رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

فولادسازان چینی به غول های معدنی استرالیا گفته اند که انتظار دارند دولت چین در نیمه دوم سال 2021 ، برای کاهش انتشار کربن بازار فولاد ، تولید بالای فولاد را کنترل کند. اما شرکت های معدنی استرالیایی به جای ترس از چنین مداخله ای در زمان افزایش تنش های تجاری بین استرالیا و چین ، می توانند از آن به نفع خود استفاده کنند. تقاضای فولادسازان در خارج از چین به قدری زیاد است که هرگونه رکود در بازار چین فرصتی نادر برای شرکت های معدنی استرالیایی برای گسترش تعداد مشتریان فراهم می کند. قیمت سنگ آهن جمعه اخیر 5.3 درصد کاهش یافت و به 72/200 دلار در هر تن رسید و یک هفته از ابراز نگرانی مقامات چینی در مورد قیمت بالای سنگ آهن که در 12 ماه گذشته بیش از دو برابر شده به پایان رسید.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، در حالی که چین قصد دارد در دراز مدت ، از وابستگی خود به سنگ آهن استرالیا در 15 سال آینده بکاهد، شرکت های معدنی بزرگ سنگ آهن استرالیا می گویند هیچ یک از محدودیت های فعلی دولت متوجه تولیدکنندگان استرالیایی نیست. برعکس شرکت های معدنی استرالیایی سخت مشغول کارند تا تولید را بالا ببرند تا تقاضایی را که روند صعودی آن 12 ماه قبل از چین آغاز شد و با توجه به آغاز روند بهبود اقتصادی کل دنیا پس از پاندمی کرونا در حال گسترش یافتن به سطح جهان است بتوانند تامین کنند.

این میزان تقاضا در هفته های اخیر نیز مشاهده شده است ، حاشیه سود فولادسازان چینی نیز به شدت بالا رفته در نتیجه، تا آنجا که می توانند تولید می کنند. نرخ بهره وری کوره های بلند در چین بیش از 90 درصد است ، در حالی که کوره های قوس الکتریکی که 12 ماه پیش غیراقتصادی به حساب می آمدند ، اکنون با تمام ظرفیت در حال کارند.

نه تنها کارخانه ها تلاش کرده اند تا آنجا که می توانند سنگ آهن بخرند ، بلکه آماده پرداخت هزینه بیشتر برای خلوص های بالاتر استرالیا نیز هستند. سنگ آهن بهتر باعث می شود که کارخانه ها با کارایی بیشتری کار کنند و تولید خود را بالاتر ببرند.

گرچه هفته های اخیر کمی سفته بازی هم وارد بازار نقدی سنگ آهن شد ولی شرکت های معدنی معتقدند درصد آن کم بوده و تقاضا واقعی و خیلی بالا است به ویژه از جانب بخش مسکن چین. بهترین شاهد هم رونق بازار سنگ آهن در بنادر چین است که به کارخانه ها اجازه می دهد سریع تر به سنگ آهن دست یابند. از طرفی کارخانه ها اخیرا اظهار داشتند نگران اقدامات دولت برای کاهش سطح تولید فولاد در نیمه دوم سال هستند که البته بخشی از این جو برای پایین آوردن قیمت بوده است.

اما یادآوری این نکته نیز مهم است که دولت چین امسال را با طرحی برای کاهش تولید فولاد در سال 2021 برای کاهش آلودگی بخش فولاد آغاز کرد ، که تخمین زده می شود حدود 15 درصد از کل انتشارات کربن این کشور را دارا باشد. اواخر ماه مارس ، شهر تانگشان 30 درصد ظرفیت تولید کوره های بلند را کاهش داد تا میزان انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد و گمانه زنی های گسترده ای مبنی بر اینکه مقامات چینی قصد دارند اقدامات مشابهی را در سایر شهرها داشته باشند، وجود داشت.

