رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

پس از آن که هفته گذشته در شهر تانگشان استان هبی چین که یکی از مراکز بزرگ تولید فولاد این کشور است، تولید در راستای مقابله با آلودگی هوا و کاهش آلایندها روند رو به پایین را آغاز کرد قیمت سنگ آهن نیز نزولی شده است و نگرانی ها در مورد آینده تقاضای سنگ آهن افزایش یافته است. ظاهرا هفته گذشته مقامات محلی جلسه ای اضطراری برای مسائل زیست محیطی داشته اند و از صنایع محلی خواسته اند محدودیت هایی برای تولید در طول هفته ایجاد کنند. آخرین باری که دولت تانگشان چنین تصمیمی گرفته بود سل 2017 بوده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایفنا ، آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین 5.35 دلار افت داشته روز جمعه به 165.7 دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده است.

البته محدودیت های تولید فولاد در راستای اهداف چین برای کاهش انتشار گاز کربن و نهایتا انتشار صفر کربن تا سال 2060 می باشد و لازم است صنعت فولاد چین امسال اقداماتی جدی در این راستا داشته باشد. استان های زیادی از برنامه های خود برای کاهش تولید خبر داده اند و در شهر تانگشان نیز این برنامه از فولاد شروع شده به بخش های دیگری چون سیمان، کک، صنعت برق و ریخته گری نیز گسترش خواهد یافت تا از انتشار آلاینده ها کاسته شود.

در هر حال تقاضای سنگ آهن در چین هنوز بالاست ولی احتمالا نیمه دوم سال به تدریج کاهش می یابد و به معنای تقاضای کمتر چین برای سنگ آهن استرالیاست. چین 60 درصد سنگ آهن مورد نیازش را از استرالیا وارد می کند. دو ماه نخست سال نیز چین 181.506 میلیون تن سنگ آهن وارد کرد که 2.8 درصد رشد سالانه داشته است. میانگین قیمت سنگ آهن وارداتی نیز 144.5 دلار بوده که 56.6 درصد رشد داشته است.

از طرفی چین به دنبال استفاده بیشتر از قراضه آهن به عنوان ماده اولیه فولادسازیست تا وابستگی به واردات از استرالیا نیز کمتر شود. تحلیلگران معتقدند این اقدام می تواند از هزینه های تولید فولاد بکاهد و فشار کمتری بر فولادسازان چینی از نظر هزینه ها وارد سازد.

منبع: Global Times

ترجمه: م. تابان شمال

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.