رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی خط دوم و سوم طرح ملی انتقال آب خلیج فارس تا اوایل اسفند خبر داد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهندس وجیه اله جعفری در جلسه پایش طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به صنایع شرقی با بیان این مطلب گفت: این طرح جزو طرح های زیرساختی مهم و اولویت دار کشور برای دسترسی پایدار صنایع شرق به آب است با تکمیل آن، دغدغه صنایع مذکور به این نیاز استراتژیک، برای همیشه رفع خواهد شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر، پیشرفت فیزیکی خط یک این طرح به حدود 95 درصد رسیده و به احتمال زیاد تا پایان امسال افتتاح می شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره جزئیات خط دوم انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس تصریح کرد: طول این خط1550 کیلومتر است که 230 میلیون متر مکعب آب خلیج فارس را انتقال خواهد داد. در طول مسیر این خط، 22 ایستگاه پمپاژ احداث خواهد شد.
وی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری این طرح، 470 هزار میلیارد ریال است که 60 ماهه احداث می شود و برای 30 هزار نفر در دوران ساخت، اشتغال مستقیم ایجاد می کند.

“گامی بزرگ در راستای توسعه متوازن فلات مرکزی و شرق کشور”

جعفری با بیان اینکه طرح ملی انتقال آب خلیج فارس، گامی بزرگ در راستای توسعه متوازن فلات مرکزی و شرق کشور محسوب می شود، گفت: این طرح با هدف تامین منابع آبی پایدار صنایع و معادن، حفظ ذخایر آبهای زیر زمینی و محیط زیست برای استان های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و صنایع معدنی خواف (سنگان) اجرا می شود.
وی ادامه داد: طرح فوق با سرمایه گذاری شرکت های معدنی تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، شامل ملی صنایع مس ایران ، فولاد مبارکه، چادرملو، گل گهر، فولاد خراسان، فولاد اپال پارسیان و سنگ آهن گهر زمین عملیاتی می‌شود.

دانش بومی حاصل شده؛ در خدمت اجرای خطوط دوم و سوم

همچنین، در این جلسه، میرعلی یاری، مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با اشاره به بومی سازی دانش فنی و فناوری بخش عمده ای از خط یک در داخل، گفت: با توجه به تجربه حاصل شده، آمادگی تولید قطعات و تجهیزات و اجرای خطوط دوم و سوم طرح انتقال آب خلیج فارس را با بهره گیری از توان مهندسان و سازندگان داخلی داریم.
کاهش حدود 40 درصدی هزینه سرمایه گذاری و قیمت تمام شده آب مهندس اسدی، مدیرعامل شرکت تامین آب صنایع و معادن (IMWASCO) نیز گفت: وجود زیرساخت های ایجاد شده در اجرای خط اول انتقال آب خلیج فارس به صنایع معدنی گلگهر، سرچشمه و چادرملو، زمان اجرای خط دوم، هزینه سرمایه گذاری و قیمت تمام شده آب را تا ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد داد و عملا می توان به پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی خط دوم در آغاز عملیات اجرایی اشاره کرد.
وجود مسیر خط انتقال مشترک تا سرچشمه برای خط دوم و سوم، لزوم فعالیت همزمان مشاور و پیمانکار طرح پس از شروع اجرای این خطوط، به سرعت بخشیدن طرح کمک می کند. ویژگی خطی بودن این طرح، فرصت تعریف قطعات مختلف را خواهد داشت که می توان با ایجاد جبهه های کاری همزمان زمان اجرای طرح را کاهش داد.
لازم به ذکر است این طرح ملی با دستور اکید ریاست محترم جمهور و عزم و اراده راسخ وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این طرح عظیم ملی است که به حول و قوه الهی و در پرتو عنایات حضرت ثامن الحجج، علی ابن موسی الرضا علیه السلام باهمت و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ صنایع معدنی اجرایی خواهد شد‌.
خط نخست طرح انتقال آب خلیج فارس تا صنایع فولادی اردکان است. خط دوم تا صنایع معدنی خواف سنگان و مشهد مقدس و خط سوم تا اصفهان امتداد خواهد یافت.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.