رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

گزارش انجمن بین المللی فولاد نشان می دهد تولید فولاد در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۰، حدود ۱٫۶۷ میلیاردتن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۱ درصد کاهش یافته است. این رقم در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۶۹ میلیارد تن بوده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایراسین، در آستانه سال جدید میلادی و پایان سال ۲۰۲۰ قرار گرفته ایم. سالی که یکی از پرتنش ترین سال ها در ۲۰ ساله اخیر است و پاندمی کرونا بیشتر از جنگ های جهانی در اقتصاد جهان تاثیرگذار بود و طبعا این موضوع دامنگیر صنعت فولاد هم شد.بر اساس گزارش انجمن بین المللی فولاد و معاونت اقتصادی اتاق تهران؛ تولید فولاد در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۰، حدود ۱٫۶۷ میلیارد تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۱ درصد کاهش یافته است. این رقم در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۶۹ میلیارد تن بود.

طی این مدت، چین با سهم ۵۷٫۶ درصد (۹۶۳ میلیون ‏تن) از کل تولید فولاد خام، بزرگترین تولیدکننده فولاد خام جهان است. بعد از آن هند با ۸۹ میلیون تن در رتبه دوم قرار می گیرد و سهم ۵٫۳ درصدی را از آن خود کرده است. ژاپن هم با ۷۶ میلیون تن در رتبه سومین کشور تولیدکننده فولاد در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است و سهم ۴٫۵ درصدی از کل تولید فولاد جهان را کسب کرده است.

همچنین گزارش ها نشان می دهد در آخرین ماه از این دوره ۱۱ ماهه یعنی ماه نوامبر تولید فولاد چین به ۸۷٫۷ میلیون تن رسیده که در مقایسه با نوامبر سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است. هند هم در ماه نوامبر سال جاری ۹٫۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۳٫۵ درصد رشد داشته است. اما ژاپن سومین تولید کننده بزرگ فولاد جهان در ماه نوامبر سال جاری ۷٫۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که در مقایسه با نوامبر سال قبل ۵٫۹ درصد کاهش داشته است.

همچنین طبق گزارش انجمن بین المللی فولاد در این رده بندی به ترتیب آمریکا، روسیه، کره جنوبی، آلمان، ترکیه، برزیل، ویتنام رتبه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند و ایران نیز با تولید ۲۶٫۳ میلیون‏ تن، در جایگاه یازدهم بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان قرار گرفته است. بعد از ایران کشورهای تایوان، اوکراین، ایتالیا، مکزیک، فرانسه، اسپانیا و کانادا به ترتیب در رتبه های دوازدهم تا هجدهم قرار گرفته اند.

ایران از ابتدای ژانویه تا پایان ماه نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، ۲۶ میلیون و ۳۶۹ هزار تن فولاد خام تولید کرد. رقم تولید مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۲۳ میلیون و ۳۸۵ هزار تن بود. همچنین، میزان تولید فولاد خام ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۰ میلادی، با ۱۴ درصد افزایش به ۲ میلیون و ۵۷۵ هزار تن رسید. این رقم در مدت مشابه ۲۰۱۹ میلادی، ۲ میلیون و ۲۵۶ هزار تن بود.

ایران در میان کشورهای همسایه و مجاور هم پس از روسیه با ۶۵٫۲ میلیون تن و ترکیه با تولید ۳۲٫۴ میلیون تن در رتبه سوم تولید فولاد خام طی این ۱۱ ماهه قرار گرفته است. بعد از ایران عربستان با ۶٫۹ میلیون تن، پاکستان با ۳٫۴ میلیون تن، امارات با ۲٫۴ میلیون تن، قطر با ۱٫۱ میلیون تن و ازبکستان با ۰٫۸ میلیون تن قرار گرفته اند.

نکته جالب توجه این است که به غیر از کشورهای ازبکستان، ایران، پاکستان و ترکیه، سایر کشورهای همسایه و مجاور یعنی امارات، روسیه و قطر با افت در تولید فولادخام نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته(۲۰۱۹) مواجه بوده اند و رشد ۴٫۹ درصدی ترکیه و تولید ۳۲ میلیون تن در این ۱۱ ماهه آمار مهم و قابل توجهی است.

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.