رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

با نگاهی بر قیمت‌ها در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی می‌بینیم که قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد همچون روزهای گذشته با رشد همراه بوده اند، اما سنگ‌آهن بر خلاف روال قبلی خود کمی ارزانتر شده است و از ۱۶۲دلار به ۱۵۹ دلار رسیده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، بر مبنای گزارش‌ها و تحلیل‌های انجام شده، قیمت سنگ‌آهن صادراتی استرالیا در کشور چین ۱۵۹دلار CFR قیمت‌گذاری شده که در مقایسه با هفته گذشته رشد منفی داشته، البته پیش‌بینی می‌شود برای هفته اول ژانویه ۲۰۲۱ میلادی مجددا به قیمت ۱۶۲دلار برگردد.

زغال‌سنگ کک شو استرالیا نیز بین ۱۰۱٫۵دلار FOB در ۲۹ دسامبر قیمت‌گذاری شده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت این کانی نیز در هفته اول ژانویه ۲۰۲۱ به ۱۰۱تا ۱۰۳دلار برسد.

قیمت قراضه آهن صادراتی امریکا در ترکیه در آخرین چهارشنبه سال ۲۰۲۰ به میزان ۴۷۵دلار نرخ‌گذاری شده و طبق پیش بینی متال اکسپرت، قیمت این محصول در اول ژانویه ۲۰۲۱میلادی به عدد ۴۷۳تا ۴۷۸دلار خواهد رسید.

قیمت چدن در ۲۹ دسامبر در کشورهای CIS 490تا۵۰۰دلار FOB گزارش شده و نسبت به چند روز گذشته تغییری نداشته است.

متال اکسپرت قیمت شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلی متری بر مبنای FOB اوکراین را در ۲۹دسامبر ۶۰۰ دلار گزارش و پیش بینی کرده که قیمت این محصول در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی در همین بازه قیمتی باقی بماند.

میلگرد ۲۵-۱۲ میلی متری نیز به عنوان یکی دیگر از محصولات فولادی، بر مبنای قیمتی در کشورهای CIS در تاریخ ۲۹ دسامبر ۶۵۰دلار اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود اول ژانویه ۲۰۲۱ قیمت این محصول به ۶۸۰-۶۷۰دلار رسیده و در هفته بعد با رشد ۱۰دلاری در قیمت همراه شود.

مفتول یکی دیگر از محصولات تولیدی در صنایع پایین دستی فولاد در تاریخ ۲۹دسامبر در کشورهای منظقه CIS به ۷۵۰-۷۲۰دلار FOB قیمت خورده و پیش‌بینی می‌شود این عدد در اول ژانویه ۲۰۲۱ میلادی به ۷۵۰-۷۳۰دلار برسد.

تیرآهن I در کشور ترکیه که در ابتدای هفته جاری به قیمت ۷۰۰-۶۸۰دلار FOB قیمت‌گذاری و معامله شده بود، امروز در تاریخ ۲۹دسامبر در همین رنج قیمتی باقی ماند، اما پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصول روند روبه رشد خود را در هفته نخست ژانویه ۲۰۲۱ حفظ کند.

بیلت ۱۵۰-۱۳۰میلی‌متری در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس که در ۲۵دسامبر ۵۳۰دلار قیمتگذاری شده بود، امروز بعد از گذشت ۴ روز به قیمت ۵۵دلار رسیده و رشد قیمتی برای این محصول پیش بینی شده است. همچنین قیمت محصول یاد شده در کشور تایلند با نرخ CFR صادراتی از ایران۵۷۵دلار نرخگذاری شده و تغییری نسبت به اوایل این هفته در قیمت آن رخ نداده است.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.