رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

شرکت معدنکاری دولتی لهستانی «ک ج اچ ام» قصد دارد معادن مس رابینسون و کارلوتا در ایالات متحده را به فروش برساند و عواید آن را در عملیات‌های داخلی‌ سرمایه‌گذاری کند. KGHM یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان مس و نقره اروپا، این معادن آمریکایی را در 2012، زمانی که شرکت رقیب کانادایی «کوآدرا اف ان ایکس» را خرید، به دست آورد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، مس که رسانایی بسیار بالایی برای الکتریسیته و گرما دارد، مورد تقاضای شدید برای استفاده در سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر جهت تولید برق و اتومبیل‌های الکتریکی است. معادن جدید کمیاب هستند و بازیافت آن‌ها با دشواری‌های روزافزون روبه‌رو است.

یکی از دو منبع بانکی یاد شده عنوان کرد: این دو معدن مس ایالات متحده، در نوادا و آریزونا، حدود 500 میلیون دلار ارزیابی می‌شوند و با توجه به قیمت‌های بالای مس انتظار می‌رود که علاقه شرکت‌های سهام خصوصی آمریکایی یا شرکت‌های معدنکاری کوچک‌تر را به سوی خود جلب کنند.

«ک ج اچ ام» طی بیانیه‌ای اینترنتی مطرح کرد: سناریوها برای دارایی‌های منفرد در مراحل گوناگون پیشرفت قرار دارند و خواهد کوشید تا ارزش دارایی‌های کلیدی را افزایش دهد. ارزیابی 500 میلیون دلاری ارائه شده از سوی منبع بانکی «بر حسب ظاهر مناسبتی با برآورد این شرکت ندارد» اما از توضیح بیشتر خودداری کرد. این شرکت از دهه 1950 مشغول معدنکاری در لهستان بوده و 32 درصد از سهام آن به دولت این کشور تعلق دارد.

توسعه بین‌المللی «ک ج اچ ام» از سوی حزب محافظه‌کار قانون و عدالت که در 2015 قدرت را در دست گرفت زیر سوال رفت. از آن زمان به بعد، «ک ج اچ ام» بعضی از دارایی‌های خارجی خود را تحت بازنگری برای فروش احتمالی قرار داده و تاکید کرده است که عمده تمرکز خود را بر سرمایه‌گذاری در دارایی‌های اصلی و داخلی، شامل معادن مس و نقره و کارخانه‌های ذوب مس خواهد گذاشت.

سرمایه‌گذاران همچنین مشتاق اطلاع از جزئیات برنامه‌های «ک ج اچ ام» در مورد معدن شیلیایی سیِر را گوردا، دارایی اصلی خارجی این شرکت، بوده‌اند. 55 درصد از سهام این معدن به «ک ج اچ ام» تعلق دارد و شرکت ژاپنی سومیتومو متال ماینینگ به عنوان شریک آن سهم 45 درصدی را در اکتبر به کمک «آر بی سی کپیتال مارکتس» در معرض فروش قرار داد.

منابع آشنا در آن زمان تاکید کردند: «ک ج اچ ام» بقیه سهام این معدن را نخواهد خرید.

در فوریه، مدیرعامل «ک ج اچ ام»، مارسین کلودزینسکی توضیح داد: این شرکت سهام خود در این معدن شیلیایی را به عنوان سهامی بسیار مطلوب می‌بیند.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.