوگیری از رانت خواری خوداری کند و اگر عرضه و تقاضا، قیمت ها را تعیین کند، قیمت های واقعی پیدا می شوند.

پروژه انتقال آب خلیج فارس با محوریت فولاد

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد درباره پروژه انتقال آب خلیج فارس به داخل کشور، گفت این پروژه از حیث اقتصادی و سیاسی مناسب است و فقط باید از مباحث زیست محیطی ارزیابی های مناسبی انجام شود؛ زیرا در شرایط کنونی استان اصفهان با چالش های زیست محیطی روبروست و تامین آب از طریق خلیج فارس می تواند مشکلات کنونی این صنایع را برطرف کند.

او افزود: پروژه انتقال آب با محوریت فولادی ها هم اکنون با سرمایه هزاران میلیارد تومانی در حال انجام است و به طور قطع انتقال آب دریای خلیج فارس می تواند چالش آب استان اصفهان را برطرف کند، چراکه فولادی های استان های مرکزی کشور با مشکل کم آبی روبرو هستند و پسماند فاضلاب شهرهای اطراف را برای تامین آب مورد نیاز خود استفاده می کنند که برای آن ها هم بسیار اقتصادی نیست؛ به همین دلیل اجرای این پروژه می تواند به صنعت کشور کمک کند و البته نباید نادیده گرفت که در شرایط کنونی چاره دیگری وجود ندارد و پیش از این واحدهای فولادی باید از ابتدا کنار دریا شکل می گرفت.

منبع : موج

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.