رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رییس هیات امنای خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران معتقد است سند همکاری‌های جامع ایران و چین، فرصتی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایرنا از خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، «سید علی صدری» با اشاره به آمار سرمایه‌گذاری چین در ایران افزود: بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، سال گذشته در مجموع حدود ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن کشورمان انجام شد که ۵۴۳ میلیون دلار، سهم چینی‌ها بوده است.

وی گفت: بر این اساس، چین یکی از سرمایه‌گذاران خارجی اصلی در حوزه صنعت و معدن کشور ما است و شراکت اقتصادی ما با آنها، سابقه دیرینه دارد.

در شرایط فعلی چین گزینه مناسبی است

رییس هیات امنای خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران با اشاره به امضای سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین، اظهار داشت: در شرایطی که به دلیل تحریم، ما امکان روابط اقتصادی گسترده با اروپا و آمریکا را نداریم و از سوی دیگر، در بسیاری از پروژه‌های کلان زیرساختی صنعتی و عمرانی، نیازمند سرمایه‌گذار هستیم، چنین توافقی می‌تواند فرصتی برای توسعه زیرساخت‌ها و در نتیجه، رشد تولید، صنعت و تجارت ما باشد.

وی ادامه داد: ما تولیدکننده انرژی هستیم و چین خریدار آن، وجود یک مشتری قابل اعتماد در این بخش برای ۲۵ سال، اطمینان خاطری برای دولت در کسب درآمد است و وضع درآمدی دولت هم بر همه حوزه‌های اقتصادی کشور تاثیر می‌گذارد.

صدری یادآور شد: معدن و انرژی، حمل و نقل، خودروسازی، واگن‌سازی و راه‌سازی از جمله صنایعی هستند که چینی‌ها در آنها حرفی برای گفتن دارند و تداوم همکاری ما با این کشور در این بخش‌ها، سرعت توسعه این صنایع را در کشور ما افزایش خواهد داد.

وی تاکید کرد: سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین، یک توافق کلی است و جزئیات آن در هر بخش، نیازمند گفت‌وگو و رایزنی میان مقام‌های مسوول دو کشور در حوزه‌های تخصصی است.

این مسوول گفت: چین دومین اقتصاد برتر جهان است و بر اساس برخی پیش‌بینی‌های رسانه‌ای، تا سال ۲۰۲۸ تبدیل به قدرت اقتصادی نخست جهان می‌شود.

وی بیان‌داشت: ارتباط تجاری و صنعتی داشتن با چنین کشوری، به‌طور حتم به سود ما خواهد بود، البته به شرط اینکه قراردادهای تخصصی ذیل این سند، به دقت نوشته شوند، به عنوان مثال بحث استفاده از نیروی کار بومی در پروژه‌های مشترک یا بحث سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که ایران احساس نیاز به سرمایه می‌کند، لحاظ شود.

افزایش امیدواری نسبت به حل مشکلات بانکی ایرانی‌ها در چین

صدری با اشاره به وجود برخی مشکلات بانکی در تعاملات خارجی ایران، به دلیل تحریم، اظهار داشت: بر اساس مسائل کلی که درباره محتوای این سند همکاری منتشر شده، ارتقای همکاری‌های بانکی، مالی و بیمه‌ای، ایجاد شعب بانکی ایران در چین و تاسیس بانک مشترک، در دستور کار است.

وی خاطرنشان‌کرد: این موارد، بسیار امیدوارکننده است زیرا تا اندازه زیادی از مشکلات و گرفتاری‌های بازرگانان و فعالان اقتصادی ما که در ایران یا در چین، در حال فعالیت هستند، می‌کاهد.

عضو هیات مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران با بیان اینکه گفته می‌شود بر اساس این سند، چین در ساخت پروژه‌های ریلی ایران مشارکت خواهد کرد، یادآور شد: یکی از نیازهای اساسی صنعت و به ویژه معدن ما، توسعه حمل ریلی بار است که امیدواریم با جرای این سند، محقق شود.

وی یادآور شد: اساس توافق با چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی، مطلوب است اما باید جزئیات این سند به درستی شکل بگیرد. به عنوان مثال این سند را فرصتی برای رونق اشتغال ایران بدانیم، نه اینکه چینی‌ها بخواهند صفر تا ۱۰۰ پروژه‌ها را با نیروی کار خودشان انجام دهند. بنابراین بحث اشتغال بومی و بهره‌مندی همه حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت کشور از این فرصت، باید در دستور کار مسوولان باشد.

این دسته بندی ها برای بعد از تاریخ 20 اسفند 98 است. اخبار قبلی بدون دسته بندی خاص و از طریق جست و جوی کلیدواژه قابل دسترسی هستند.