رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

گفته می‌شود که ریوتینتو و دولت مغولستان به توافقنامه جدیدی در رابطه با توسعه 6.75 میلیارد دلاری معدن وسیع مس- طلای اویو تولغوی در بیابان گُبی دست یافته‌اند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، این توافقنامه به یک کشمکش سه ماهه بین این بزرگ‌ترین شرکت معدنکاری جهان و مغولستان، که جزئی از علت آن به تصویب بودجه «برآورد قطعی» از سوی ریو برای این پروژه باز می‌گشت، پایان خواهد داد. رقم جدید ذکر شده در این بودجه، 1.45 میلیارد دلار بالاتر از هزینه مورد انتظار اولیه تعیین شده در 2015 بود.

همچنین بنا بر اعلامیه ریو تینتو مغولستان نمی‌توانست انتظاری برای شروع دریافت سود سهام 34 درصدی خود در این معدن در 2032، که در ابتدا قرار بر این بود، داشته باشد. طبق اعلامیه مذکور، حتی به این نگرانی دامن زده می‌شد که این کشور تا زمانی که ذخائر اویو تولغوی کاملا استخراج نشود سودی دریافت نخواهد کرد. همین مسئله این کشور آسیایی را واداشت تا از ریو و تورکوایز هیل، که اکثریت سهام آن به ریو تعلق دارد، بخواهد به بازنگری در مزایای اقتصادی‌ای که از سوی پروژه توسعه معدن نصیب خزانه دولت مغولستان می‌شود بپردازند و گرنه قرارداد آن‌ها لغو خواهد شد.

منابع آشنا با موضوع در اوایل فوریه به ماینینگ گفته بودند: ریو آماده انعقاد قرارداد جدیدی است، اگرچه جزئیات قرارداد جدید را افشا نکردند.

پس از هفته‌ها اوج‌گیری تنش‌ها و گفتگوهای محرمانه، این غول معدنکاری بر سر قرارداد جدیدی با دولت مغولستان برای تامین مالی توسعه پر هزینه این معدن به توافق رسیده است.

معاون دبیرخانه دولت مغولستان و یکی از مذاکره‌کنندگان دولتی به این روزنامه اقتصادی آسیایی گفتند دو طرف توافق کرده‌اند که قرارداد 2015 لغو و قراردادی جدید تنظیم شود. یکی از عناوین مهم قرارداد جدید چگونگی مدیریت افزایش هزینه‌های این پروژه است.

بایاسگالان انخباتار، از گماشتگان دولت در هیئت مدیره اویو تولغوی، به روزنامه یاد شده گفت: هیچ ماده قانونی در قرارداد توسعه معدن زیرزمینی در مورد اینکه چنانچه هزینه ساخت معدن زیرزمینی در آینده افزایش یابد چه باید کرد وجود ندارد. به همین دلیل است که ما می‌خواهیم به جای اصلاح قرارداد 2015 قراردادی جدید تنظیم شود.

وی افزود: ریوتینتو مایل به کاهش دادن نرخ بهره و مبلغ دریافتی خود از دولت مغولستان برای مدیریت توسعه پروژه بود. گزارش این روزنامه بر تعهد عمومی مدیر عامل ریوتینتو، ژاکوب استاشُلم، نسبت به اویو تولغوی تاکید می کند. ریو تینتو مکررا گفته است که توسعه زیرزمینی اویو تولغوی مهم‌ترین پروژه رشد این شرکت است. اویو تولغوی، در زمان تکمیل خود، در دوره 2028 تا 2036 حدود 480 هزار تن مس در سال تولید خواهد کرد.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.