رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

آریا صادق‌نیت حقیقی، دبیر و عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: وزارت صمت هیچ تمایلی به اتحاد نظر و برخورد دلسوزانه با صنعت آلومینیوم ندارد و معضل بزرگ پیش روی این صنعت، آن است که صادرات محصولات نهایی با ارزش ‌افزوده و ارزآوری بالاتر به صفر رسیده است.


به گزارش معدن مدیا و به نقل از باشگاه آلومینیوم، آریا صادق‌نیت حقیقی در پاسخ به این پرسش که رشد تولید آلومینیوم در کشور چه تاثیری بر این صنعت دارد، اظهار داشت: تولید آلومینیوم کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته، حدود ۶۹ درصد افزایش داشته که عمده دلیل این رشد به خاطر قرار گرفتن مجتمع سالکو و کارخانه جاجرم در مدار تولید و بازگشت دیگ‌‌های خاموش شرکت آلومینیوم المهدی هرمزال بوده است.

وی افزود: در حال حاضر، با احیای این سه کارخانه، علاوه‌بر حل مشکل تولید، رشد قابل توجهی در تولید آلومینیوم به وجود آمده است.

این فعال صنعت آلومینیوم تصریح کرد: افزایش روند تولید یکی از مولفه‌‌های اثرگذار در قیمت آلومینیوم است؛ به طوری که این اثرگذاری باعث شده در این مدت، آلومینیوم با قیمت مناسبی در اختیار صنعتگران قرار گیرد.

صادق‌نیت حقیقی، بیان کرد: البته با توجه به اینکه همچنان شاهد فاصله قیمتی آلومینیوم صادراتی و عرضه داخلی آن هستیم، اما قیمت عادلانه همان LME فلت یا LME منهای ۲۰، بدون پرمیوم است؛ یعنی همان قیمتی که صادر می‌‌شود.

وی اضافه کرد: در واقع، اگر نمی ‌خواهند ارجحیتی به صنایع داخلی بدهند و آلومینیوم را ارزانتر در اختیار صنعتگر داخلی قرار دهند، حداقل گران ‌فروشی نکنند.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: وزارت صمت و معاونت مربوطه هیچ تمایلی به اتحاد نظر و برخورد دلسوزانه با این صنعت ندارند؛ علی ‌رغم اینکه بارها به صورت مکاتبه‌‌ای، این موضوع پیگیری شده است اما متاسفانه مسئولان به این موضوع، بی‌توجه بوده و هیچ‌ پاسخی در این زمینه ارائه نمی‌‌دهند.

صادق‌نیت حقیقی، افزود: علی ‌رغم تولید بیش از نیاز داخلی آلومینیوم، قیمت این محصول در بازارهای داخلی بالاتر از قیمت صادراتی است. معضل بزرگ دیگر صنعت آلومینیوم این است که صادرات محصولات نهایی با ارزش ‌افزوده و ارزآوری بالاتر به صفر رسیده است

قیمت ‌گذاری غیر اصولی، چالش پیش روی صنعت آلومینیوم

این فعال صنعت آلومینیوم تاکید کرد: این موضوع، ضمن ایجاد رکود در بازار، موجب شده تا کالاهای دیگر مانند پنجره‌های UPVC جایگزین آلومینیوم شود.

وی اذعان کرد: قیمت‌گذاری غیر اصولی و بازارسازی عرضه‌‌کنندگان مواد اولیه، از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این صنعت است.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران اظهار کرد: مجتمع‌های سالکو و المهدی تمایل زیادی به همراهی با تولیدکنندگان و مصرف‎‌کنندگان پایین‌دستی صنعت آلومینیوم داشتند اما ایرالکو مانع این موضوع شد و اتحادی بین آن‌ها ایجاد کرد که تحت هیچ شرایطی با صنایع پایین‌‌دستی همکاری نکرده و به گران‌فروشی ادامه دهند.

