رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

فلز سرخ به طور اصلی در سه مرکز بورس فلزات لندن, بورس کالای نیویورک و بورس کالای هند معامله می‌شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از اخبار فلزات ، فلز سرخ به طور اصلی در سه مرکز بورس فلزات لندن, بورس کالای نیویورک و بورس کالای هند معامله می‌شود.

مس سومین فلز پر مصرف در جهان نام گرفته است که شیلی با تولید حدود ۳۳ درصدی سهم یک سومی تولیدات جهانی را به خود اختصاص داده است و بعد از آن کشورهای چین، پرو، آمریکا، استرالیا، اندونزی، زامبیا، کانادا و لهستان قرار دارند. همچنین در طرف مقابل وارادت کنندگان اصلی فلز سرخ به ترتیب کشورهای چین, ژاپن, هند، کره ی جنوبی و آلمان می باشند.

نرخ جهانی هر تن مس در حال حاضر به نسبت اوایل سال ۲۰۲۰ حدود ۲۶ درصد رشد داشته و موجب شده که حداقل در یک ماه گذشته چندید رکورد زنی پیاپی داشته باشد و رکوردهای قبلی خود را دستخوش تغییر نماید. اگرچه در سال جاری هیچ وقت به تراز ۸۰۰۰ دلاری دست نیافته است.

در سال جاری میلادی بدترین روزها برای مس در ماه آوریل بود که به دلیل پیک اول کرونا موجب شد تا ۴۶۱۷ دلار در تن کاهش داشته باشد اما رفته رفته و با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال و جایی که دلایل مختلف دست به دست هم داد تا رشد قیمت آن توقف ناپذیز باشد و تا نزدیکی ۸۰۰۰ دلار بالا رود. اشتهای چینی ها در ماه های اخیر افزایش یافت و به دنبال مصرف بیشتر مس در تولیدات صنعتی خود بودند و از طرفی عرضه ی جهانی هم به شدت محدود شده بود و در همین راستا مشکلات موجود برای معدنکاران شیلیایی سبب شده بود که کارگران دست به اعتصاب بزنند و عملیات استخراج با تعلیق همراه شود. همه ی دلایل ذکر شده موجب آن شد که قیمت فلز سرخ تا ۷۹۶۸ دلار در تن در ۱۸ دسامبر بالا رود.

گفتنی است بالاترین نرخ مس در تاریخ به سال ۲۰۱۱ با قیمت ۹۹۰۰ دلاری برمی گردد که نرخ پیش بینی شده ی این فلز برای سال آینده یعنی ۲۰۲۱ توسط کارشناسان و صاحب نظران بسیار دورتر از روزهای اوج خود بوده است تنها ۶۷۰۰ تا ۶۸۰۰ دلار در تن!

آخرین اخبار

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.