رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس خانه معدن استان زنجان با بیان اینکه معادن فلزی در استان کم نیستند، گفت: طرح توسعه معادن و تکمیل زنجیره تولید با اولویت فرآوری معادن فلزی آغاز شده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از تسنیم ، آرمین سلسانی اظهار داشت: استان زنجان یک استان معدن‌خیز است، بر این اساس ما هم علاقه‌مند هستیم فعالیت‌ها در این حوزه بیشتر و کامل‌تر پیگیری شوند و تکمیل زنجیره و ارزش افزوده را مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه مبحث احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس در دستور کار قرار گرفته است، افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مجری این طرح است و ما در استان پیگیر اجرای این موضوع هستیم.

رئیس خانه معدن استان زنجان با اشاره به فاز نخست این طرح تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی برای تکمیل زنجیره تولید در فاز نخست هستیم که نمونه آن معادن سنگ‌آهن است، بر این اساس می‌خواهیم واحدهای فرآوری را برای معادن جانمایی کنیم.

سلسانی با بیان اینکه به دنبال صادرات بعد از فرآوری هستیم، عنوان کرد: در این صورت عملا زنجیره تولید در استان افزایش پیدا کرده و تکمیل‌تر می‌شود، با این حال به دلیل اینکه ما در اول بحث احیا هستیم و بیشتر اولویت بر این است که واحدهای فرآوری فلزی استان که در استان معادن متعددی دارند فعال شوند.

وی اذعان کرد: معادن فلزی در استان کم نیستند اما بعضا در عمل هیچ‌گونه فرآوری انجام نمی‌شود و فرآوری ما در حد خردایش است، بنابراین بر این باور هستیم که ابتدا این حوزه را به سرانجام رسانیم.

رئیس خانه معدن زنجان در ادامه با اشاره به فاز دوم برنامه طرح توسعه، خاطرنشان کرد: در ادامه برنامه توسعه معادن غیرفلزی را در دستور کار قرار داده‌ایم که خاک‌های صنعتی در این دسته قرار دارند.

این مسئول به وجود ظرفیت‌های متفاوت در استان اشاره کرد و یادآور شد: معادن غیرفلزی متعددی در استان وجود دارند که در حال حاضر متاسفانه یا تعطیل هستند و یا با ظرفیت کم در حال فعالیت هستند، با این حال می‌شود با اضافه کردن دانش فنی و تکنولوژی‌های جدیدتر این معادن را بازگردانیم.

وی در خصوص عناصر نادر خاکی بیان کرد: متاسفانه مطالعات در سطح کشور در این زمینه خیلی دیر آغاز شده و هنوز استحصال این عناصر در الگوی صنعتی جا نیفتاده است و به تبع این موضوع در کشور، استان زنجان نیز نیاز به ورود به فاز جدیدی در بحث عناصر نادر خاکی دارد.

رئیس خانه معدن استان زنجان ابراز کرد: از سال‌های گذشته به گوش می‌خورد که چینی‌ها سنگ‌آهن ما را با قیمتی بهتر از بازار موجود می‌خریدند که هدف آن‌ها عناصر نادر خاکی بود، بر این اساس اهمیت این عناصر مشخص است و باید سعی کنیم علاوه بر استخراج به فکر فرآوری آن‌ها نیز باشیم که این بحث علاوه بر دانش فنی نیازمند تکنولوژی است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.