صادق‌نیت حقیقی بیان کرد: علی‌‌رغم پیگیری‌‌های متعدد، هیچ اقدامی توسط بخش‌های نظارتی در این زمینه صورت نگرفت؛ معضل بزرگ دیگر صنعت آلومینیوم این است که صادرات محصولات نهایی با ارزش ‌افزوده و ارزآوری بالاتر به صفر رسیده است و امکان رقابت با رقیب‌های خارجی همانند ترکیه وجود ندارد.

وی با اشاره به نیاز جدی کشور به پودر آلومینا، خاطرنشان کرد: تنها تولیدکننده آلومینا در داخل کشور، شرکت آلومینای جاجرم است که سالانه حدود ۲۸۰ هزار تن پودر آلومینا تولید می‌کند.

این فعال صنعت آلومینیوم تصریح کرد: این میزان تولید پودر آلومینا برای ۱۴۰ هزار تن تولید آلومینیوم کفایت می‌‌کند و در حالی است که تولید آلومینیوم در کشور به حدود ۴۰۰ هزار تن در سال می‌‌رسد؛ لذا کمبود پودر آلومینا باعث شده که حدود ۸۰۰ هزار تن پودر آلومینا به کشور وارد شود تا بتواند پاسخگوی تولید باشد. برای حمایت از صنایع، نیاز است تامین مواد اولیه تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی در اولویت باشد تا صنایع بتوانند محصولی را با قیمت مناسب تولید کنند.

به بخش خصوصی و تولید بیشتر توجه می‌شود

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در پاسخ به این پرسش که شرایط صنعت آلومینیوم در سال آینده چگونه خواهد بود، گفت: نرخ فروش شمش آلومینیوم در بازار داخلی بر اساس قیمت این محصول در بورس فلزات لندن و نرخ ارز تعیین می‌‌شود.

صادق‌نیت حقیقی، اذعان کرد: انتظار می ‌رود شمش آلومینیوم در سال آینده در بازه به نسبت بالایی به فروش برسد و نرخ فروش آن در بازه دو هزار و 200 تا دو هزار و 250 دلار به‌ ازای هر تن پیش ‌بینی می‌شود.

این فعال صنعت آلومینیوم همچنین بیان کرد: بر این اساس، شرایط نرخ ارز نیز بسیار بر نوسانات بازار آلومینیوم اثرگذار بوده است و حتی می‌توان گفت که نرخ ارز از تاثیرگذاری بیشتری بر این بازار برخوردار است.

وی اضافه کرد: به خصوص در شرایط کنونی کشور که شاهد نوسانات قابل توجه نرخ ارز در بازار هستیم، سیاست‌‌های کلی نظام در ارتباطات جهانی، از اهمیت و اثرگذاری ویژه‌‌‌ای برخوردار است.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران تاکید کرد: اینکه برجام به چه سمت و سویی می‌‌رود بر نرخ دلار در مقابل ریال و به دنبال آن، بازار فلزات اساسی اثرگذار است. عملکرد تولیدکنندگان صنایع پایین‌‌دستی آلومینیوم کشور در سال‌هایی که کشور با تحریم‌ها روبه‌رو بوده، بهبود یافته است. در واقع، تحریم‌ها با تمام چالش‌هایی که در مسیر فعالیت صنایع ایجاد کرد نگاه‌ صنعتگران را به سمت تولید داخل، هدایت کرد.

صادق‌نیت حقیقی افزود: در واقع با کاهش فروش نفت، اثرگذاری صنایع معدنی در اقتصاد بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گرفت. در شرایط کنونی که تحریم‌ها روزهای سختی را برای صنعت و اقتصاد کشور به وجود آورده است، به بخش خصوصی و تولید بیشتر توجه می‌شود و امیدوار هستیم حتی در سال‌‌های آینده و با رفع محدودیت‌‌های بین‌المللی، همچنان تولید و اقتصاد کشور در اولویت باشد.

وی در پایان عنوان کرد: وقتی که محصولی با قیمت مناسب تولید شود علاوه‌بر اینکه نیاز بازار داخلی تامین می‌‌شود، صادرات و ارز آوری محصولات نهایی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.