رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

طی یک هفته گذشته در بازار مواد معدنی شاهد رشد قیمت‌ها بودیم. این افزایش قیمت برای سنگ آهن با عیار ۶۲درصد چین بر مبنای قیمت CFR چین و صادراتی از استرالیا در هفته گذشته بین ۱۵۹٫۷۹دلار بود( ۱۱ دسامبر) اما در ابتدای این هفته ( ۱۸ دسامبر) به ۱۶۳٫۷۵دلار رسیده و پیش بینی ها حاکی از این است که بهای آن در آخرین هفته سال ۲۰۲۰ به به ۱۶۵ دلار برسد و با این روند رو به رشد وارد سال ۲۰۲۱ میلادی شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، بر مبنای اطلاعات منتشر شده توسط متال اکسپرت، می‌بینیم که زغال‌سنگ کک شو استرالیا نیز ۱۰۱ تا ۱۰۴دلار FOB در ۱۱ دسامبر قیمتگذاری شده بود که بعد از گذشت یک هفته، در ۱۸ دسامبر قیمت این ماده معدنی تغییر محسوسی در قیمت آن ایجاد نشده و بین ۱۰۱ تا ۱۰۳دلار قیمت‌گذاری شده؛ حتی پیش بینی ها نشان از کاهش قیمت زغال‌سنگ کک شو در هفته آخر دسامبر۲۰۲۰ می‌دهند که به عدد ۹۹ تا ۱۰۲ دلار برسد و با این نرخ وارد سال جدید میلادی شود.

همانگونه که در گزارش قبلی به تغییر روند قیمت‌ها پرداخته شد، قیمت قراضه آهن صادراتی امریکا در کشور ترکیه در ۱۱ دسامبر با رشد قابل قبولی همراه و به ۴۰۵دلار CFR رسیده بود که در ابتدای هفته جاری و در ۱۸ دسامبر به ۴۵۰دلار رسیده و رشد ۴۵ دلاری را به ثبت رسانده است. همچنین بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، بهای این محصول در هفته آینده به ۴۶۰تا۴۷۰ دلار خواهد رسید و سال ۲۰۲۱ را با شیب صعودی قیمت به پایان خواهد رساند.

چدن نیز همچون قراضه با رشد قیمتی به عدد ۴۸۵ تا ۴۹۵ دلار در کشورهای CIS در ابتدای این هفته رسیده و در مقایسه با هفته گذشته که عدد ۴۶۰-۴۷۰دلار FOB رسیده بود، رشد قیمتی همراه گشته است.

بر مبنای جدول متال اکسپرت، شمش بیلت ۱۵۰-۱۲۵ میلی متری نیز بر مبنایFOB اوکراین در ابتدای این هفته به ۵۷۵دلار رسیده و رشد قیمتی برای دو هفته آینده این محصول پیش‌بینی شده است که به عدد ۵۹۰تا ۶۰۰دلار نیز خواهد رسید. لازم به یادآوری است قیمت این محصول در هفته گذشته برابر با ۵۴۰دلار بوده است.

میلگرد ۲۵-۱۲ میلیمتری بر مبنای قیمتی در کشورهای CIS در ۱۸دسامبر ۶۵۰دلار FOB رسیده و این درحالیست که قیمت آن در هفته گذشته برابر با ۵۸۰دلار بوده است. پیش بینی ها نشان می‌دهد در دو هفته آینده این عدد به ترتیب به ۶۷۰-۶۸۰ و ۶۸۰-۶۹۰ دلار خواهد رسید.

مفتول همچون میلگرد با رشد قیمتی همراه شده و قیمت این محصول از ۶۵۰دلار هفته گذشته در کشورهای منطقه CIS به ۶۸۰-۷۰۰ دلار رسیده و پیش بینی می‌شود این عدد در هفته آخر ۲۰۲۰ به ۷۱۰-۷۰۰ دلار برسد و در اولین هفته ۲۰۲۱ نیز با رشد قیمتی ۲۰دلاری همراه شود.

تیرآهنI نیز در کشور ترکیه ۶۲۰تا ۶۴۰دلار در هفته گذشته قیمت‌گذاری شده بود که این رقم در ابتدای هفته جاری به ۶۶۰تا ۶۸۰دلار رسیده است.

شمش بیلت ۱۵۰-۱۳۰میلی‌متری در ایران و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس در تاریخ ۱۱دسامبر به ۴۷۵دلار فوب خلیج فارس بود که در مقایسه با بهای این محصول در ابتدای این هفته که عدد ۴۹۰لار رسیده با رشد همراه شده است، همچنین این محصول در کشور تایلند با نرخ CFR صادراتی از ایران در هفته گذشته ۵۰۰دلار قیمتگذاری شده که در ۱۸دسامبر به ۵۳۵دلار رسیده است.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.