اما برنامه دولت چین جواب نداده است. سطح تقاضا در داخل چین و سرتاسر جهان به حدی بوده است که حاشیه سود تولید فولاد دنیا و چین افزایش یافته است و کارخانه های تولید فولاد چین را تشویق می کند که بیش از هر زمان دیگر کار کنند.

اما شرکت های معدنی نسبت به هشدارهای مشتریان چینی خود مبنی بر ورود دولت آگاه هستند ، به گونه ای که دولت چین قصد دارد قیمت های فولاد را کاهش دهد و برنامه گسترده تری برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای در بخش فولاد دارد. ولی انجام این کار آسان نخواهد بود و شاید ممنوعیت های صادرات فولاد هم بخشی از این طرح باشد که باعث افزایش عرضه فولاد به بازار داخلی چین می شود ، حاشیه سود فولاد را کاهش می دهد و در نهایت تقاضا برای سنگ آهن کمتر شده و قیمت را کاهش می دهد. اگرچه قبلا اعلام محدودیت صادرات فولاد منجر به افزایش تولید کارخانه های فولاد سازی چین قبل از اعمال محدودیت ها شده بود.

اصولا پیشنهاد مداخله چین در بازار فولاد ، شرکت های معدنی استرالیا را نگران می کند. اما سطح تقاضا در سایر نقاط جهان به قدری زیاد است که نیازی نیست وحشت کنند. اگر چین تولید فولاد را کم کند ، کشور دیگری این کمبود را جبران می کند. افزایش قیمت فولاد باعث افزایش قیمت ها در سراسر جهان شده و تولیدکنندگان خارج از چین هم سعی دارند پا به پای این روند بازار پیش روند.

اوایل ماه جاری، غول فولاد اروپا آرسلورمیتال قیمت های محصولات فولادی خود را برای دوازدهمین بار از ماه نوامبر تاکنون افزایش داد و ورق گرم در اروپا به 1050 یورو رسید که بیش از 80 درصد طی هفت ماه گذشته رشد داشته است. نوکور ، بزرگترین تولیدکننده فولاد امریکا نیز بهترین عملکرد را از سال گذشته داشته است. حتی تولیدکنندگان فولاد در هند ویران شده از کووید 19 نیز برای رشد صادرات در تلاشند که در سه ماهه نخست حدود 26 درصد افزایش یافته است.

بخشی از مشکل این است که افزایش ناگهانی تقاضا در بازگشایی اقتصادها آنقدر شدید بوده که موجودی بازارهای فولاد به سرعت تخلیه شوند. حتی با کمرنگ شدن این افزایش تقاضا ، خرید ها برا تکمیل انبارها، بازارهای فولاد را قوی نگه داشته و از قیمت سنگ آهن پشتیبانی می کند و فراتر از آن سرمایه گذاری در زیرساخت های مورد نیاز برای کربن زدایی صنایع، به رشد تقاضای فولاد در دهه آینده کمک می کند.

در این بین شرکت های معدنی بزرگ دنیا معتقدند که برآورده سازی سطح بالای تقاضا که اکنون فراتر از چین دیده می شود، به استرالیا فرصتی نادر برای تنوع بخشیدن به مشتریان خود می دهد در حالی که 12 ماه پیش بعید به نظر می رسید. استرالیایی ها پیش از این در مورد زغال سنگ چنین تجربه ای داشته اند.

با گذشت زمان ، صادرات بیشتر سنگ آهن به هند ، اروپا و مناطقی از آسیا به جز چین ممکن است باعث تقویت بازار زغال سنگ استرالیا نیز شود. چین حدود 75 درصد سنگ آهن تولیدی استرالیا را خریداری می کند و برای دهه ها زمین بازی اصلی شرکت های معدنی بزرگی چون بی اچ پی، ریو تینتو و فورتسکیو متالز باقی خواهد ماند.

اما با توجه به تمایل چین به کاهش وابستگی به سنگ آهن استرالیا در طولانی مدت ، منطقی است که شرکت های معدنی تا حد امکان مشتریان خود را متنوع تر کنند. شاید 12 ماه آینده فقط فرصتی برای انجام این کار فراهم سازد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.