رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

یک دادگاه زیست‌محیطی شیلیایی گفت که به خاطر این نگرانی حکم به ارزیابی مجدد پروژه معدنکاری طلا و مس نورته آبیِرته داده است که استفاده از آب این پروژه می‌تواند زندگی جامعه بومی همجوار را مختل کند.


به گزارش معدن مدیا به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه، این مجتمع طلا و مس نورته آبیِرته، واقع در منطقه شمال آتاکاما در سال 2017، پس از ادغام با معادن جداگانه سررو کاساله متعلق به شرکت بارریک و کاسپیچه متعلق به نیومونت گلدکورپ، به صورت یک پروژه مشترک احداث شد. دادگاه گفت تصمیم گرفته است این پروژه مشترک را به علت نگرانی‌هایی مبنی بر امکان تغییرات چشمگیر در شیوه زندگی و آداب و رسوم جامعه بومی کُللا که در امتداد رودخانه خورکوئرا و انشعابات آن زندگی می‌کند، مورد بررسی مجدد قرار دهد.

قاضی این دادگاه، مائوریچیو اویِدو، در بیانیه ای منضم به این حکم نوشت: هم‌پوشانی آشکاری بین این پروژه و زمین‌ها و فعالیت‌های جامعه کُللا وجود دارد.

اویِدو افزود: احتمال بالایی وجود دارد که این پروژه می‌تواند باعث اختلالاتی در این جامعه بومی شود چون در زمین‌های این جامعه، در جایی که آن‌ها گوسفند چرانی‌های فصلی و گردآوری گیاهان دارویی و دیگر فعالیت‌ها را انجام می‌دهند، واقع شده است. مجتمع نورته آبیِرته پیشتر در 2019 در پی تسلیم یک ارزیابی تاثیرات زیست‌محیطی، که از مقامات مربوطه می‌خواهد تغییرات کوچکی در پروژه اعمال کنند، به تصویب رسید.

دادگاه یاد شده گفت: فعالیت‌های این پروژه که شامل حفاری مته‌ای در 334 نقطه و ساخت جاده‌هایی در میان زمین‌های اجدادی جامعه بومی می‌شود، نیاز به مطالعه‌ای گسترده‌تر دارد.طبق داده‌های شرکت، پروژه نورته آبیِرته دارای ذخایر قطعی و احتمالی 23.2 میلیون اونس طلا و 5.8 بیلیون پوند مس است. این شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود که پروژه‌ها را پس از به روزرسانی الگوی زمین‌شناختی در یک مطالعه تاثیرات زیست‌محیطی جدید ادغام خواهد کرد. نه بارریک و نه نیومونت گلد کورپ حاضر به اظهار نظر در این مورد نشدند.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.